Вівторок, 22 Липня, 2025

Україна втрачає стратегічну сировину через експорт

Важливі новини

СБУ викрила масштабну податкову махінацію у компанії «Столична Ювелірна Фабрика»

Гучне розслідування викрило масштабну схему ухилення від сплати податків, організовану групою компаній, пов’язаних із бізнесменом Дмитром Градоблянським. За матеріалами досудового слідства у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 212 КК України, збитки державному бюджету перевищили 165 мільйонів гривень. У центрі схеми – ТОВ «Столична Ювелірна Фабрика» (м. Київ) та дві афілійовані компанії – ТОВ «Авексто» […]

На Харківщині затримали очільницю благодійної організації за корупційну схему

Керівниці благодійної організації повідомили про підозру у хабарництві. Жінка за 4700 доларів США обіцяла військовослужбовцю допомогти оформити статус особи з інвалідністю, попри відсутність медичних підстав. Про це повідомив Офіс Генерального прокурора. Слідство встановило, що очільниця благодійної організації пропонувала військовим послуги з організації госпіталізації, оформлення медичних направлень, встановлення «потрібного» діагнозу і, як наслідок, – звільнення від […]

У Києві двоє іноземців із ножем напали на чоловіка — їх затримали вже в Хмельницькому

У столиці правоохоронці повідомили про підозру двом громадянам Азербайджану, які напали з ножем на громадянина Туреччини, щоб заволодіти його грошима та телефонами. Про це повідомляє Київська міська прокуратура. Заздалегідь дізнавшись, що чоловік отримає значну суму коштів, нападники почали стежити за ним. Увечері, надягнувши балаклави, напали на потерпілого на вулиці та, погрожуючи ножем, поранили його в […]

Російському співаку Shaman загрожує кримінальна відповідальність в Україні

Служба безпеки України заочно повідомила про підозру російському співаку Ярославу Дронову, відомому під сценічним ім’ям Shaman. Його звинувачують у публічному схваленні збройної агресії Росії проти України та пропаганді на підтримку окупаційних дій РФ. Як повідомляє СБУ, зловмисник входить до кола підконтрольних кремлю естрадних виконавців росії, які публічно підтримують дії керівництва рф, а також прославляють осіб, […]

The post Російському співаку Shaman загрожує кримінальна відповідальність в Україні first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Знахідка на Подолі: як археологічна експедиція залишила тисячі тіл без перепоховання

На столичному Подолі виявили незвичну знахідку — понад 10 тонн людських останків у контейнерах. Інформація про це швидко поширилась українськими медіа й викликала чималий резонанс. Однак, як з’ясувалося, йдеться не про злочин, а про археологічну спадщину, яку залишили після себе науковці. За офіційним поясненням Київського науково-методичного центру з охорони пам’яток та Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній […]

Різке зростання експорту брухту чорних металів з України у 2024 році, який зріс на 60% порівняно з минулим роком і досяг 293,2 тис. тонн, викликало серйозну стурбованість серед вітчизняних металургів. Масове вивезення критично важливої сировини ставить під загрозу стабільність роботи металургійної галузі, яка є стратегічною для української економіки.

Подібне зростання експорту Україна вже пережила у 2021 році, коли за кордон було відвантажено 615,7 тис. тонн металобрухту – у 17 разів більше, ніж роком раніше. Цей сплеск відбувся на тлі відновлення глобальної металургійної галузі після спаду, викликаного пандемією COVID-19. Основним споживачем українського брухту тоді була Туреччина.

У відповідь на ситуацію влада запровадила експортне мито на рівні €180/т, щоб захистити вітчизняну металургію. Проте це рішення виявилося недостатньо ефективним через дірки у регуляторній системі.

Мита на експорт металобрухту з України не поширюються на країни ЄС, де діє нульовий тариф. Ця лазівка дозволяє експортерам уникати сплати мита, оформлюючи поставки до країн Євросоюзу, звідки сировина потім реекспортується до Туреччини та інших країн.

Наприклад, у 2024 році Польща імпортувала 248,6 тис. тонн українського брухту, що на 55% більше, ніж роком раніше. При цьому, експорт польського брухту за кордон теж різко зріс – на 69,9% рік до року, досягнувши понад 1,29 млн тонн. Значна частина цієї сировини прямує до Туреччини, де її обсяг за 11 місяців 2024 року досяг 452,71 тис. тонн, що у 2,5 раза більше, ніж у 2022 році.

Українська металургійна галузь, яка вже працює в умовах ускладненого збору сировини через війну, ризикує залишитися без критично важливого ресурсу для виробництва сталі. Це ускладнює виконання планів із нарощування виплавки сталі та посилює залежність від імпорту сировини.

За словами експертів GMK Center, використання ЄС як транзитної зони для реекспорту брухту в обхід українських мит також позбавляє бюджет України значних надходжень, які могли б бути використані для підтримки металургії або інших критично важливих галузей.

Україна стикається з необхідністю перегляду правил експорту металобрухту, зокрема через вдосконалення системи моніторингу та введення додаткових заходів для запобігання реекспорту через країни ЄС. Питання збереження стратегічних ресурсів і підтримки металургії мають стати одним із пріоритетів уряду в умовах поточної економічної нестабільності.

The post Україна втрачає стратегічну сировину через експорт first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини