Середа, 23 Липня, 2025

4 березня: які свята відзначають у світі та що важливо знати про цей день

Важливі новини

Суд покарав зловмисника за подвійне вбивство на Київщині

Броварський районний суд Київської області виніс вирок 54-річному чоловікові, який у стані алкогольного сп’яніння застрелив двох людей. За подвійне умисне вбивство суд призначив покарання у вигляді 15 років позбавлення волі. Про це повідомила поліція Київщини. Трагедія сталася в березні 2022 року в одному з населених пунктів Броварського району. Подружжя завітало до знайомої з привітаннями. У […]

Демографічний горизонт: Якщо тренд триватиме, то населення України може зменшитися до 30 мільйонів до 2037 року

"Демографічні Виклики України: Післявоєнна Реальність та Труднощі Прогнозування"

Українське суспільство та держава, які сталкиваються з важливими викликами внаслідок тривалої війни, мають великі труднощі в сфері демографії. Однією з головних проблем є демографічна ситуація, яка склалася під час конфлікту та має продовжити впливати на країну навіть після завершення воєнних дій.

Внаслідок тривалої війни на Донбасі, регіоні, що колись був найбільш густонаселеним в Україні, сотні тисяч людей були вимушені покинути свої домівки. Убивства громадян продовжуються, впливаючи на демографічний образ країни. Велика кількість емігрантів також вносить свій внесок у цю проблему.

Доктор економічних наук, Олександр Гладун, заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи, наголошує, що розв'язана Росією війна ускладнює роботу демографів, зробивши реєстрацію демографічних подій та отримання точної інформації важкозмінними.

Велика зовнішня міграція, яка охоплює більше 6 мільйонів біженців та подібну кількість внутрішньо переміщених осіб, також впливає на демографічну статистику. Прогноз Інституту демографії та соціальних досліджень розглядає період до 2037 року, враховуючи труднощі та особливості війни.

"Демографічні Виклики України: Сценарії та Важливі Аспекти"

Олександр Гладун, заступник директора Інституту демографії, попереджає про стрімке скорочення населення України до 30,5 мільйона осіб до 2037 року, що становитиме великий виклик для країни. Орієнтуючись на кордони 1991 року, він розкриває, що проблеми з народжуваністю, старінням населення та зміною статево-вікової структури є серйозними викликами.

Низька народжуваність та тенденція до скорочення кількості випускників шкіл можуть призвести до зменшення закладів вищої освіти. Поствоєнна міграція, включаючи повернення біженців, може мати позитивний вплив, але тривалість війни ускладнює прогнози.

Гладун сподівається на певне підвищення народжуваності після війни, але не передбачає значущого бейбі-буму. Питання майбутнього окупованих територій залишається сумнівним через руйнування та економічні труднощі.

"Майбутнє Окупованих Територій: Виклики та Перспективи"

Однаково важливим та несуттєвою стає кількість та структура населення на окупованих територіях, доля якої залишається невизначеною. Частина мешканців може виявитися іноземцями, колаборантами чи членами незаконних збройних формувань, що піддаються ліквідації чи еміграції. Отже, подальша доля цих територій обумовлена політикою держави та тривалістю конфлікту.

Олександр Гладун з Інституту демографії підкреслює, що кількість повертаючихся з-за кордону та переселенців в інші регіони України залежить від багатьох факторів, включаючи тривалість конфлікту та стратегію відновлення. Це вимагатиме вироблення чітких планів щодо відновлення житла, робочих місць та інфраструктури.

Особливу увагу варто приділити питанням прикордонних територій, де загроза від Росії може залишатися і після перемоги. Розв'язання цих проблем потребує співпраці державних інституцій та конкретних розвиткових стратегій для забезпечення повернення та сталого розвитку цих територій.

Розглядаючи сучасну ситуацію в Україні, важливо враховувати дефіцит робочої сили, особливо через військові події, що призвели до служби або еміграції значної частини працездатного населення. Інтенсивність цього явища може змінитися після війни, але конкретні наслідки визначать план економічного відновлення.

Олександр Гладун наголошує, що недостатня робоча сила може вимагати активного залучення мігрантів. Проте він застерігає від труднощів цього підходу, особливо враховуючи його потенційно негативний вплив на соціокультурну та етнічну структуру населення. Інтеграція мігрантів повинна бути обдуманою стратегією, спрямованою на забезпечення сталості та ефективності українського суспільства.

Стаття розглядає проблеми, з якими стикається сучасна Україна в контексті триваючої війни з Росією. Аналізуючи демографічні та соціально-економічні аспекти, висвітлюється велика складність викликів, з якими стикається країна, які виникли внаслідок конфлікту та можуть продовжити впливати на її майбутнє.

Одним із основних викликів є демографічна ситуація, яка погіршилася через втрати населення внаслідок війни та масової міграції. Прогноз Олександра Гладуна підкреслює, що до 2037 року населення України може зменшитися до 30,5 мільйона осіб, що ставить під загрозу сталість та розвиток країни.

Низька народжуваність, старіння населення та складнощі демографічного прогнозу викликають серйозні турботи. Окрім того, окуповані території залишаються особливим викликом через невизначеність щодо чисельності та структури населення.

Олександр Гладун рекомендує чітке планування економічного відновлення, створення сприятливих умов для повернення громадян та уникнення негативних соціокультурних та етнічних змін через можливу масову міграцію. Збереження ефективності та стабільності українського суспільства вимагатиме не лише стратегічних підходів, але й активної участі у вирішенні демографічних викликів."

Замість санкцій РНБО – родовища мінеральних вод: як контрабандист Свіщов став співвласником цінного активу

Відомий львівський контрабандист Олександр Свіщов на прізвисько “Саша Седой” разом з Томашем Фіалою  став співвласником 13 родовищ мінеральних вод на Західній Україні. Олександр Свіщов, який наразі позиціонує себе як бізнесмен та меценат, разом з Григорієм Козловським продовжує займатись контрабандою тютюнових виробів. Але завдяки партнерству з Томашем Фіалою,  замість санкцій РНБО Свіщов отримав доступ до родовищ […]

У більшості регіонів 10 червня буде хмарно з проясненнями

У вівторок, 10 червня, в Україні очікується зниження температури – після спекотних днів прийде більш комфортна погода. За прогнозом УНІАН, у більшості регіонів температура повітря вдень становитиме +20°…+25°, лише на півдні та сході місцями збережеться спека до +28°…+29°. Опади очікуються лише на Донеччині та Луганщині, де можливі дощі й грози. У Києві вдень буде +22°, […]

Полтавський податківець уникнув покарання за підробку документів

У Полтаві суд скасував виправдувальний вирок для колишнього старшого оперативного уповноваженого ГУ ДФС у Полтавській області, якого звинувачували у підробці офіційних документів під час службової діяльності. Йдеться про податківця Олексія Б., який ще у 2017 році вніс неправдиву інформацію до шести протоколів огляду вилученої підакцизної продукції. Як встановило слідство, Б. зазначив у протоколах дані про […]

Сьогодні у світі відзначають відразу кілька важливих подій: Всесвітній день інженерії, Всесвітній день проти сексуальної експлуатації та Міжнародний день ігрових майстрів. Віряни вшанують пам’ять святого преподобного Герасима Йорданського, а до Нового року залишається 302 дні.

Що сьогодні за церковне свято

4 березня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Герасима, що в Йордані. Відомий святий, що жив у V столітті та прославився своєю аскетичною життям та духовним наставництвом. Він народився в Лікії, Мала Азія, але більшу частину свого життя провів на берегах річки Йордан, де заснував монастир. Герасим відзначався своєю глибокою вірою, молитвами та смиренням. Він підтримував дуже суворий піст і часто проводив дні в пустелі, молячись і медитуючи. Відомо, що він годував своїх учнів і подорожніх хлібом, зібраним від милосердних жителів, а сам їв лише раз на два дні. Одна з легенд, що пов’язана з Герасимом, говорить про те, як він вилікував лева від рани. На знак вдячності лев залишився жити біля монастиря і навіть допомагав у роботах, таких як випас худоби. Цей лев став символом смиренності та милосердя святого. Герасим помер 475 року і був канонізований за свої заслуги перед Церквою та своїм святим життям.

Що не можна робити 4 березня

  • Будь-які медичні втручання краще відкласти на інший день.
  • Не слід тримати вдома поламані чи зіпсовані речі.
  • Великі закупи здійснювати забороняється.

Народні прикмети і традиції на 4 березня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

  • дивилися, який сьогодні день: яка погода, такою буде наступна зима;
  • безхмарна ніч — до теплої весни;
  • сонячна і ясна погода вказує, що в лісу влітку буде багато ягід;
  • вже багато птахів літає — вже йде справжнє тепло.

Незаміжні дівчата цього дня ворожили на майбутнє. Вибігали з будинку і дивилися, хто зустрінеться їм на шляху. Якщо жінка, тоді дівчина цього року обов’язково вийде заміж за коханого.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 4 березня

Які сьогодні іменини: Василь, В’ячеслав, Георгій, Григорій, Данило, Олександр, Павло, Яків, Уляна.

Талісманом людини, народженої 4 березня, є карнеол. Один з різновидів агату. Здавна карнеол вважається символом мужності. В Середньовіччі його носили для захисту від темних сил.

Цього дня народилися:

  • 1934 рік — український поет Володимир Вихрущ;
  • 1946 рік — актор львівського театру імені Марії Заньковецької, народний артист України Петро Бенюк;
  • 1949 рік — український поет і композитор Володимир Івасюк.

Пам’ятні дати 4 березня

Календар важливих подій в Україні та світі за 4 березня:

  • 1152 рік — Фрідріх I стає наступним німецьким королем;
  • 1386 рік — великого князя Литовського Ягайла обирають польським королем;
  • 1472 рік — магістратура Республіки Сієна затверджує статут найстарішого банку у світі, що безперервно працює;
  • 1493 рік — папа Римський Олександр VI видає буллу, за якою всі колонії Нового Світу розподілялись між Іспанією і Португалією по 50° західної довготи;
  • 1750 рік — Кирило Розумовський стає гетьманом України;
  • 1789 рік — вводять в дію Конституція США і федеральний уряд розпочинає діяльність за нинішньою системою правління;
  • 1790 рік — адміністративна реформа ділить Францію на 83 департаменти;
  • 1813 рік — морозиво вперше подають на офіційному прийомі;
  • 1837 рік — Чикаго отримує статус міста;
  • 1849 рік — ухвалюють нову конституцію Австрійської імперії; Буковину проголошують коронним краєм Габсбурзької імперії — герцогством Буковина;
  • 1857 рік — Паризьким договором Британія визнає незалежність Афганістану;
  • 1877 рік — німецько-американський винахідник Еміль Берлінер створює вугільний мікрофон; незалежно його винаходили Г’юз та Едісон;
  • 1880 рік — нью-йоркська The Daily Graphic розміщує першу півтонову (а не гравійовану) репродукцію фотографії;
  • 1918 рік — Українська Центральна Рада приймає ухвалу про реєстрацію громадянства України;
  • 1939 рік — німецький уряд видає постанову, якою легалізовував примусове залучення до роботи єврейського населення Німеччини;
  • 1950 рік — на екрани США виходить фільм Волта Діснея “Попелюшка” — перший повнометражний анімаційний фільм;
  • 1955 рік — невелика японська фірма “Sony”, новачок на ринку, розпочинає випуск кишенькових транзисторних приймачів;
  • 1966 рік — Джон Леннон заявляє, що група “Beatles” стала популярнішою, ніж Ісус Христос;
  • 1975 рік — Чарлі Чаплін посвячений у лицарі;
  • 1989 рік — створюють українське товариство “Меморіал” імені Василя Стуса;
  • 1996 рік — Україна і Канада підписують договір про запобігання подвійного оподатковування бізнесменів;
  • 2006 рік — відкривають 45-ту станцію Київського метрополітену — “Вирлиця”;
  • 2009 рік — Міжнародний кримінальний суд видає ордер на арешт президента Судану Омара аль-Башира;
  • 2013 рік — світова прем’єра українського фільму “Delirium” (режисер Ігор Подольчак) на Міжнародному кінофестивалі “Фанташпорту”, Порту, Португалія;
  • 2018 рік — отруєння Сергія Скрипаля у Солсбері, Велика Британія.

Який сьогодні день в Україні й світі

4 березня в Україні і світі святкують Міжнародний день індустрії скрапбукінгу. Це неофіційне, але популярне свято серед любителів і професіоналів скрапбукінгу – мистецтва створення фотоальбомів, листівок та колажів із використанням різних декоративних елементів. Цей день присвячений розвитку скрапбукінгу як творчої індустрії. Він покликаний об’єднати дизайнерів, виробників матеріалів, блогерів, магазинів і просто захоплених людей, які люблять зберігати спогади у красивій, креативній формі.

Також 4 березня Всесвітній день проти сексуальної експлуатації. Цей день покликаний привернути увагу суспільства до проблеми сексуального насильства, торгівлі людьми та експлуатації жінок і дітей. За даними ООН, мільйони людей у світі стають жертвами сексуальної експлуатації, особливо жінки та діти. Торгівля людьми – одна з найприбутковіших незаконних індустрій у світі. Цей день нагадує про необхідність спільних дій для подолання сексуальної експлуатації та захисту людської гідності.

А ще 4 березня Міжнародний день ігрових майстрів. Це свято присвячене гейм-майстрам (ГМ) або ведучим настільних рольових ігор (TTRPG), які створюють цікаві, захопливі світи та ведуть гравців через епічні пригоди. Дату 4 березня обрали на честь Гері Гігакса – одного з творців Dungeons & Dragons, який помер цього дня 2008 року. Гігакс вважається “батьком настільних рольових ігор”, і його внесок у розвиток ігрової культури важко переоцінити.

4 березня святкують День народження мікрофона. Саме цього дня 1877 року американський винахідник Еміль Берлінер подав заявку на патент одного з перших прототипів мікрофона. Мікрофон – це пристрій, що перетворює звукові коливання на електричні сигнали. Він відіграє ключову роль у музиці, радіо, телебаченні, театрі, подкастах, стрімінгах, зв’язку тощо.

Також 4 березня Всесвітній день інженерії. Це офіційне свято, встановлене ЮНЕСКО 2019 року, щоб підкреслити важливість інженерії у розвитку суспільства та досягненні Цілей сталого розвитку ООН. Інженери створюють інноваційні рішення для екологічних, технічних і соціальних викликів. Вони розробляють технології для чистої енергії, стійкої інфраструктури, водопостачання, транспорту тощо. Підкреслюється роль науки, математики та технологій у майбутньому людства.

А ще 4 березня Всесвітній день боротьби з ожирінням. Він спрямований на підвищення обізнаності про проблему ожиріння, його вплив на здоров’я та необхідність комплексного підходу до її вирішення. За даними ВООЗ, ожиріння є глобальною епідемією: понад 1 мільярд людей у світі страждають на надмірну вагу або ожиріння. Це не лише естетична проблема – ожиріння підвищує ризик серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку та інших серйозних хвороб. Часто його причини пов’язані не лише з харчуванням, а й зі способом життя, генетикою, гормональними порушеннями та навіть соціальними факторами.

The post 4 березня: які свята відзначають у світі та що важливо знати про цей день first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини