Вівторок, 22 Липня, 2025

Тендер на відновлення Бородянки отримала фірма з сумнівною історією

Важливі новини

Заступник директора навчального закладу збирав дані про ЗСУ для росіян

У Сумській області Служба безпеки України викрила і затримала заступника директора одного з місцевих навчальних закладів, який передавав ворогу дані про українських військових. Зловмисник мешкав у прифронтовому селищі біля кордону з Курською областю Росії та відкрито висловлював проросійські погляди. Через Telegram-канали він публічно підтримував окупацію північно-східного регіону України, чим і привернув увагу російських спецслужб. Після […]

The post Заступник директора навчального закладу збирав дані про ЗСУ для росіян first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Базову військову підготовку зробили обов’язковою для студентів-чоловіків

Базову загальновійськову підготовку проходитимуть усі студенти-чоловіки другого курсу українських вишів — орієнтовно від 75 до 80 тисяч осіб. Жінки зможуть приєднатися добровільно. Про це заявив міністр освіти і науки Оксен Лісовий під час години запитань до уряду у Верховній Раді. За словами міністра, для реалізації програми вже розроблено 170 освітніх програм, які подано на погодження […]

Будапешт і Братислава погрожують Києву через обмеження «Дружби»

Програма "Захист України" розроблена для учнів 10-11 класів і має на меті формування у підлітків комплексного розуміння питань національної безпеки, громадянської відповідальності та особистої готовності до дій у надзвичайних ситуаціях. Вона включає теоретичні та практичні компоненти, які охоплюють широкий спектр тем.

До 2022 року Росія забезпечувала третину всієї нафти, яка постачалася до Європи. Після початку війни в Україні обсяги постачань значно скоротилися, але все ж таки щоденно через трубопроводи до Європи прокачувалося близько 300 000 барелів нафти.

Основними покупцями були Чехія, Угорщина і Словаччина, які звільнені від дотримання нафтових санкцій Брюсселя проти Росії через свою залежність від російської нафти і обмеженість в альтернативних джерелах постачання, оскільки не мають виходу до моря. Польща і Німеччина, які мають морські термінали, припинили закупівлі російської трубопровідної нафти.

Reuters відзначає, що Росія не зазнала значних втрат від того, що Берлін і Варшава відмовилися від поставок через трубопровід «Дружба». Росія перенаправила більшість цих обсягів до Азії, а Китай став найбільшим покупцем російської нафти, отримуючи близько 2,14 млн барелів на добу через різні маршрути.

Україна вже раніше обмежувала роботу трубопроводу «Дружба». Наприклад, у 2023 році кілька разів підвищувалися тарифи за його використання, через що маршрут «Дружба» став одним із найменш прибуткових для російських компаній. А з червня під санкції Києва потрапив «Лукойл», який забезпечував 50% обсягу нафти, що постачалася через трубопровід.

135 тисяч осіб оселилися в Чорнобильській зоні, щоб отримувати державні виплати

Чи бажаєте ви, щоб я щось додав або змінив у цьому тексті? Можливо, ви хочете, щоб я більше уваги приділив якомусь конкретному аспекту цієї проблеми або розглянув додаткові інноваційні рішення?

Про це в інтерв’ю Forbes розповіла заступник міністра соцполітики Дар’я Марчак.

За її словами, люди реєструються в Чорнобильській зоні, щоб отримувати виплати від держави за проживання в радіаційно забрудненій території. Навантаження на бюджет – 5 млрд грн на рік.

У бюджеті на 2025 рік передбачили виплати тільки тим, хто жив у зоні ЧАЕС із 1986 по 1993 рік, додала Марчак.

Міжбанківський курс гривні пробив позначку 40 грн/$

На фоні нестабільної ситуації на валютному ринку України відзначається різке погіршення курсу національної валюти. Українська гривня стрімко втрачає свою вартість порівняно з доларом США, що призводить до зростання курсу міжбанківського долара, який перевищив позначку 40 гривень. Готівковий обмін долара зафіксувався на рівні 40,40 грн/$, у той час як карткові операції реєструються за курсом навіть вище – до 41 гривні за долар. Ці динаміки створюють серйозні турбулентності на фінансовому ринку та викликають загальний невпевнений настрій серед населення та бізнесу. Аналітики висловлюють побоювання щодо подальшого зростання курсу і закликають до урядового втручання для стабілізації ситуації.

Сьогодні, 23 травня, на валютному міжбанку було встановлено новий курсовий максимум – вперше в історії гривні курс подолав 40-й рівень. Фактичні угоди на майданчику Bloomberg (основний) фіксувалися на рівні 40,01 грн/$, чого до цього не відбувалося.

Минулий тиждень завершився на міжбанку на 39,52 грн/$, а цей стартував із 39,67 грн/$.

Сьогоднішня ж торгівля на Bloomberg починалася досить спокійно і навіть мляво – по 39,84 грн/$, до полудня фіксувався зовсім невеликий обсяг торгів – близько $50 млн. Усе змінилося перед обідньою перервою, коли курс уперше сягнув 40 грн/$. Після цього активізувалися експортери і спекулянти, обсяг торгів зріс удвічі і досяг $161,2 млн. Хвилин за 20 до закриття угоди проходили по 40,01 грн/$, а офіційне закриття ринку відбулося трохи нижче – на 39,98 грн/$.

За підсумками дня Нацбанк встановив свій офіційний курс на 39,92 грн/$ (на 23 травня) – це новий історичний максимум. Так високо нацбанківський курс ще жодного разу не був.

Раніше Національний банк пояснював курсові стрибки великими продажами долара зі своїх золотовалютних резервів. Скарбники навіть виробили правило: що більше НБУ продасть валюти – то вищим буде валютний курс. Говорили, що на цьому правилі тримається секретна формула, за якою регулятор щодня формує вартість долара на міжбанку. Однак сьогодні цього не спостерігалося.

Продажі Нацбанку на Bloomberg оцінили на рівні $85-88 млн із загального обсягу $161,2 млн, тобто 53-55% ринку. Тому у банкірів виникла інша версія того, що відбувається, – що НБУ намагається високим курсом заманити на міжбанк експортерів, і водночас намагається вручну підняти долар до показників, закладених до держбюджету.

«Усі пам’ятають, що до держбюджету 2024 року закладено курс 40,7 грн/$, від його виконання залежать податкові надходження, яких постійно не вистачає. Це те, за що постійно критикують Нацбанк – за невиконання курсу, за яким рахували бюджет, а зараз проблема стоїть особливо гостро. Адже дефіцит бюджету знову зріс, і Мінфін днями сказав, що йому бракує на 2024-й приблизно $5 млрд. Тепер зрозуміло, що якусь частину цього дефіциту перекриватимуть за рахунок девальвації гривні, яку ми зараз спостерігаємо. Вона буде благом для уряду. Та й для НБУ теж – адже чим вищим буде курс долара, тим більшою буде мотивація для експортерів повертати валютну виручку в Україну. Зараз більше долара заводиться під сільгоспроботи, і подорожчання долара буде ще сильніше мотивувати аграріїв на продаж валюти”, – пояснив “Стране” ситуацію голова правління одного з банків.

Слідом за міжбанком долар подорожчав сьогодні і на чорному ринку. День починався валютними продажами по 40,09 грн/$, а закінчився на 40,33 грн/$. Ціна купівлі піднялася з 39,04 грн/$ до 39,5 грн/$.

У касах банків максимальний курс продажу готівкового долара сягнув 40,40 грн/$, цей цінник ставив державний Сенс Банк і ще чотири структури – А-Банк, Акордбанк, МетаБанк і Кристалбанк. Середня вартість – 40,21 грн/$, а середній робочий діапазон – від 40,05 грн/$ до 40,35 грн/$. Купівля американської валюти перебувала в широкому діапазоні – 39,15-40,10 грн/$.

Картковий же долар рухається вже до 41 грн/$. Сьогодні карткові курси банків були від 39,65 грн/$ (Укрсиббанк) до 40,85 грн/$ (Акордбанк) на продажі та діапазоні 38,86-40,04 грн/$ на купівлі.

Середня ціна долара при купівлі фізособами на поточні рахунки (з правом миттєвого зняття) до 50 тис. грн на місяць склала 40,08 грн/$. Мінімальний цінник тут був на 39,97 грн/$ (Мотор Банк), а максимальний – 40,95 грн/$ (Банк Авангард).

Процес відновлення зруйнованої Бородянки, який фінансується державним бюджетом, виявився підозрілим через участь у тендерах компаній із сумнівною репутацією. Зокрема, 1,5 мільярда гривень, виділених на відновлення міста, можуть стати джерелом нових корупційних скандалів.

За даними проєкту Bihus.Info, однією з компаній, якій планували перерахувати 376 мільйонів гривень для реконструкції багатоповерхівки, став консорціум «Відновлення». Однак перевірка виявила зв’язки компанії з кіпрськими офшорами, сумнівне фінансування та кримінальні справи її засновників.

Консорціум «Відновлення» був зареєстрований 13 грудня 2024 року — лише через тиждень після оголошення тендеру. Як з’ясувалося, його створили виключно для участі в цьому конкурсі. Один із засновників консорціуму фігурує у справах про фіктивне підприємництво, легалізацію злочинних доходів і маніпуляції на фондовому ринку.

Система YouControl також підтвердила зв’язок засновників із компаніями, які мали кримінальне минуле. Це викликає підозри, що діяльність консорціуму є лише прикриттям для заволодіння державними коштами.

Ще одним учасником тендеру став консорціум «Ветерани України», до якого входять компанії, раніше пов’язані з партією «Нові особи» Володимира Карплюка, ексмера Ірпеня. Один із співвласників цього консорціуму вже мав стосунок до іншої гучної історії — тендеру, де фігурував “мертвий” підрядник.

Після оприлюднення фактів замовник тендеру вирішив відмовити консорціуму «Відновлення» в перемозі. Однак це лише часткове вирішення проблеми, адже наявність таких гравців у тендерних процесах підриває довіру до прозорості відновлення Бородянки.

Ситуація навколо відновлення Бородянки ілюструє ширшу проблему в Україні — корупцію під час розподілу бюджетних коштів. У той час як громади очікують швидкого відновлення інфраструктури, тіньові схеми та маніпуляції на тендерах лише затягують процес і посилюють недовіру громадян.

The post Тендер на відновлення Бородянки отримала фірма з сумнівною історією first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини