Середа, 23 Липня, 2025

Державні надра – приватні руки: кому належать українські родовища

Важливі новини

Військовий з Львівщини отримав п’ять років за самовільне залишення частини

На Львівщині суд виніс вирок військовослужбовцю, який самовільно залишив свою частину під час служби. Подія сталася у серпні 2024 року, коли уродженець Тернопільської області залишив військову частину і не повернувся до 31 січня 2025 року. За цей час чоловік не виконував своїх обов’язків, що й стало підставою для кримінального провадження. Під час досудового розслідування обвинувачений […]

The post Військовий з Львівщини отримав п’ять років за самовільне залишення частини first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Як отримати пільговий тариф на електрику для мешканців з електричним опаленням

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Як пояснив народний депутат Сергій Нагорняк, для отримання пільгового тарифу необхідно мати документ на квартиру або будинок із відміткою від відповідних служб, таких як БТІ або приватні компанії, що займаються технічними паспортами. Цей документ повинен підтверджувати, що об’єкт оснащений електричним котлом. Потім з цим документом слід звернутися до місцевого РЕМу або до обласного РЕМу.

У містах з окремим постачальником послуг, наприклад у Києві, необхідно звернутися до нього з відповідним документом, щоб перші 2000 кВт·год на місяць рахували за тарифом 2,64 гривні. Важливо також мати документ, що підтверджує наявність електроопалення та відключення житла від центрального опалення.

Нагадаємо, що постановою Кабміну №632 від 31 травня 2024 року встановлено єдину фіксовану ціну на електроенергію в Україні на рівні 4,32 грн/кВт·год, що на 60% більше за попередній тариф. Міністр енергетики України Герман Галущенко підтвердив, що тариф на електроенергію не переглядатимуть до 30 квітня 2025 року, що забезпечить стабільність цін протягом осінньо-зимового періоду.

МОН дозволило виїзд студентам-чоловікам та викладачам за кордон: деталі нових правил

Чи бажаєте ви, щоб я щось додав або змінив у цьому тексті? Можливо, ви хочете, щоб я більше уваги приділив якомусь конкретному аспекту цієї проблеми або розглянув додаткові інноваційні рішення?

З 2024 року українські хлопці-студенти та викладачі можуть виїздити за кордон, заявив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.

“Для виїзду військовозобов’язаних науково-педагогічних працівників потрібен лист МОН до Державної прикордонної служби з проханням розглянути можливість перетинання кордону. З 1 січня до 30 вересня 2024 року міністерство підготувало 1297 таких листів. За цей період вчасно не повернувся з-за кордону аж один науково-педагогічний працівник”, – зазначив Винницький.

Стосовно студентів-юнаків він нагадав, що від початку повномасштабного наступу російських окупаційних військ на Україну вони не могли виїжджати за кордон для участі у міжнародних навчальних програмах. Однак із 2024 року вони отримали можливість виїзду для навчання в іноземних закладах вищої освіти.

За словами заступника міністра освіти, українські ЗВО з 1 січня до 1 квітня 2024 року направили 561 студента за кордон для участі в програмах академічної мобільності, з-за кордону повернулися всі без винятку чоловіки-студенти. Вінницький назвав це дуже хорошою статистикою.

Після вступу в дію закону про мобілізацію в Державній прикордонній службі України повідомляли, що уряд може внести зміни до правил перетину кордону.

Незабаром у Кабінеті міністрів України заявили, що правила перетину кордону оновлено для студентів. Зазначалось, що стало можливим не тільки для дівчат, а й для хлопців також виїжджати на навчання за програмами академічної мобільності.

Telegram: головне джерело воєнної інформації за визнанням українців

Спільнота українців переважно обирає Telegram як основне джерело інформації щодо війни, як свідчить соціологічне дослідження, проведене фондом "Демократичні ініціативи" імені Іллі Кучеріва. За результатами цього опитування, 53% громадян визнали месенджер Telegram основним каналом отримання актуальних новин щодо воєнного конфлікту. Проте, на другому та третьому місцях рейтингу розташувалися міжособистісні контакти (42%) та YouTube (40%). Дуже цікаво, що телевізійні марафони, як відомо, колись були основним джерелом інформації, проте зараз використовують лише 37% опитаних.

Результати дослідження також підкреслюють, що вибір джерела інформації частково залежить від рівня освіти. Люди зі середньою або неповною середньою освітою переважно спираються на телевізійні марафони (49%) та міжособистісні контакти (48%). Тоді як ті, хто має середню спеціальну освіту, віддають перевагу Telegram-каналам (53%) та міжособистісним комунікаціям (45%). А освічені українці, що мають вищу освіту, найчастіше використовують Telegram-канали (61%) та YouTube (45%). Цікаво, що за процентом використання телевізійних марафонів спостерігається зменшення з підвищенням рівня освіти.

Щодо довіри до інформації, яка надходить від органів влади, варто зауважити, що тільки 39% опитаних українців виявили певний рівень довіри, проте лише 6% повністю довіряють цим джерелам. Такі дані свідчать про складний характер сприйняття інформації в українському суспільстві, а також про важливість ролі альтернативних медійних каналів у формуванні свідомості громадян.

Отже, згідно з проведеним дослідженням, Telegram став найпопулярнішим джерелом інформації про війну для українців, обігнавши традиційні медійні канали, такі як телевізійні марафони. Ці результати вказують на зростання впливу цифрових платформ на формування інформаційного простору в країні. Також варто відзначити, що вибір джерела інформації значною мірою залежить від рівня освіти респондентів, що відображає важливість розвитку медійної грамотності серед населення. За таких обставин важливо сприяти доступу до різноманітних джерел інформації та розвитку критичного мислення серед українців.

«Енергоатом» віддав електроенергію на сотні мільйонів без жодної гривні оплати

Державне підприємство «Енергоатом» віддало електроенергії на суму понад 300 мільйонів гривень приватній компанії ТОВ «Світло груп М» без жодної передоплати та без подальших вимог повернення коштів. Про це заявив народний депутат Ярослав Железняк, оприлюднивши дані, які свідчать про очевидну корупційну схему. За словами нардепа, умови контракту між «Енергоатомом» і ТОВ «Світло груп М» передбачали чіткі […]

В Україні право на користування надрами мають 2 268 компаній і 78 фізичних осіб. Серед них – власники з 51 країни, а деякі підприємства входять до потужних корпоративних груп. Аналітики YouControl дослідили, кому належать українські надра, які компанії контролюють видобуток стратегічно важливих ресурсів та яку роль відіграють у цьому іноземні власники.

Хто і скільки має дозволів?

В Україні видано 3 482 чинних спеціальних дозволи на користування надрами. Більшість компаній мають лише один дозвіл, але є й гіганти:

  • АТ “Укргазвидобування” – 213 дозволів,

  • ПАТ “Укрнафта” – 89 дозволів.

Серед приватних компаній найбільші активи зосереджені в руках впливових бізнес-груп:

  • “СКМ” Ріната Ахметова – 39 дозволів,

  • “Смарт-холдинг” Вадима Новинського – 17,

  • “Західнадрасервіс” – 13,

  • “Істван” – 12,

  • “АТБ” Геннадія Буткевича – 11.

Іноземний капітал у видобуванні

351 компанія, що мають спецдозволи, частково або повністю належать іноземцям. Найбільше власників з:

  • Кіпру – 137 компаній,

  • Нідерландів – 34,

  • Швейцарії – 24,

  • Великої Британії – 23,

  • Німеччини – 21,

  • США – 14.

Це свідчить, що значна частина українських природних ресурсів контролюється міжнародним бізнесом.

Видобуток критичних корисних копалин

16 із 50 критичних копалин України видобувають 39 компаній. Із них:

  • 10 є державними (зокрема, володіють ліцензіями на германій),

  • 22 компанії входять у великі бізнес-групи, що контролюють стратегічні ресурси.

Наприклад:

  • Група “АТБ” – доступ до графіту, цинку, берилію, титану та цирконію,

  • “Груп ДФ” Дмитра Фірташа – титан, ванадій, скандій, цирконій,

  • “Укрдонінвест” Віталія Кропачова – германій,

  • “Велта” Андрія Бродського – титанові та цирконієві руди,

  • “Укрлітійвидобування” Сергія Табалова – єдина ліцензія на літій,

  • “Спис Україна” з турецької групи “Онур” – графіт і ніобій,

  • “Марганецький ГЗК” і “Покровський ГЗК” (група Коломойського-Пінчука) – марганцеві руди.

Чи є майбутнє для міжнародного партнерства?

Україна отримала від США оновлений варіант угоди щодо корисних копалин, яку наразі перевіряють юристи. Водночас, за словами нардепа Данила Гетманцева, майже всі комерційно вигідні родовища вже “розписані” між великими бізнес-групами, тому пропонувати новим партнерам фактично нічого.

The post Державні надра – приватні руки: кому належать українські родовища first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини