Четвер, 24 Липня, 2025

Українські традиції і прикмети на Вербну неділю

Важливі новини

Жадан і Соловій несподівано поспілкувалися після розриву

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Ситуація почалася з того, що Жадан опублікував твіт із заголовком статті про свою службу: «Зниклий Сергій Жадан повернувся додому після трудового рабства». На цю публікацію відреагувала Христина Соловій, прокоментувавши: «Пахне новими віршами».

Несподівано Жадан відповів їй доволі поетично: «Світ давно не змінюється, ніжна моя». Це стало першою публічною взаємодією між ними після завершення стосунків, що привернуло увагу багатьох користувачів соцмережі.

Раніше, у 2023 році, шанувальники почали обговорювати роман Христини Соловій та Сергія Жадана після того, як письменник подав на розлучення зі своєю дружиною Іриною Куніциною. Їхній шлюб тривав 15 років, і в ньому народилася донька. Розрив з дружиною викликав багато чуток, і вже в травні 2023 року заговорили про нові стосунки Жадана з Соловій. Проте в серпні того ж року співачка повідомила про завершення свого роману з письменником та початок нових стосунків із 42-річним чоловіком.

Депутат від “слуг” Жупанин сплатив за навчання в Лондоні 600 тисяч гривень

Стало відомо про значні витрати мера Жупанина на навчання своєї служниці в Лондоні. Згідно з офіційною інформацією, Жупанин, який отримує річну зарплату у 600 тисяч гривень, витратив понад півмільйона гривень на освіту свого підлеглого за кордоном.

Цей епізод викликав значні обговорення серед громадськості та представників місцевої влади. Багато громадян висловлюють своє обурення відносно таких витрат у контексті фінансових обмежень і внутрішніх проблем міста. Зокрема, підноситься питання про доцільність і етичність таких витрат, особливо у ситуації, коли бюджетні кошти можуть бути спрямовані на інші, більш важливі потреби міста та його мешканців.

Публічна дискусія також акцентує увагу на транспарентності та відповідальності в управлінні місцевими ресурсами. Громадськість вимагає відкритості щодо витрат коштів з бюджету міста, а також більш прозорих механізмів контролю за використанням цих коштів.

Зауважується, що інцидент підштовхує до ретельнішого аналізу і підвищення вимог до діяльності місцевих чиновників, які повинні бути обрані та визначені перш за все своїми відповідальністю перед громадськістю і дотриманням принципів ефективного та чесного управління.

Усвідомлюючи важливість відкритого обговорення і вирішення подібних питань, громадяни сподіваються на вжиття конструктивних заходів для забезпечення економічної ефективності та відповідального управління ресурсами міста у майбутньому.

Нардеп від фракції “Слуга народу” Андрій Жупанин, згідно з даними його декларації у 2023 році отримав від ВРУ заробітну плату в розмірі 618 932 грн.

Водночас 30 квітня депутата подав до НАЗК відомості про суттєві зміни свого майнового стану. Зокрема, він вказав, що 26 квітня сплатив за навчання майже 550 тис. грн, тобто майже 90% свого річного заробітку.

За навчання “слуга” сплачував у Великій Британії, де, згідно з декларацією, навчається у London Business School.

Його дружина Жупанина Богдана, до слова, має посвідку на проживання в Англії, а за минулий рік заробила всього 7 тис. грн.

Про те, які надходження, окрім офіційної заробітної плати у Раді дозволяють Жупанину оплачувати собі таке вартісне навчання закордоном поки невідомо.

У Львівський області застрелили відомого кримінального авторитета “Джоніка”

У Львівській області стався шокуючий інцидент, що вразив громадськість — напад на відомого кримінального авторитета, який у мафійному світі відомий під псевдонімом "Джонік". Цей жорстокий акт насильства трапився посеред дня, коли він був розстріляний безжалісними стрілями прямо на вулиці у районі Сокільників.

Подія викликала хвилю емоцій і обурення серед місцевих мешканців, а також стала предметом пильного розгляду правоохоронних органів. Звістка про загибель "Джоніка" рознеслася миттєво, а його ім'я стало темою для гучних розмов у кожному куточку міста.

Той, хто стояв за цим безжалісним нападом, залишається загадкою, і поліція розпочала розслідування з метою знайти винних та притягти їх до відповідальності за цей злочин. Цей випадок ще раз підкреслив складну ситуацію з кримінальною діяльністю в регіоні, а також підкреслив необхідність посилення заходів з розкриття і протидії злочинності.

Смерть "Джоніка" викликала хвилю обурення серед його прихильників, але також спричинила загальне занепокоєння щодо безпеки у місті. Багато вважають, що цей інцидент може стати прелюдією до подальших протистоянь та конфліктів серед злочинних угруповань, що підштовхне поліцію до ще більш активних дій у сфері протидії злочинності.

Інцидент стався близько 11:00 за місцевим часом, повідомляють соціальні мережі.

Зазначимо, що даних про нього у відкритому доступі небагато, а фото взагалі немає.

Він відомий, як місцевий кримінальний авторитет Джонні Балог. За національністю грузин, але має українське громадянство.

“Джонік” отримав паспорт України та громадянство у 2022 році. У системі YouControl Джонні Балог зареєстрований як фізична особа-підприємець (ФОП). Основний вид діяльності — здача в оренду нерухомого майна, а додаткові — продаж м’яса. Також у відкритому доступі є адреса реєстрації та номер телефону. Він зареєструвався як платник податків II групи зі ставкою 20% 16 лютого 2022 року.

Як відомо, його розстріляли, коли він був за кермом автомобіля. Водія з тяжкими пораненнями госпіталізували. Також є версія, що авторитет загинув унаслідок нападу.

Поліція вже оголосила план перехоплення та шукає нападника. Причини замаху наразі невідомі, ймовірно, це може бути пов’язане із кримінальними справами Джонні Балога.

Співачка Оля Полякова зізналася, як війна змінила її стосунки з чоловіком

Відома українська співачка Оля Полякова поділилася своїми думками про подружнє життя, кризи та труднощі, які з нею можуть супроводжувати стосунки. Артистка, яка вже більше 20 років у шлюбі з чоловіком Вадимом, розповіла, як війна та життєві випробування вплинули на їхній союз. За словами Полякової, у їхніх стосунках були моменти кризи, однак саме вони допомогли подружжю […]

The post Співачка Оля Полякова зізналася, як війна змінила її стосунки з чоловіком first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

СБУ затримала 5 російських агентів: кого серед них виявили колишніми та нинішніми співробітниками українських спецслужб?

Служба безпеки України (СБУ) оголосила про вдалий розгортання спецоперації, спрямованої на припинення діяльності агентурної мережі російської Федеральної служби безпеки (ФСБ) на території України. Серед затриманих осіб – колишні та нинішні співробітники українських спецслужб. Згідно з інформацією, отриманою під час розслідування, затримані передавали розвіддані про українські військові об'єкти та енергетичні об'єкти до російської сторони. Один із затриманих, колишній співробітник зовнішньої розвідки, виявився завербованим ФСБ ще до початку агресії Росії проти України та передавав важливу інформацію про стратегічні об'єкти. Інші члени групи здійснювали шпигунські операції, збираючи дані про військові та інфраструктурні об'єкти. Відзначимо, що ФСБ використовувала загрози вбивства сімей затриманих та виплачувала грошову винагороду за виконані завдання. Наразі всі затримані перебувають під вартою та можуть бути притягнуті до відповідальності за державну зраду згідно з Кримінальним кодексом України. Цей випадок став ще одним підтвердженням спроби російських спецслужб проникнення та дестабілізації ситуації в Україні.

Українська Служба безпеки оголосила про проведення успішної спецоперації, під час якої затримала агентурну мережу Федеральної служби безпеки Росії на своїй території. У результаті операції було затримано п'ять осіб, серед яких – колишні та нинішні співробітники українських спецслужб. Затримані звинувачені у передачі розвіддані про оборонні та стратегічно важливі об'єкти до російської сторони. Один із затриманих був завербований ФСБ ще до початку агресії Росії проти України та передавав секретну інформацію про об'єкти ядерної енергетики. Цей випадок підтверджує спроби російських спецслужб втручання в справи України та загрозу її національній безпеці.

Вербна неділя — одне з найсвітліших і найпоетичніших свят у християнському календарі. Вона ознаменовує вхід Господній до Єрусалима і водночас відкриває останній тиждень Великого посту — Страсний тиждень. У 2025 році це свято припадає на 13 квітня, і традиційно українці святитимуть гілки верби, щоб принести у свої домівки благословення, захист і надію.

Верба — наш український символ духовного оновлення, замінник пальмової гілки, яку тримали мешканці Єрусалима, вітаючи Ісуса. Навколо неї склались цілі пласти народних звичаїв, вірувань і прикмет, що передаються з покоління в покоління. Але Вербна неділя — це не лише про обряди, а й про внутрішню тишу, молитву, підготовку душі до Великодня.

Вербна неділя 13 квітня: правила й суворі заборони

Традиції святкування

У Вербну неділю українці традиційно святять у церкві вербу. При виході з церкви, люди легко вдаряють один одного лозою, кажучи: “Не я б’ю, лоза б’є, за тиждень буде Великдень”. Зокрема в Карпатах, вірять, що, торкаючись своїх близьких освяченим вербовим гіллям, відганяють від них всі негаразди, які можуть спіткати їх впродовж наступного року.

Освячені гілочки зазвичай зберігають вдома біля ікон протягом року як символ захисту від усіх лих і ні в якому разі не викидають у смітник. Торішню вербу можна спалити у чистому місці або закопати у землю.

У народі також була традиція садити гілочку освяченої верби з церкви на полі чи городі. Якщо верба приймалась – вважалося, що можна чекати рясного врожаю. Якщо в домі є молода дівчина – проросла верба передрікала їй заміжжя.

Свяченій вербі приписували магічні властивості. Нею господарі перший раз виганяли худобу на весняне пасовисько, “щоб нечисть не чіплялася до тварин”.

З посвяченою вербою господар обходив своє обійстя, щоб відігнати нечисту силу. Вважалося, що дим від її спалення очищує житло.

Також вербі надавалось велике значення у народній медицині. Існує вірування, що після того, як священник освятить гілля свяченою водою, потрібно проковтнути декілька “котиків” з гілки, “аби горло не боліло”. Подекуди вживали відвар із верби, вважаючи, що він допомагає при застудах.

Заборони та обмеження на Вербну неділю

На Вербному тижні віряни готуються до Великодня, тому мають присвятити час молитвам та духовному очищенню. А отже в цей період заборонено сваритися, веселитися, влаштовувати гучні вечірки. Якщо в цей день вас просять про допомогу – відмовляти не можна, адже свято вчить співчуттю та любові до ближнього. Також християнам не радять переїдати, все ж Великий піст ще не закінчився.

Проте за церковним уставом, у Лазареву суботу (за день до Вербної неділі) дозволено деяке послаблення посту. У цей день та на Вербну неділю можна вживати рибу, ікру, рослинну олію та дозволити собі трохи вина. Проте міцний алкоголь лишається під забороною.

Прямої заборони щодо роботи в домі чи в городі в ці дні немає, але від неї теж рекомендують утримуватися.

Що варто робити в Вербну неділю

Головний ритуал свята пов’язаний із гілками верби. Їх радять зрізати зі здорових дерев (ні в якому випадку не ламати та не брати з дерев на цвинтарі, біля водойм або звалища) за кілька днів і ставити у воду, щоб “котики” встигли розпуститися.

У Вербну неділю вербу святять у храмах. Це важлива частина традиції, тому варто обов’язково відвідати службу.

Після освячення гілки верби краще принести до дому та поставити біля образів, це приносить благословення дому.

Цей день краще провести у вузькому колі рідних та близьких, обмінятися добрими побажаннями.

Народні прикмети на Вербну неділю

  • сонце і відсутність вітру у Вербну неділю означають прихід теплого літа;
  • якщо у цей день дме сильний вітер, то все літо погода буде змінною;
  • якщо у Вербну Неділю вдарить мороз можна сміливо чекати рясного врожаю ярових культур;
  • похмура погода у цей день обіцяє щедрі врожаї влітку;
  • якщо на Вербну неділю йде дощ, то весь врожай буде має бути гарним;
  • якщо у цей день посадити рослину, вона подарує господарям будинку багатство;
  • якщо освяченою вербою легенько відхльостати худобу, тварини не хворітимуть увесь рік;
  • спалена у печі гілочка верби захищає будинок від пожежі;
  • освячена гілочка верби, прикріплена до даху, збереже здоров’я родині та подарує спокій.

Останні новини