Середа, 23 Липня, 2025

Українські банки посилюють фінансовий моніторинг: операції на суму від 50 тис. грн будуть під посиленим контролем

Важливі новини

На Буковині чоловік помер у ТЦК під час проходження ВЛК

У територіальному центрі комплектування (ТЦК) Чернівецької області помер 32-річний чоловік, якого раніше розшукували за ухилення від мобілізації. Інцидент стався під час проходження ним військово-лікарської комісії (ВЛК). На Буковині обласний ТЦК та СП запросив для уточнення військово-облікової інформації місцевого жителя, але під час проходження військово-лікарської комісії 32-річний чоловфік знепритомнів і згодом помер. Поліція з’ясовує обставини інциденту та […]

The post На Буковині чоловік помер у ТЦК під час проходження ВЛК first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

РФ вдарила по житловому кварталу Запоріжжя: кількість поранених зросла до п’яти

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Попередньо відомо, що внаслідок атаки поранення отримали шість осіб. Про це повідомив очільник Запорізької ОВА Іван Федоров.

Крім того, вибухова хвиля завдала значних пошкоджень будинкам, розташованим поблизу місця влучання. Зокрема, у будинках вибиті вікна, пошкоджено фасади та дахи.

“Росія завдала удару по житловому кварталу Запоріжжя. Попередньо, одна людина поранена. Вибуховою хвилею пошкоджено будинки поряд”, – йдеться в повідомленні.

Станом на 10:30, кількість постраждалих зросла до шести. Чоловік 49 років і 48-річна жінка у важкому стані. Ще троє людей мають поранення середньої важкості. Медики надають їм всю необхідну допомогу.

Секретар Запорізької міської ради та виконуюча обов’язки міського голови Регіна Харченко показала фото пошкоджень одного з багатоквартирних будинків у Запоріжжі.

На Львівщині сталася ДТП: постраждали семеро людей

На трасі “Куровичі-Рогатин” у селі Затемне Львівської області зіткнулися легковий автомобіль Peugeot та автобус Mercedes-Benz. Унаслідок аварії травмовано семеро осіб, серед яких водій легковика та шість пасажирів автобуса. Про це повідомило Головне управління Національної поліції в області. ДТП сталася 10 січня, близько 19:30, на автодорозі “Куровичі-Рогатин” у селі Затемне Львівського району. Як попередньо встановили правоохоронці, […]

The post На Львівщині сталася ДТП: постраждали семеро людей first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Зеленський і Фіцо готуються до непростих переговорів

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо та президент України Володимир Зеленський можуть зустрітися найближчими днями для обговорення гострого енергетичного конфлікту. Як повідомляє видання iRozhlas, сторони активно шукають дату для проведення зустрічі. Напруженість між двома країнами зросла після рішення Києва припинити транзит російського газу через свою територію після закінчення чинного контракту. Фіцо різко відреагував, звинувативши Україну в саботажі, […]

The post Зеленський і Фіцо готуються до непростих переговорів first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Україна зупинила транспортування газу з РФ

З 1 січня 2025 року о 07:00 Україна запустила історичний крок, офіційно зупинивши транспортування природного газу з Російської Федерації через свою газотранспортну систему (ГТС). Як відзначило Міністерство енергетики України, це рішення ухвалили в інтересах національної безпеки, і про нього було повідомлено міжнародним партнерам. «Ми зупинили транзит російського газу – це історична подія. Росія втрачає ринки, […]

The post Україна зупинила транспортування газу з РФ first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Ключові елементи ефективної системи реагування на стихійні лиха:

Найбільші банки України, належать до категорії системних, можуть до кінця року почати жорсткіше відслідковувати і перевіряти одноразові операції людей обсягом від 50 тисяч гривень і вище, якщо вони проводяться з внесенням готівки на рахунок фізособи.

Про це повідомили джерела у фінансових колах із посиланням на відповідні обговорення на закритих нарадах у НБУ, які регулятор проводить регулярно щоп’ятниці із залученням голів правлінь 15-ти банків.

Там ішлося про добровільне зниження банками планки з фінансового моніторингу з їхніх поточних значень до 50 тис. грн після внесення готівки на цю суму. За поточним офіційним курсом НБУ (41,24 грн/$), 50 тис. грн це $1,2 тис.

Нагадаємо, що згідно з чинним законодавством обов’язковий фінансовий моніторинг в Україні починається з 400 тис. грн. Інформацію про них автоматично надають до Держфінмоніторингу, а банки посилено перевіряють такі проводки, з’ясовуючи їхнє призначення та джерела походження коштів клієнтів. Одночасно банки, згідно з постановою НБУ №65, зобов’язані перевіряти й інші підозрілі/сумнівні операції клієнтів за великою кількістю різноманітних ознак. Їхній повний перелік тримається в таємниці, але за публічними скаргами клієнтів зрозуміло, що зараз банки пильно вдивляються в операції з ознаками купівлі криптовалюти або незаконної підприємницької діяльності (наприклад, коли платять за товари і послуги на картку фізособи, а не ФОПа), а також перевіряють ще раз ініціаторів транзакцій на предмет діяльності дропів – коли рахунком користується не його власник, а третя особа.

Банки звертають увагу на особливо активних клієнтів, які проводять велику кількість дрібних транзакцій з переказу коштів або їх зарахування (по 10-15 за день). А також за своїм власним грошовим порогом фінмоніторингу для кожного банку. Цей поріг у законодавстві не закріплений, а фінустановам дозволено його встановлювати на власний розсуд. В одних банків це зараз 150-200 тис. грн, а в інших – 80-100 тис. грн. З цих сум банк не дозволяє клієнтам вільно без пояснень відправляти/отримувати кошти на рахунок, починає ставити клієнтам додаткові запитання про походження коштів і природу операцій.

Тепер же банки збираються опустити планку за таким фінмоніторингом до єдиного рівня в 50 тисяч гривень, якщо перед грошовими перерахуваннями на цю суму, кошти вносилися готівкою. Неважливо як саме – через касу банку або через платіжний термінал.

Фінансисти розповіли, що пропозиція/рекомендація щодо 50 тис. грн надійшла від Нацбанку й обговорювалася на внутрішніх нарадах у НБУ. Поки її сприймають як негласну пораду від регулятора, і ще не впровадили. Але не виключено, що 15-ка найбільших банків у підсумку навіть підпише меморандум про співпрацю, в якому пропише 50-тисячну планку для посиленого фінмоніторингу. Тобто вимога подаватиметься як ініціатива знизу, а не наказ НБУ, хоча остаточного рішення щодо цього ще немає.

Якщо ж воно буде прийнято, то банки почнуть повсюдне впровадження нового критерію. Для чого будуть перебудовуватися їхні внутрішні системи, які автоматично блокують підозрілі операції фізосіб.

Єдина порада, яку можна дати українцям у такій ситуації – це не передавати картки третім особам. Якщо часто вносите готівку на картки і робите грошові перекази, то варто мати рахунки в кількох банках, щоб кожен із них не фіксував проводок понад 25-30 тис. грн. Тоді не будете звертати увагу на себе з боку відділу фінансового моніторингу, який є в кожному банку.

На поточний момент до списку системних банків входять:

1. Приватбанк; 2. Ощадбанк; 3. Сенс Банк; 4. Укргазбанк; 5. Укрексімбанк; 6. Універсал Банк (monobank); 7. ПУМБ; 8. Абанк; 9. Райффайзен Банк; 10. Креді Агріколь Банк; 11. Укрсиббанк; 12. Кредобанк; 13. ОТП Банк; 14. Банк Південний; 15. ТАСкомбанк.

Останні новини