Середа, 23 Липня, 2025

Депутати відточили кожен з 4200 мечів: огляд поправок до законопроєкту про мобілізацію

Важливі новини

Нові правила у Трудовому кодексі України: Скасування підстав для звільнення та швидкість у вирішальний день

У владі активно працюють над вдосконаленням Трудового кодексу. Співробітники вказують на те, що цей документ не переглядали з протягом кількох десятків років і він уже не відповідає сучасним реаліям. З метою адаптації до сучасних та європейських стандартів, а також урахування війни в Україні, пропонується реформування Кодексу. Однією з ініціатив є додавання нового пункту у розділі про звільнення працівників. Згідно з ним, роботодавці матимуть змогу розірвати контракт через причину “Мобілізація”. Окрім цього, планується додавання численних інших підстав для звільнення, надаючи роботодавцям більше повноважень, що викликає незадоволення серед працівників.

Новий Кодекс містить безліч нових пунктів, які дають підстави для звільнення. Крім того, роботодавець матиме право на розірвання контракту і без вагомих причин, посилаючись на складну економічну ситуацію. Однак, перед таким кроком працівник повинен бути попереджений не менш як за два місяці та отримати грошову компенсацію. Експерти вбачають певні ризики у цих нововведеннях, зокрема, можливість надмірного використання цих правил роботодавцями. Серед інших причин для звільнення вказуються поява на роботі у нетверезому стані, прогули, а також випадки цькування та булінгу серед працівників. Проте, є й такі пункти, які надають працівникам деякі гарантії.

Наприклад, у випадку пошкодження або знищення приміщення підприємства внаслідок бойових дій, роботодавець може розірвати контракт лише через місяць, забезпечивши працівників грошовою компенсацією. Однак, деталі цих правил залишаються невизначеними.

У висновку можна зазначити, що пропоновані зміни до Трудового кодексу України відображають бажання уряду адаптувати законодавство до сучасних реалій та європейських стандартів, а також врахувати специфіку військового конфлікту на території країни. Однак, вони можуть викликати занепокоєння серед працівників через розширення повноважень роботодавців у питаннях звільнень, що потребує уважного балансування і забезпечення захисту прав працівників. Крім того, існує ризик надмірного використання нових правил роботодавцями, тому необхідно ретельно розробити механізми контролю та забезпечення справедливості у вирішенні конфліктних ситуацій на робочому місці.

Україна не встигає накопичити газ на зиму

Україна імпортує природний газ у темпах, які вдвічі нижчі від необхідного для формування надійного запасу до опалювального сезону. Про це повідомляє LIGA.net з посиланням на дані енергетичних аналітиків. За інформацією видання, середній імпорт у травні становив 15–20 млн кубометрів на добу, тоді як для досягнення цільового обсягу у 14 млрд кубів до листопада потрібно щонайменше […]

Україна готується до радіаційних загроз: укладено угоду на постачання унікального препарату з Ізраїлю

Україна підписала стратегічну угоду з ізраїльською компанією Pluri, яка постачатиме препарат PLX-R18 — інноваційну клітинну терапію, здатну лікувати наслідки сильного опромінення. Партнером Pluri в Україні виступить біотехнологічна компанія Hemafund, яка спеціалізується на зберіганні та транспортуванні пуповинної крові та клітин. Про це повідомило видання The Times of Israel, зазначаючи, що обсяг угоди може перевищити $100 мільйонів. […]

Вчені знайшли спосіб зменшити апетит — і це не таблетки

У боротьбі із зайвими кілограмами ми шукаємо все: від модних дієт до експериментальних добавок. Але є дещо цілком природне і доступне — тилакоїди. Це компоненти, які містяться в зелених листках рослин, і, за словами науковців, можуть стати несподіваним союзником у боротьбі за здорову вагу. Що таке тилакоїди Тилакоїди — це мікроскопічні мембрани всередині клітин рослин, […]

За штрафи військовозобов’язаного можуть забрати майно, оформлене на дружину

Експерти з юридичних питань звертають увагу на те, що законодавство передбачає різні форми відповідальності за ухилення від військової служби чи інші пов'язані порушення. Серед можливих наслідків — не лише адміністративні штрафи, але й більш серйозні санкції, які можуть вплинути на майновий стан порушника.

