Середа, 23 Липня, 2025

Лікарі попереджають: пізні пологи можуть збільшити ризик раку і діабету

Важливі новини

Низькокалорійна, поживна і солодка: чому морква — ідеальний продукт для здоров’я

Морква давно стала символом здорового харчування — і недарма. Попри те, що ми звикли бачити її яскраво-помаранчевою, перші сорти були фіолетовими і жовтими. І хоча найчастіше ми споживаємо саме корінь моркви, її листя та стебла також їстівні й мають поживну цінність. Харчова цінність Одна порція моркви (80 г) містить усього 27 ккал, але водночас забезпечує […]

Митника зі Львова впіймали на хабарі в 1600 доларів за розмитнення авто

Черговий корупційний скандал на українській митниці. Цього разу — на Львівщині. Державного інспектора управління контролю митної вартості викрили на отриманні неправомірної вигоди. За 1600 доларів США службовець пообіцяв “не помічати” порушень під час оформлення автомобілів. За даними слідства, митник вимагав гроші від представника компанії-імпортера, яка займалась розмитненням транспортних засобів. За хабар у 1600 доларів він […]

В законодавчих ініціативах Железняка виявили бізнес-інтереси його тестя-аграрія та Кормишкіна

Народного депутата від партії «Голос» Ярослава Железняка вже неодноразово звинувачували в лобіюванні інтересів бізнес-груп, зокрема — грального бізнесу та аграрного сектору. Проте аграрна тема займає в його діяльності особливе місце. І як виявилось — не без особистої зацікавленості. З перших днів у парламенті Железняк взявся за просування реформ у сфері сільського господарства — починаючи із […]

Кордон України перетнули майже пів мільйона людей за тиждень

Упродовж тижня з 17 по 23 травня пасажиропотік через український кордон склав 499 тисяч осіб, що на 1,6% більше, ніж тижнем раніше. Такі дані надала Державна прикордонна служба України. Згідно зі статистикою, з України виїхали 254 тисячі людей (зростання на 0,8%), а в’їхали 245 тисяч (зростання на 2,5%). Таким чином, кількість тих, хто залишив країну, […]

Заборона військовим говорити про фортифікаційні споруди на Харківщині – ІПСО чи політична провокація?

У Харківській області була сформована тимчасова спеціальна комісія, яка відповідає за оцінку якості будівництва оборонних споруд. Разом з цим, Державне бюро розслідувань також здійснює ретельний аналіз у цьому напрямку. Однак варто зауважити, що військовим заборонено розголошувати інформацію про ці дії у своїх інтерв'ю, а представників ЗМІ звинувачують у необ’єктивності та підкріпленні російських наративів під час згадування цих питань у своїх матеріалах.

Представники видання “Слідства.Інфо” взяли інтерв’ю у військовослужбовців трьох різних бригад Сил оборони, що беруть участь у стримуванні наступу ворога в області. Деяким з них були проведені “виховні бесіди” з керівництва, яке рекомендувало утриматися від обговорення з журналістами будь-яких питань, що стосуються оборонних споруд.

Один із бійців зазначив: “На нас прямо не тиснули, але всім, хто висловлює будь-яку думку з приводу фортифікації, чи то власні, чи же знають (командувачі, — прим.), то з ними провели розмови”.

Ми утримуємось від розголошення назв підрозділів, а також імен чи позивних військовослужбовців, щоб не наражати їх на тиск з боку їхнього керівництва. Наголошуємо, що цей матеріал не має на меті відтворити повну картину щодо готовності ліній оборони в області, а надати уявлення про цензуру та тиск, які відчувають військовослужбовці та журналісти у зв’язку з висвітленням даної проблеми.

Що відбувається на півночі Харківської області?

Російський наступ, який розпочався у першій половині травня, викликав перекидання сил для підсилення бригади Сил оборони на цей напрямок. Зусиллями військових вдалося стримати просування ворога, але росіяни все ж таки просунулися вперед на двох ділянках: у районі міста Вовчанськ та Липецької громади. Це спровокувало розмови про якість фортифікаційних укріплень, які в області будували з 2022 року.

13 травня голова Антикорупційного центру “Межа” у колонці для “Української правди” стверджувала, що Харківська обласна адміністрація сплачувала мільйони фіктивним фірмам за облаштування укріплень. Також, Харківський антикорупційний центр обчислив, скільки державних коштів витрачено на деревину для цих робіт, зауваживши, що у деяких випадках ціни на неї на Харківщині були вищі, ніж у сусідніх Дніпропетровській та Донецькій областях. Цікавість до можливого завищення цін на облаштування ліній оборони виявили і в СБУ.

Чому військові висловлюють занепокоєння щодо укріплень? Проблеми з якістю та готовністю фортифікаційних укріплень почали висуватися самими військовими. Уже 12 травня командир підрозділу розвідки Збройних сил України, Денис Ярославський, повідомив, що у Вовчанську тривають вуличні бої, та підкреслив, що фортифікаційні споруди та міни на кордоні області, які перейшли до російських окупантів, були відсутні. Тим часом, підрозділ Національної гвардії “Гострі Картузи” повідомив, що українські військові відступили з деяких позицій.

У зв’язку з цим, можливість для журналістів працювати з військовими на цьому напрямку тимчасово була закрита, а з деякими бійцями проведені “виховні бесіди”.

“Нам сказали не згадувати про фортифікацію, про наступ, про втрачені села. Нічого не публікувати. Не дали жодних пояснень. Тільки кажуть, що ми працюємо на руку ворога. А фортифікаційні споруди дуже погані, просто дуже. Доводиться все облаштовувати знову”, – розповів один із бійців у розмові з журналістами.

Випадки, коли доводилося самостійно дооблаштовувати позиції, не рідкі. Наприклад, у підрозділі “Слідства.Інфо” зазначили, що їм довелося розмістити свої позиції у старому російському бліндажі через недостатню готовність нових укріплень.

“Ми будували лінію укріплень з 2022 року, але вона не була завершена. Хлопців відправили в ці укріплення, знаючи, що вони мають бути, але вони не завершені. Тому хлопці зараз відтяглися назад у старий російський бліндаж і облаштовують там свої позиції, а потім перемістяться сюди. Ми не встигли, наші розрахунки не вдалися – нам доведеться самостійно добудовувати”, – зазначив військовий.

Деякі військові також висловили скарги на якість виконаних робіт.

“Десь просто стоїть якась будка з бетону посеред поля. Такі фортифікаційні споруди будують біля посадок, на висотах, щоб тебе було менше видно. У нас це зроблено тупо в ямі. Все вода підтікає, і нічого не побачиш”, – зауважив інший військовий.

Робота зі зведенням ліній оборони на Харківщині триває з 2022 року і продовжується досі. Журналісти “Слідства.Інфо” провели кілька годин на будівництві одного з взводних опорних пунктів у травні. Відбудова цих пунктів на ділянках прориву російських сил тривала до самого наступу.

Після опублікування матеріалу від CNN, в якому військовослужбовець 13-ї бригади Нацгвардії “Хартія” також стверджував, що укріплення на їхній ділянці не були готові, підрозділ виступив із публічною заявою, заперечуючи це твердження.

“Нам важливо, щоб інформація про наш підрозділ була об’єктивною, а коментарі наших бійців і командирів – зрозумілі не як окремі цитати, а мали чіткий та недвозначний контекст”, – зазначено у заяві.

Також спробували вплинути на матеріал журналістів від “Слідства.Інфо”, які висвітлювали тему фортифікаційних укріплень на Харківщині. Їх просили видалити усі згадки бійців про проблеми з відсутніми чи незавершеними укріпленнями. Протягом трьох днів представники різних рівнів намагалися “переконати” журналістів. Деякі з них аргументували, що це політично чутлива тема, а згадка про конкретні підрозділи може призвести до тиску зверху.

Загалом, складно отримати чітку картину щодо укріплень на Харківщині з кількох причин. По-перше, відповідальність розділена між різними підрозділами. Наприклад, за будівництво “першої лінії” відповідальність лежить на підрозділах Сил оборони, за “другу” – на інженерних бригадах, а за “третю” – на місцевих військово-цивільних адміністраціях. По-друге, офіційно отримати інформацію про готовність “другої лінії” оборони неможливо, оскільки у Силах підтримки стверджують, що це може бути корисно для ворога.

На разі журналісти опиняються у ситуації, коли намагаючись висвітлювати бойові дії на Харківщині — вони або повинні замовчувати питання фортифікацій (про які їм кажуть самі військові), або говорити про ці проблеми, наражаючись на заборону на роботу на цьому напрямку та створення проблем для самих військових, що стримують там російський наступ.

Програють у будь-якому випадку всі. Бо проблеми залишаються, а лінія фронту сунеться не на нашу користь.

Лікар-гінеколог назвала оптимальний вік для народження дитини. За її словами, найкращий час для пологів — до 35 років, коли жіночий організм ще не накопичив так звані “генетичні поломки”, а ризики для здоров’я матері та дитини мінімальні.

Медикиня також зазначила, що ідеальний інтервал між пологами — близько двох років. За цей час організм жінки встигає повністю відновитися після попередньої вагітності.

Після 40 років, наголошує лікар, вагітність уже пов’язана зі значними ризиками: зростає ймовірність хромосомних аномалій у плода, а також ускладнень для самої матері. Цю точку зору поділяють і вчені, що досліджують захворюваність на рак молочної залози — зокрема, вони виявили підвищений ризик серед жінок, які народжують первістка після 40.

Приклад Великої Британії, яка лідирує в Європі за частотою цього виду онкології, на думку медиків, може бути пов’язаний саме з тенденцією до пізніх пологів. Крім того, існують дані, що діти матерів старшого віку частіше хворіють на цукровий діабет.

Водночас і занадто ранні пологи можуть бути небезпечними. Як свідчать дослідження швейцарських учених, дівчата, які стали матерями до 20 років, мають підвищені ризики розвитку серцево-судинних та онкологічних захворювань. Фахівці радять не поспішати і чекати з пологами хоча б до 22 років.

Згідно з даними Євростату, середній вік народження першої дитини в Європі сильно коливається. Наймолодшими матерями є жінки з Болгарії (в середньому 25,7 років), Румунії (25,8 років), Латвії та Естонії. Найстаршими — жінки в Італії (30,6 років), Іспанії (30,4 років) та Люксембурзі.

Таким чином, попри соціальні й економічні чинники, медики одностайні у висновку: оптимальний вік для народження дитини — до 35 років, а між пологами варто дотримуватися перерви не менш ніж у два роки для повноцінного відновлення здоров’я.

Останні новини