Субота, 19 Квітня, 2025

Створення в Україні Спеціальної економічної прокуратури: перспективи та аналогії з САП

Важливі новини

Польща не виконала домовленості щодо створення робочої групи по Волинській трагедії

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

«Два тижні тому я надіслав листа до польського Міністерства культури та Польського інституту національної пам’яті із запитом, де саме потрібні пошукові або ексгумаційні роботи. Однак офіційної відповіді поки що не було», – зазначив Дробович.

Голова УІНП додав, що хоча інститут отримав запит від польської громадянки, це звернення буде включене до плану роботи на 2025 рік, навіть за відсутності офіційних звернень на державному рівні. Дробович також згадав, що Польща не виконала попередні домовленості про створення спільної робочої групи для координації пошуково-ексгумаційних робіт.

Крім того, очільник інституту наголосив на важливості дотримання угоди між Україною та Польщею від 1994 року та згадав про випадки вандалізму на українських могилах у Польщі. Він зокрема підкреслив, що братська могила воїнів Української повстанської армії (УПА) на горі Монастир досі залишається зруйнованою.

«Це абсурдна ситуація, навіть польські політики не розуміють, чому законну могилу досі не відновлено», – зазначив Дробович.

Українська влада вже дала дозвіл на початок пошукових робіт на могилах поляків, загиблих під час атаки УПА в лютому 1945 року в містечку Пузники на Поділлі. Однак подальші кроки у цьому напрямку вимагають офіційного звернення Польщі.

Раніше міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш зазначив, що вирішення питання Волинської трагедії 1943 року є умовою для вступу України до Євросоюзу. Проте президент Польщі Анджей Дуда розкритикував цю заяву, наголосивши на важливості розвитку польсько-українських відносин.

Збірна України зберегла 25-те місце у рейтингу ФІФА після матчів Ліги націй

Міжнародна федерація футболу (ФІФА) оновила рейтинг національних команд за підсумками перших матчів 2025 року. Збірна України, попри поразку у плейоф Ліги націй від Бельгії, утрималася на 25-й сходинці. Підопічні Сергія Реброва не зуміли пробитися до елітного дивізіону A, попри домашню перемогу над бельгійцями з рахунком 3:1. Поразка 0:3 у матчі-відповіді залишила Україну поза найвищим рівнем […]

The post Збірна України зберегла 25-те місце у рейтингу ФІФА після матчів Ліги націй first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Депутат Юрчишин імовірно приховав доходи від тіньового бізнесу

Telegram-канал ПолітБавовна звернув увагу на декларацію народного депутата Петра Васильовича Юрчишина. Як зазначають автори публікації, на перший погляд декларація виглядає відносно повною: будинок у Хмільнику площею 305 м² вартістю понад 4 млн грн, квартира на 111 м², низка земельних ділянок, нежитлових приміщень і навіть автопарк, серед якого Lexus, Nissan 1982 року та класична ВАЗ-2107. Втім, […]

Зеленський заявив, що за Трампа війна буде закінчена, але він не знає, як саме це станеться

Чи бажаєте ви, щоб я щось додав або змінив у цьому тексті? Можливо, ви хочете, щоб я більше уваги приділив якомусь конкретному аспекту цієї проблеми або розглянув додаткові інноваційні рішення?

«Зміна політики США говорить про те, що війна буде закінчена. Я не знаю як. Наше завдання – не дати можливість схилити нас до поступок», – заявив президент в інтерв’ю “Українському радіо”.

Зеленський також дав зрозуміти, що не піде на переговори з Москвою сам на сам. «Переговори з Росії можливі тільки не наодинці з убивцею і за умови, що Україна – сильна», – сказав президент.

Він також прокоментував заяви радників Трампа про необхідність заморозки війни по лінії фронту з контролем Росії над захопленими територіями.

«Я серйозно буду ставитися тільки до переговорів із Трампом. Не з його радниками. Це рівень президентів», – сказав Зеленський.

При цьому він все ж вважає, що «Путіну не дадуть домовлятися на капітуляційних умовах для України». За його словами, Трамп не говорив йому: «Я стану президентом і сідайте за стіл переговорів».

При цьому він дав зрозуміти, що зараз переговори про завершення війни він вести не хоче.

«Путін хоче зараз домовлятися на капітуляційних умовах щодо України, але цього не буде, ми йому не дамо. Переговори з РФ можливі за умови, що Україна буде сильною, переговори станом на сьогоднішній день – це програшний варіант, у слабкій ситуації нічого там робити», – сказав Зеленський.

Генштаб України готує мобілізацію ще одного мільйона громадян

Згідно з надійним джерелом в Офісі Президента, Генеральний штаб України провів аналіз сценаріїв можливих військових конфліктів, враховуючи обмежену наявність бойових засобів та переваги противника в авіації, артилерії та техніці. В результаті цього аналізу передбачається мобілізація додаткового мільйона українців протягом трьох років. При такому сценарії конфлікту Збройні сили України (ЗСУ) мають змогу утримувати лінію фронту з мінімальними територіальними втратами.

Генштаб України вже зараз активно пропонує зниження призовного віку до двадцяти років, оскільки військова мобілізація осіб покликаного віку вже не є оптимальним рішенням. Після того, як президент Володимир Зеленський підпише закон про зниження призовного віку, територіальні центри комплектування почнуть викликати чоловіків, які перебували на військовому обліку призовників та досягли 25-річного віку, для оновлення даних та медичного огляду. Після цього їх включать до списків військовозобов’язаних.

Про це повідомляє Генеральний штаб України, який також зазначає, що удосконалення системи військового обліку призовників проводиться у рамках "реформування системи підготовки громадян до проходження військової служби та готовності до виконання конституційного обов’язку з захисту Батьківщини". Крім того, після підписання указу про демобілізацію строковиків близько 7 000 осіб буде звільнено у запас у Генштабі.

У висновках до цієї статті можна зазначити наступне:

• Генеральний штаб України провів аналіз потенційних військових сценаріїв, що передбачають обмеженість бойових комплектів та перевагу противника в різних сферах.

• Внаслідок цього аналізу передбачається необхідність мобілізації додаткового мільйона громадян України протягом трьох років.

• Зниження призовного віку до двадцяти років розглядається як один з можливих заходів для підвищення ефективності військового мобілізаційного потенціалу.

• Удосконалення системи військового обліку та підготовки громадян до виконання обов’язків військової служби відзначається як важлива складова "реформування системи підготовки громадян до проходження військової служби".

• Підписання указу про демобілізацію строковиків передбачає звільнення у запас значної кількості військовослужбовців.

У парламенті України розглядається ініціатива щодо створення Спеціальної економічної прокуратури, яка візьме на себе керівництво у справах, розслідуваних Бюро економічної безпеки (БЕБ). За словами Ярослава Железняка, заступника голови Комітету Верховної Ради з питань податкової політики, ця прокуратура може бути аналогом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Ініціатори пропонують перезавантажити БЕБ та зробити його аналогом Національного антикорупційного бюро (НАБУ) у сфері розслідування економічних злочинів. Вони вважають, що такий крок підвищить ефективність органу.

Проте, Ярослав Железняк висловив обурення через недостатню роль прокуратури у захисті бізнесу. Його думка полягає в тому, що неефективність та некомпетентність прокурорів, які керують кримінальними провадженнями БЕБ, призводить до порушень у роботі органу.

Проект закону про це матиме назву «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України та інших законів України щодо запровадження діяльності Спеціалізованої економічної прокуратури».

У висновках можна підкреслити наступне:

• Верховна Рада України розглядає законопроект про створення Спеціальної економічної прокуратури, яка має взяти на себе керівництво у справах, розслідуваних Бюро економічної безпеки (БЕБ).

• Ініціатива передбачає перезавантаження БЕБ та надання йому аналогічної ролі Національного антикорупційного бюро (НАБУ) у сфері боротьби з економічними злочинами.

• Однак, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань податкової політики, Ярослав Железняк, висловив обурення через недостатню роль прокуратури у захисті інтересів бізнесу та відмітив неефективність керівників БЕБ.

• Проект закону про створення Спеціальної економічної прокуратури має на меті покращити боротьбу з економічною злочинністю та забезпечити більшу ефективність роботи в цій сфері.

Останні новини