Про це заявив голова адвокатського об’єднання «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

За законодавством, якщо несплачені штрафи перевищують 160 тисяч гривень, виконавча служба може стягнути нерухомість боржника – зокрема й ту, яка оформлена на дружину. Але тільки в разі, якщо це житло (так само як і інше майно) було придбано після вступу в шлюб.

За законодавством, якщо несплачені штрафи перевищують 160 тисяч гривень, виконавча служба може стягнути нерухомість боржника – зокрема й ту, яка оформлена на дружину. Але тільки в разі, якщо це житло (так само як і інше майно) було придбано після вступу в шлюб.

«За законом, майно, нажите в шлюбі, належить у рівних частинах обом з подружжя. Тобто, виконавча служба може претендувати на 50% вартості квартири боржника, навіть якщо та буде оформлена на дружину. Якщо сума штрафів менша, хоч від 1 гривні, за таким самим принципом можуть накласти стягнення на будь-яке інше майно подружньої пари, наприклад, автомобіль», – заявив Кравець.

Щоправда, на практиці процедура такої конфіскації досить складна, каже юрист.

За його словами, виконавчій службі доведеться додатково звертатися до суду, потім продавати майно і компенсувати дружині боржника її частину вартості майна.

«Дружина боржника, зі свого боку, може оскаржити вартість, за якою продадуть майно, – скажімо, на тій підставі, що вона занижена», – додав Кравець.

Крім того, є лазівка, яка дасть змогу уникнути арешту спільно нажитого майна.

Кравець каже, що, щоб уникнути стягнення на житло за штрафи, чоловік може подарувати квартиру дружині, оформивши дарчу. Або, скажімо, взагалі продати нерухомість дружині.

Про такий варіант говорить і київська ріелторка та юристка Ірина Луханіна. «Можна оформити договір купівлі-продажу з дружиною, або, наприклад, з мамою. Щоправда, при цьому потрібно буде заплатити податки – 1% з першого, 7,5% – з другого, 19,5% – з третього продажу оформленої на вас нерухомості в поточному році», – пояснила вона.

Зазначимо, що ще напередодні набрання чинності новим законом про мобілізацію чимало чоловіків кинулися «дарувати» дружинам і мамам квартири та машини, а до нотаріусів і в сервісні центри МВС вишикувалися величезні черги.

Утім, дарування або продаж майна дружині чи близьким родичам теж не гарантують на 100%, що ту ж квартиру не конфіскують. Однак для цього держорганам потрібно буде звертатися окремо до суду для скасування дарчої.

«Договори дарування – одні з тих, що найлегше оскаржуються в судах. Суд може вирішити, що мало місце умисне переоформлення майна, і «скасувати» дарчу», – каже Луханіна.

Кравець також підтвердив, що дарчу можна оскаржити в судовому порядку, як і договір купівлі-продажу. «Останній буде анулювати складніше, але це теж можливо. Дружині доведеться довести, що вона витратила на «купівлю» нерухомості саме особисті кошти, а не заощадження, нажиті в шлюбі, а це не завжди легко», – каже Кравець.

При цьому, не факт, що, з урахуванням великого потоку, позови до суду про скасування дарчих і договорів купівлі-продажу будуть масовими.

Нагадаємо, за порушення військового обліку в Україні діють підвищені штрафи – від 17 000 до 25 500 гривень. Кількість таких штрафів не обмежена – в теорії, їх можуть виписувати за кожну неявку за повісткою (які тепер надсилають поштою) або за неоновлення даних.

Водночас є обмеження за термінами – штраф можуть виписати тільки протягом року після вчинення правопорушення.

Комітет Ради з національної безпеки та оборони завершив ретельний огляд усіх 4200 поправок, запропонованих депутатами до законопроєкту про посилення мобілізації. Про це повідомили члени комітету — Костенко і Веніславський. Виявилось, що ряд питань все ще залишаються невирішеними, і комітет планує внести додаткові правки для їх врегулювання. Деякі аспекти, зокрема питання відстрочки, стимулювання до військового призову та обмежень для тих, хто не з’являється до військкомату, відкладено для обговорення під час уточнення кінцевої концепції законопроєкту.

Зауважено, що більшість запропонованих урядом покарань для ухильників від військової служби були вилучені під час розгляду. Щодо у

Бачу, ви, швидше за все, натиснули клавішу “Enter” без тексту. Чи є щось, що я можу допомогти вам зробити?

Останні новини