Середа, 23 Липня, 2025

Зеленський допускає приєднання України до НАТО без 5-ї статті: ризики та перспективи

Важливі новини

Україна вводить обмеження для чоловіків з подвійним громадянством віком 18-60 років під час воєнного стану

Експерти зазначають, що такі заходи можуть мати значний вплив на різні аспекти життя громадян, зокрема на можливості працевлаштування, подорожей та отримання певних адміністративних послуг. Важливо, щоб впровадження нових правил супроводжувалося чіткою комунікацією та роз'ясненням для всіх зацікавлених сторін.

Про це повідомив Андрій Демченко, речник Держприкордонслужби України.

Демченко підкреслив, що відповідно до українського законодавства подвійне громадянство не визнається, тому всі громадяни України, незалежно від наявності інших паспортів, розглядаються лише як українці. На них поширюються всі права і обов’язки, включаючи обмеження, введені у зв’язку з воєнним станом.

“Формулювання, що стосується того, що українців з подвійним громадянством тепер не випустять з країни, можна вважати некоректним. Ще раз підкреслюю, що в Україні не допускається подвійне громадянство”, – зазначив він.

Демченко зазначив, що зміни в законодавстві спрямовані на посилення контролю на кордонах. Прикордонники виявляли випадки, коли українці намагалися видати себе за іноземців під час паспортного контролю, що є незаконним і карається згідно з чинним законодавством. Це підкреслює важливість дотримання правил і законів країни, особливо у часи війни.

Введення нових обмежень щодо виїзду чоловіків за кордон є стратегічним кроком для зміцнення обороноздатності України. Уряд закликає всіх громадян дотримуватися встановлених правил і законів для забезпечення порядку та безпеки в країні у цей важкий період.

Борг фірми Анатолія Шкрібляка за газ переклали на громаду Чернігова

Колишній народний депутат Анатолій Шкрібляк та його компанія ТОВ “Фірма Технова” уникли відповідальності за борг у понад пів мільярда гривень перед державним “Нафтогаз Трейдингом”. Мова йде про несплату 568,7 млн грн за поставлений природний газ до Чернігівської ТЕЦ у період з червня 2021 по серпень 2022 року. Втім, за цей борг тепер відповідатиме не приватна […]

Масове отруєння у Вінницькій області: працівнику фастфуду загрожує до трьох років

У місті Калинівка на Вінниччині зафіксовано масове харчове отруєння, через яке до лікарень звернулися 29 осіб, зокрема 10 дітей. Усі вони, за попередніми даними поліції, вживали їжу з одного й того ж місцевого закладу швидкого харчування. За інформацією ЗМІ, йдеться про продаж шаурми. Інцидент уже набув кримінального статусу: 31-річному працівнику фастфуду оголошено про підозру за […]

Японія надасть Україні кредит у $3,3 млрд у рамках підтримки G7

На міжнародній арені відбуваються важливі події, які демонструють солідарність провідних держав світу з Україною. Японія, як одна з ключових країн "Групи Семи" (G7), оголосила про свої наміри надати Україні значну фінансову підтримку.

Рішення про надання кредиту було ухвалене після саміту G7, що відбувся в Італії в червні. У рамках цього пакету фінансування Сполучені Штати та Європейський Союз зобов’язалися надати по $20 мільярдів, тоді як Японія, Велика Британія та Канада розподілять решту $10 мільярдів. Ініціатива має на меті реалізацію до кінця поточного року.

Варто зазначити, що Франція, Німеччина та Італія можуть не долучитися до цього кредитного проекту, оскільки ЄС уже реалізує схожу програму підтримки.

Міністри фінансів та керівники центральних банків країн G7 обговорять дане питання на майбутній зустрічі у Ріо-де-Жанейро з колегами з G20. Ця угода виникла на фоні занепокоєння з приводу можливого зниження підтримки України з боку союзників, зокрема в контексті зростаючої “втоми України”.

Японія та візовий режим

Крім фінансової підтримки, Японія також спростила візовий режим для громадян України з 24 червня, що має на меті сприяння культурному обміну, комерційним відносинам та підтримці відновлення України.

Російська атака забрала життя шести людей у Запоріжжі

Ключові елементи ефективної системи реагування на стихійні лиха:

Приблизно о десятій ранку посадовець зафіксував удар російських військ по Запоріжжю, який влучив у обʼєкт інфраструктури. Спочатку повідомлялося про двох поранених, однак пізніше цифри змінилися. За словами Федорова, внаслідок атаки загинули шестеро людей, ще дев’ятеро отримали поранення. На місці влучання виникла пожежа, і постраждалим терміново надається медична допомога.

Ситуація продовжує загострюватися: станом на 12:10 кількість постраждалих зросла до 16.

Окрім того, військові аналітики повідомляють про підготовку Росії до можливих наступальних дій на Запорізькому напрямку. За даними майора запасу НГУ Олексія Гетьмана, у районі Гуляйполя спостерігається скупчення російських військ та техніки, що свідчить про можливість активізації бойових дій. Військовий експерт Іван Ступак також підтвердив ризик наступу, зазначаючи, що українські Сили оборони, розташовані на Запорізькому напрямку, вже кілька місяців очікують на нові атаки.

Верховна Рада України зробила значний крок у напрямку вдосконалення військового законодавства, ухваливши в першому читанні законопроєкт, який стосується питань самовільного залишення військових частин та дезертирства в умовах дії воєнного стану. Цей документ спрямований на внесення змін до чинного законодавства з метою пом’якшення наслідків для військовослужбовців, які приймають рішення повернутися до виконання своїх обов’язків.

Про це він заявив під час зустрічі з єврокомісарами, які приїхали до Києва.

Президент сказав, що Україна «ніколи не піде» на запрошення до Альянсу в урізаному вигляді – «тільки повністю всіх територій».

«Але як ми говорили, ми розуміємо, що 5 поправка не може діяти під час війни на всій території України, тому що країни проти ризиків втягнення їх у війну. Україна ніколи нікого не залучала в цю війну. Я маю на увазі армію членів НАТО», – сказав Зеленський.

Він також сказав, що втратить підтримку половини партнерів, якщо поставить питання про війська НАТО в Україні.

Раніше президент в інтерв’ю Sky News заявив, що Київ готовий відмовитися від повернення територій військовим шляхом, якщо Україну приймуть до НАТО.

Що ця заява означає, ми аналізували тут.

При цьому ідея вступити в НАТО без задіяння 5-ї статті не зовсім зрозуміла. Оскільки в цій статті, за якою напад на одного члена дорівнює нападу на всіх учасників НАТО, і укладений основний зміст Північно-Атлантичного військового блоку.

Не виключено, що президент мав на увазі так званий «німецький» варіант – коли гарантії 5-ї статті поширюються тільки на підконтрольну частину України і не поширюються на непідконтрольну. Тобто, якщо Україна вирішить військовим шляхом відбити захоплені території, то країни НАТО їй на допомогу не прийдуть. Тільки якщо буде напад на підконтрольну територію.

Однак, Зеленський саме так не сформулював. А тому його заява виглядає дуже дивною.

Утім, будь-який варіант вступу України до НАТО поки що виглядає суто гіпотетичним через протидію Росії та небажання країн Альянсу вступати з нею в пряме військове зіткнення.

Останні новини