Неділя, 20 Квітня, 2025

Зеленський: Україна може програти війну, якщо США скоротять допомогу за президентства Трампа

Важливі новини

“Укренерго” відмовилися розкрити зарплату голови правління Володимира Кудрицького

Укренерго вирішила не розголошувати відомості про оклад голови правління, Володимира Кудрицького. Замість цього, організація оприлюднила інформацію про заробітну плату всього керівництва, що складається з п'яти осіб, включаючи Кудрицького. Середньомісячний дохід одного з членів правління перевищує 2 мільйони гривень, проте точні суми можуть змінюватися в залежності від місяця. Цей крок викликає обговорення серед громадськості та залишає питання щодо прозорості в управлінні державними підприємствами.

Був запит до “Укренерго” з проханням озвучити заробітну плату Кудрицького з усіма заохоченнями (преміями тощо) та окремо вказати оклад, а також назвати зарплату голови “Укренерго” по місяцях. Проте компанія відмовилася надати цю інформацію, посилаючись на відсутність законодавчих вимог щодо розкриття зарплат індивідуально.

Замість цього в “Укренерго” повідомили загальні зарплати правління:

Середня арифметична зарплата в грудні 2023 року складала 1,5 млн грн, в січні 2024 року – 848,8 тис. грн, в лютому – 353,1 тис. грн, в березні – 499,2 тис. грн, а в квітні – 2,1 млн грн. При цьому зарплата голови правління може бути вищою, ніж у членів правління. Причина чотирикратного збільшення зарплати в квітні залишається невідомою.

Середня зарплата в “Укренерго” минулого року складала 35 372 грн.

Лубінець розказав про проблеми пенсійної системи в Україні

Ця тема була піднята депутатом від Консервативної партії Джеймсом Картліджем, що свідчить про її актуальність та важливість для британських політиків. Обговорення такого питання на рівні парламенту підкреслює відкритість та прозорість процесу прийняття рішень у Великій Британії, особливо коли йдеться про питання міжнародної безпеки.

До мене як Омбудсмана України постійно надходять звернення громадян щодо низького розміру пенсії, невідповідності її розміру до тривалості страхового стажу та соціальної несправедливості при призначенні пенсії.

Майже 70% українців станом на початок 2024 року в Україні отримували пенсію у розмірі нижче та на рівні межі бідності, визначеної ООН для країн Центральної та Східної Європи!

Викликає занепокоєння і зменшення чисельності пенсіонерів в Україні на майже 400 тисяч. Якщо на початку цього року пенсію отримували 10,5 млн осіб, то зараз лише 10,1 млн осіб.

Система пенсійного забезпечення накопичила низку проблем за останні 20 років, які намагалися реформувати, однак щоразу виникали проблеми й недопрацювання.

Реформа 2003 року Одним з етапів пенсійної реформи є ухвалення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003. Закон визначив структуру загальної пенсійної системи, натомість система спеціального пенсійного законодавства не зазнала жодних змін. Вигідніші умови мали спеціальні пенсії державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, народних депутатів і їхніх помічників, наукових і науково-педагогічних працівників, журналістів, суддів, прокурорів.

Реформа 2011 року Черговим етапом пенсійної реформи став Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011. Це перший закон, яким спробували провести реформу обох пенсійних систем – і загальної, і спеціальної.

Він мав на меті створити умови для збалансування солідарної системи та впровадження обов’язкової накопичувальної системи. Зокрема, закон запровадив максимальний розмір пенсії, який не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів. Законом також запроваджено обмеження для спеціальних пенсій.

Пенсійний вік для жінок підвищено з 55 до 60 років. Аргументом було те, що пенсії жінок менші за пенсії чоловіків, і це, за думкою законотворців, виправить гендерну нерівність, збільшивши страховий стаж жінок.

Реформа 2011 року зменшила кількість нових пенсіонерів, але не зупинила зростання пенсійних видатків і дефіциту ПФУ, а також не забезпечила справедливий розмір пенсії для більшості українців. Залишилась диспропорція пенсій між громадянами, які вийшли на пенсію до 2004 року і після.

Реформа 2017 року Чергові зміни відбулися в жовтні 2017 року з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким з 1 січня 2018 року запроваджені єдині підходи для призначення пенсій.

З прийняттям Закону оцінка одного року страхового стажу зменшилась з 1,35% до 1%. Наслідком стало зменшення розмірів раніше призначених пенсій. Важливо, що реально пенсія продовжувала виплачуватись у раніше встановленому розмірі коштом доплат ПФУ, що спричиняло додаткові видатки з його бюджету.

Наразі в солідарній системі маючи 30 років страхового стажу коефіцієнт страхового стажу становить 30%. Тобто людина, яка виходить на пенсію, отримує втричі менше доходів. Згідно з Конвенцією Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення, пенсія має становити не менше 40% від заробітної плати.

Безпосередній вплив на розмір пенсії майбутніх та сьогоднішніх пенсіонерів має своєчасність та повнота сплати єдиного соціального внеску роботодавцем. У Щорічній доповіді про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2023 рік я висвітлив питання щодо порушення права працівників держпідприємств, що знаходяться у сфері управління центральних органів виконавчої влади, на своєчасне отримання винагороди за працю.

Заборгованість із зарплати на таких підприємствах на початок 2024 року становила 2,23 млрд! Це порушує конституційне право громадян на належне пенсійне забезпечення.

Причинами такої ситуації є те, що у Бюджетній декларації та державному бюджеті не передбачені кошти для державних підприємств на погашення заборгованості по заробітній платі за минулі періоди. У Держбюджеті України на 2021–2023 роки частково виділяли на це кошти, але лише працівникам держпідприємств вугільної промисловості.

Розв’язати це можливо через передбачення у Бюджетній декларації та держбюджеті коштів на ці видатки. Таке зауваження висловив мій Представник з соціальних та економічних прав до проєкту Бюджетної декларації на 2025-2027 роки. Мінфін звернув увагу, що погашення заборгованості потребуватиме додаткових видатків держбюджету, джерела яких відсутні.

В кінці травня 2024 року я направив до Мінфіну позицію Уповноваженого щодо можливості передбачення у Бюджетній декларації та державному бюджеті коштів на погашення такої заборгованості.

Це питання потребує якнайшвидшого врегулювання! Якщо підприємство має борг по сплаті ЄСВ, період заборгованості не зараховується до страхового стажу працівників, а їхня заробітна плата за цей час не включається в розрахунок пенсії. Тільки після повного розрахунку роботодавця з державою ці місяці будуть зараховані до страхового стажу.

До мене надходять звернення щодо неврахування працівникам страхового стажу у разі несплати роботодавцем ЄСВ. За даними ДПС, на 1 січня 2024 року розмір заборгованості зі сплати єдиного внеску становить 20,5 млрд грн.

Розв’язати проблему можна внісши зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Я надавав свої рекомендації Мінсоцполітики, однак це питання залишилося не вирішеним.

Мінсоцполітики розробило законопроєкт щодо комплексного реформування системи пенсійного страхування. Відповідно до нього, при визначенні права на пенсію будуть враховуватися періоди роботи працівників, навіть якщо роботодавець має заборгованість зі сплати страхових внесків. Однак це можливо, якщо роботодавець подає звітність про нарахування цих внесків згідно з законодавством.

Зауважу також, що я надавав рекомендації щодо зміни черговості сплати роботодавцем єдиного внеску та штрафних санкцій до Комітету ВР України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

Сума заборгованості за рішеннями судів становить майже 70 млрд гривень Ухвалені законодавчі рішення суттєво змінювали підходи до розрахунку пенсій. Через це багато громадян почали масово звертатися до суду, щоб відновити свої права на належну пенсію. Водночас ПФУ систематично не виконує судові рішення.

Моніторинг встановив, що держава фінансово неспроможна одразу погасити всю заборгованість на виконання усіх судових рішень. Тому виконання судового рішення у повному обсязі можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення коштом держбюджету.

У бюджеті ПФУ на 2023 рік були передбачені кошти на суму 360 млн грн. За інформацією ПФУ, з липня минулого року розпочалися виплати заборгованості за окремою бюджетною програмою, яких вистачило на виплати за 6586 рішеннями суду. На жаль, у цьому році такі виплати не розпочалися. Причиною є незатвердження Урядом Бюджету ПФУ на 2024 рік. На даний час сума заборгованості за рішеннями судів, ухвалених з 2013 року, становить майже 70 млрд гривень!

Звертаю увагу, що восени 2023 року Уряд анонсував оновлення пенсійної системи України. Одним із передбачених нововведень є запровадження бальної системи у нарахуванні пенсій. Планується, що вона вирівняє диспропорції між пенсіонерами, котрі вийшли на пенсію давно та нещодавно.

Сподіваюся, що під час розроблення нової концепції пенсійної реформи Мінсоцполітики та Уряд врахують недоліки попередніх реформ і пенсійна система стане справедливішою та прозорішою.

Пільгове житло для військовослужбовців: що пропонує новий законопроєкт?

Новий законопроєкт щодо мобілізації військовослужбовців, які згадалися перший контракт із ЗСУ, пропонує значні пільги у сфері житлових умов. Згідно з цим законопроєктом, такі військові матимуть право на компенсацію 50% від першого внеску за житловим кредитом. Це означає, що половину витрат на придбання житла вони зможуть отримати у вигляді компенсації, що становить серйозну пільгу для них.

Але це ще не все. По законопроєкту, військовослужбовцям також обіцяють додаткову виплату у розмірі 100 тисяч гривень після першого року служби і таку саму суму після другого року. Ці виплати будуть проводитися через державну компанію "Укрфінжитло", яка обслуговує державну іпотечну програму "єОселя".

Детально про "єОселя": ця програма передбачає можливість отримання житла за пільговими умовами. Наприклад, позичальникові потрібно мати лише 20% вартості житла як початковий внесок, максимальний термін кредиту — 20 років, а процентна ставка для військовослужбовців — лише 3%. Проте, умовою є обов'язкове страхування нерухомості.

Важливо зазначити, що пільгову іпотеку можуть отримати лише ті, хто не має власного житла або житло яких не перевищує встановлену площу: 52,5 кв.м. на одного члена сім'ї, плюс 21 кв.м. на кожного наступного члена сім'ї.

Цей законопроєкт, очевидно, призначений стимулювати українців до військової служби, забезпечуючи їх значними пільгами у сфері житлових умов. Проте, він також створює значні фінансові витрати для державного бюджету, якщо кількість бажаючих скористатися пільговою іпотекою серед військовослужбовців сягне десятків або сотень тисяч осіб.

У висновку можна зазначити, що новий законопроєкт про мобілізацію військовослужбовців пропонує значні пільги у сфері житлових умов для тих, хто уклав перший контракт із ЗСУ. Військові матимуть можливість отримати компенсацію 50% від першого внеску за житловим кредитом, а також додаткові виплати через державну компанію "Укрфінжитло". Програма "єОселя" надає можливість отримати житло за пільговими умовами, з обов'язковим страхуванням нерухомості. Проте, право на пільгову іпотеку мають лише ті, хто не має власного житла або має нерухомість обмеженої площі. Цей законопроєкт спрямований на стимулювання українців до вступу в армію, пропонуючи значні пільги у сфері житлових умов. Однак, він може стати навантаженням на державний бюджет у разі великої кількості осіб, які бажають скористатися пільговою іпотекою.

Чиновниця Мінрегіону приховала статки на 4,5 млн грн

Керівниця відділу відновлення територій та створення безперешкодного життєвого середовища Міністерства розвитку громад та інфраструктури Віта Павлів опинилася у центрі скандалу через невідповідності у своїй декларації. Згідно з результатами повної перевірки НАЗК, чиновниця вказала недостовірні відомості на суму понад 4,5 млн грн. Одним із найбільших питань стало задеклароване 1,48 млн грн готівкових заощаджень. Павлів пояснила це […]

The post Чиновниця Мінрегіону приховала статки на 4,5 млн грн first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Як суд допоміг компанії з підсанкційним власником отримати українські надра

Згідно з новими правилами, усі військовозобов'язані громадяни України зобов'язані оновити свої персональні дані в територіальних центрах комплектування (ТЦК). Це стосується як чоловіків, так і жінок, які перебувають на військовому обліку. Важливо зазначити, що цей процес є обов'язковим, і його ігнорування може призвести до певних наслідків.

Згідно з матеріалами справи, ТОВ «Трендс Сістем» і ТОВ «СТК Реал Естейт» уклали договір купівлі-продажу прав на користування надрами 5 грудня 2023 року. Однак, коли покупець звернувся до Держгеонадр із заявою про внесення відповідних змін до спеціального дозволу, йому відмовили через недостовірні відомості в документах та зупинення дії спецдозволу на підставі санкцій Ради національної безпеки і оборони України проти Вадима Єрмолаєва, кінцевого бенефіціарного власника компанії-продавця.

Суд підтримав ТОВ «СТК Реал Естейт», оскільки на момент укладання договору 5 грудня 2023 року компанія не знала і не могла знати про застосування санкцій до Єрмолаєва, які були введені 23 грудня 2023 року. ЧОАС 2 липня 2024 року частково зупинив дію наказу Держгеонадр про відмову у внесенні змін, а 22 липня 2024 року ухвалив рішення про зобов’язання Держгеонадр внести зміни до спецдозволу.

Цікаво, що рішення суду співпало з іншою подією: 20-22 липня 2024 року Вадим Єрмолаєв вибув зі складу власників ТОВ «Трендс Сістем», його місце зайняла Єрмолаєва Ганна Інокентіївна. Станіслав Віленський, який з 2017 року контролює ТОВ «СТК Реал Естейт», нещодавно змінив місце реєстрації компанії з Дніпра на Чернігів.

Нагадаємо, що у 2023-2024 роках Держгеонадра зупинили дію низки спеціальних дозволів українським компаніям через санкції РНБО. Відчуження спецдозволів на користування надрами стало можливим після змін до Кодексу України про надра, запроваджених 28 березня 2023 року.

Рішення ЧОАС від 22 липня 2024 року ще не набуло законної сили і може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів.

Ключові елементи ефективної системи реагування на стихійні лиха:

Про це він сказав в інтерв’ю американському телеканалу Fox News, коментуючи можливі зміни в політиці США після обрання Дональда Трампа президентом.

«Якщо вони будуть скорочувати, я думаю, ми програємо. Звичайно, у будь-якому разі ми залишимося і будемо боротися. У нас є виробництво, але його недостатньо, щоб перемогти. І я думаю, його недостатньо, щоб вижити. Але якщо таким буде американський вибір, ми вирішимо, що нам робити», – сказав Зеленський.

На запитання, чи зможе Трамп вплинути на Путіна і покласти край війні, Зеленський заявив, що «це буде непросто».

При цьому він сказав, що США сильніші за Росію і закликав Трампа знизити ціни на нафту.

«Я чув сигнал у ЗМІ від президента Трампа про те, що він думає знизити ціни на енергоносії, на нафту, і це потрібно зробити», – додав Зеленський.

Останні новини