Субота, 19 Квітня, 2025

Що подивитись недільного вечора

Важливі новини

Мінімальна зарплата в Європі: порівняння з Україною

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Видання Коротко про проаналізувало рівень мінімальних зарплат у різних країнах. Навіщо? Та тому, що найчастіше українські біженці в Європі працюють саме за мінімалку.

Останній рік експерти ринку праці тільки й роблять, що говорять про зростання українських зарплат. Але при цьому заробітки все одно бажають кращого.

Середня зарплата в Україні, за підсумками другого кварталу 2024 року, становила 20 964 грн, або близько 455 євро. Для порівняння: у Польщі середня зарплата у серпні становила 8190 злотих брутто (1916 євро), а, наприклад, у Швейцарії – 8012 швейцарських франків (8493 євро).

Експерти не перший рік кажуть, що середня зарплата мало про що каже, що видно з нашого прикладу. Недарма її часто називають “середньою температурою по лікарні” і наводять приклад із голубцями (коли одні їдять капусту, інші – м’ясо, а в середньому всі їдять голубці).

Набагато більш інформативною є медіанна зарплата – значення, яке розподіляє статистичний ряд зарплат на дві рівні частини. Якщо ми розташуємо зарплати співробітників нашої умовної компанії в порядку зростання, отримаємо ряд 20 000, 20 000, 20 000, 20 000, 100 000. У середині цього ряду і знаходиться медіанна зарплата – 20 тис. грн.

Економісти одностайно вважають, що медіанна зарплата набагато краще відбиває реальну ситуацію в умовах значних відмінностей у заробітках. Саме тому у Європі вже давно перейшли на підрахунок медіанної зарплати. Але український Держстат, як і раніше, бере середню.

Тому доцільно порівнювати між собою все ж таки мінімальні зарплати.

З 1 квітня 2024 року мінімальна зарплата в Україні відповідно до бюджету на 2024 рік зросла до 8000 грн. Економісти сприйняли ці новини без ентузіазму, пояснюючи, що грошей у кишенях українців більше не стане. Все просто: оскільки половина зарплат перебуває в тіні, зростання мінімалки призводить лише до зростання офіційної частини та, відповідно, до збільшення податкового навантаження, але при цьому «конвертна частина» зменшується.

Відзначимо одразу, що мінімальні зарплати є не у всіх європейських країнах. Наприклад, ініціативу запровадити мінімальну зарплату у Швейцарії жителі країни категорично відкинули ще десять років тому, але при цьому середня зарплата у Швейцарії, як уже говорилося вище, є однією з найвищих у Європі.

Немає мінімальної зарплати і в Норвегії, проте місцеві роботодавці, щоб уникнути проблем, намагаються знаходити взаємовигідні компроміси з профспілками. 2024 року мінімальний розмір погодинного заробітку на некваліфікованій роботі в Норвегії становив 18 євро. Тобто при 40-годинному робочому тижні людина на такій роботі заробить 720 євро, що з розрахунку 176 робочих годин еквівалентно 3168 євро на місяць.

За даними Євростату, найвищу мінімалку в Європі встановлено в Люксембурзі – 2571 євро. На другому та третьому місці – Ірландія та Нідерланди з 2146 євро та 2070 євро відповідно.

Якщо говорити про європейські країни з найбільшою кількістю українських біженців, то у Польщі мінімальна зарплата становить 978 євро, у Німеччині – 2054 євро, у Чехії – 764 євро.

Як бачимо, найнижча європейська мінімалка вдвічі перевищує українську. І з огляду на те, що нам із такою зарплатою жити не один рік, до європейських заробітків ми навряд чи наблизимося найближчим часом.

Нагадаємо, у проєкті бюджету-2025 передбачено замороження соціальних стандартів. Мінімальна заробітна плата залишиться на рівні 8 тисяч гривень, а прожитковий мінімум становитиме 2920 гривень, що також не змінюється порівняно з 2024 роком. Для державних службовців цей показник складатиме 2102 гривні. Таким чином, соціальні виплати залишаться на нинішньому рівні, що може викликати невдоволення серед населення.

Магнітна буря 25 грудня: що варто знати про геомагнітну активність

25 грудня 2024 року в Україні очікується геомагнітна буря, яка може вплинути на людей та техніку. За прогнозами Центру прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США, рівень цієї бурі складе К-індекс 5, що відповідає червоному рівню небезпеки. Що таке геомагнітні бурі? Геомагнітні бурі виникають, коли сонячний вітер взаємодіє з магнітним полем Землі. […]

The post Магнітна буря 25 грудня: що варто знати про геомагнітну активність first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Нацбанк закликає банки розкрити аномальні платежі: фізичні особи під прицілом

У внутрішньому листі Національного банку України під номером 24-0006/28104, який став доступний для ЗМІ, міститься запит до українських банків щодо надання інформації про аномальні платежі. У цьому документі регулятор приводить кілька прикладів трансакцій, які він розглядає як незвичайні. Серед таких прикладів вказані перекази з однієї картки на безліч інших або отримання коштів на свій рахунок з різних джерел. Це може стосуватися як внутрішніх переказів між картками одного банку, так і між картками різних банків, наприклад, з Приватбанку на Monobank або Сенс Банк, А-Банк тощо.

В документі також наголошується, що під такі описи потрапляють і звичайні перекази між картками осіб, а також peer-to-peer (p2p) перекази. Попередньо користувачі різних обмінних платформ зіткнулися з блокуванням своїх рахунків, якими вони здійснювали перекази. Крім того, Національний банк України запитав у банків інформацію щодо інших видів операцій, які вони вважають аномальними, без надання конкретного опису.

У листі, що був згаданий раніше, регулятор вимагає від фінансових установ повідомити, чи розпочали вони впровадження рекомендацій щодо відстеження та аналізу грошових переказів за картками клієнтів. Також фінансистів цікавить, чи впровадили вони правила моніторингу, які дозволяють виявляти, відстежувати і зупиняти платежі для заборонених видів господарської діяльності. Зокрема, мова йде про незаконну організацію азартних ігор (гемблінг), виведення коштів, отриманих злочинним шляхом, включаючи шахрайські схеми.

Також НБУ проявляє інтерес до того, чи є у банків власні методи виявлення скомпрометованих карток, які публікуються в мережі Інтернет на сайтах нелегальних казино та організаторів азартних ігор, а також на ресурсах продажу підакцизних товарів у соціальних мережах і месенджерах, на сторінках псевдоплатіжних сервісів, наприклад, Geopay Settlepay.

У разі виявлення будь-яких аномальних або підозрілих трансакцій банки зобов'язані зупиняти платежі, а в разі недостатнього пояснення з боку клієнта навіть блокувати його рахунок і закривати його примусово. Банкіри, навіть неофіційно, рекомендують клієнтам мати рахунки у різних банках.

Проблема полягає в тому, що Національний банк України використовує надто абстрактні формулювання, наприклад, "безліч надісланих платежів" або "безліч отриманих платежів", які вважаються аномалією. Однак не вказується, що означає саме "безліч". Кожен банк, згідно з логікою регулятора, повинен самостійно визначати це поняття для себе та своїх клієнтів. Для одного банку "безліч" може означати до 10 переказів коштів на сторонні картки, тоді як для іншого це може бути вже 20. Можливо, у майбутньому НБУ встановить свій критерій, але наразі цього немає. Тому фінансисти радять рідше здійснювати перекидання грошей між одними й тими ж рахунками. Тому що краще мати більше карткових рахунків у різних банках. Сьогодні використовуєш картку одного банку, завтра — іншого, наступного дня — третього тощо. Один банк не знає, що відбувається в іншому, тому можна не привертати до себе зайву увагу, радять експерти.

У висновку можна зазначити, що запит Національного банку України до українських банків щодо інформації про аномальні платежі викликав певні недорозуміння через відсутність чітких критеріїв та конкретизації понять, таких як "безліч надісланих/отриманих платежів". Відсутність визначення точних кількісних меж може призвести до різночинних трактувань від банків, що ускладнює роботу та співпрацю з регулятором.

Рекомендацією фінансистів є рідше використання переказів між різними рахунками та наявність більшої кількості карткових рахунків у різних банках, що дозволить уникнути зайвої уваги та сприятиме безпеці операцій для клієнтів. Важливо, щоб Національний банк у майбутньому уточнив свої критерії та надав більш конкретні вказівки щодо аномальних платежів, що сприятиме уніфікації підходів та забезпечить більшу чіткість та прозорість у фінансовій сфері.

Як в Україні змінилися ціни на хліб у січні

У 2024 році ціни на продукти в Україні зросли на 20%, і ця тенденція зберігається у 2025-му. Серед причин подорожчання називають інфляцію, логістичні витрати, енергетичну кризу та вплив акцизів на пальне. Основні причини подорожчання Інфляція: У 2024 році інфляція в Україні перевищила 12%. Вона стала ключовим чинником зростання цін на продукти харчування. Війна та її […]

The post Як в Україні змінилися ціни на хліб у січні first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Ольга Харлан розповіла, що зміниться після її весілля з італійцем

Дворазова олімпійська чемпіонка Ольга Харлан розповіла про те, як її весілля з італійцем Луїджі Самеле, яке вже не за горами, вплине на традиції в їхній родині. Попри те, що її наречений походить з великої італійської родини, українські традиції залишаються важливою частиною життя спортсменки. Ольга наголосила, що навіть під час весільної церемонії не буде відмови від […]

The post Ольга Харлан розповіла, що зміниться після її весілля з італійцем first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

У нещодавньому інтерв’ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Неймовірний світ магії та ілюзій, загадкові фокусні трюки, веселе і пригодницьке життя головних героїв, все це і багато іншого для поціновувачів захоплюючих та різноманітних історій.

Ілюзія обману (Now You See Me) 2013 – головні герої детективного фільму об’єдналися в команду, щоб створити найграндіозніше шоу, здатне стерти межу між реальністю та вигадкою. Вони провертають неймовірні трюки збираючи величезні аудиторії. Однак мало хто здогадується, що саме ці фокусники є винуватцями масштабних злочинів. Заради великих грошей вони йдуть на величезні ризики, фокусники провертають свої афери на очах у глядачів. Професіонали роблять це не тільки заради великої наживи, але й для того, щоб обдурити ФБР, яке вважається непереможним.

Оз: Великий та Могутній (Oz the Great and Powerful) 2013 – Оскар Діггс дрібний цирковий фокусник із сумнівною репутацією, який більше схильний до шахрайства, ніж до чаклунства. Одного разу сильний ураган відносить Оскара в неймовірну країну Оз. Опинившись в новому місці, фокусник має намір обдурити ще більше людей своїми трюками, тим паче що місцеві жителі прийняли його за справжнього могутнього чарівника. Однак усе змінюється, коли він зустрічає трьох відьом – Теодору, Еванору і Глінду, які не впевнені, що він – великий чарівник, якого всі чекали.Оскар опиняється втягнутим в масштабне протистояння добра і зла, де йому доведеться зрозуміти, що є речі набагато важливіші, ніж власна вигода.

Магія місячного сяйва (Magic in the Moonlight) 2014 – головний герой фільму Стенлі Кроуфорд — фокусник, який присвятив своє життя розкриттю ясновидців-шахраїв. Одного разу старий друг пропонує йому відправитися на Лазурний берег, щоб вивести на чисту воду ясновидицю Софі, яка гастролює по Європі разом зі своєю матір’ю інтриганкою. Однак, чим більше часу він проводить з Софі, то починає думати, що вона справді може спілкуватися з іншим світом, але що ще гірше, він може закохатися в неї.

Неймовірний Берт Вандерстоун (The Incredible Burt Wonderstone) 2013 – Чарівники-суперзірки Берт Вандерстоун і Антон Марвелтон роками вели супер шоу Лас-Вегас-Стріп, збираючи мільйони глядачів. Багато років шоу мало велику популярність, але з появою Стіва Грея все змінилося. Зіткнувшись із жорстокою конкуренцією вуличного фокусника, чий культ зростає з кожним епатажним трюком, їхнє шоу починає виглядати застарілим. Але все ще є шанс, що Берт і Антон зможуть врятувати своє шоу.

Великий Бак Говард (The Great Buck Howard) 2008 – за сюжетом фільму головний герой нервовий Бак Ховард, колись популярний ілюзіоніст, намагається повернути колишню велич, тоді як його новий асистент, молодий хлопець, який кинув юридичний факультет, змінює життєві пріоритети і намагається знайти своє місце у світі.

Останні новини