Неділя, 20 Квітня, 2025

Державні надра – приватні руки: кому належать українські родовища

Важливі новини

Наталія Королевська досі має вплив у Раді та співпрацює з Медведчуком

Попри від’їзд з України та кримінальні справи, колишня нардепка від ОПЗЖ Наталія Королевська залишається активним гравцем у політиці. Вона підтримує зв’язок із депутатською групою “Платформа за життя та мир” (ПЗЖМ), має доступ до внутрішніх парламентських чатів і продовжує співпрацювати з проросійським політиком Віктором Медведчуком. За інформацією Radio NV, Королевська, яка покинула Україну ще до повномасштабного […]

The post Наталія Королевська досі має вплив у Раді та співпрацює з Медведчуком first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Виклик та стратегічні перспективи: генерал ЗСУ розкриває виклики перед Україною у зв’язку з російською перевагою та дефіцитом особового складу

Український генерал Юрій Содоль у своєму емоційному виступі перед парламентом відзвітував про гостроту проблеми недостатнього чисельного складу в Збройних Силах України. Він акцентував увагу на тому, що ця проблема є надзвичайно важливою для національної безпеки. Згідно з викладеним Содолем, оперативно-стратегічне угруповання "Хортиця", яким він керує, має значний дефіцит особового складу, що серйозно обмежує їхні можливості на передовій. Він розкрив, що підрозділи, які зазвичай мали від 8 до 10 бійців, зараз складаються лише з 2-4 осіб. Це призводить до серйозного падіння ефективності оборони, особливо з урахуванням нових загроз, таких як дрони-камікадзе та FPV-дрони. Командир зауважив, що на основному відділенні покладається найбільше навантаження. Він підкреслив, що з недостатньою кількістю бійців у військових підрозділах важко забезпечити ефективну оборону на всьому фронті. Содоль виразив своє розчарування тим, що відповідні бригади мають обороняти значно меншу територію, ніж передбачено стандартами. Він закликав депутатів прийняти законопроєкт про мобілізацію для забезпечення необхідної кількості бійців для армії та забезпечення ефективної оборони країни.

У виступі перед парламентом командувач Об’єднаних сил Збройних Сил України генерал Юрій Содоль викреслив критичні аспекти недостатньої кількості особового складу в армії. Він підкреслив, що ця проблема є серйозною загрозою для національної безпеки та ефективності оборони. Із серйозним недоліком бійців у військових підрозділах стає важко забезпечити оборону на всьому фронті, особливо з урахуванням появи нових загроз, таких як дрони-камікадзе. Це вимагає негайних заходів, включаючи прийняття законопроєкту про мобілізацію, щоб забезпечити армію необхідною кількістю бійців та збільшити ефективність оборони країни.

Резерв+ тестує новий функціонал: як отримати відтермінування у додатку

Ключові елементи ефективної системи реагування на стихійні лиха:

Чорногоренко також зазначила, що після студентів та аспірантів доступ до відтермінувань отримають люди з інвалідністю та багатодітні родини. “Усе робимо поступово,” — додала вона, наголосивши, що наразі відправка пуш-повідомлень не передбачена. Натомість користувачі отримають інструкції щодо доступу до послуги на свої електронні скриньки.

За словами заступниці міністра оборони, для користувачів, які вже мають чинне відтермінування, продовження можливе лише після закінчення його терміну дії. Запуск послуги в повному обсязі заплановано на найближчі дні.

“Ми вдячні й тим, хто вже має відтермінування і тестує сервіс. Адже маємо перевірити, як відображається послуга для різних категорій громадян,” — повідомила Чорногоренко. Вона також підкреслила, що зворотній зв’язок користувачів допоможе у вдосконаленні цифровізації військового обліку.

Шмигаль анонсує покращення у сфері енергетики до кінця липня

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль оголосив про очікуване покращення енергетичної ситуації в країні до кінця липня. Ця заява є важливим сигналом для громадян та бізнесу, які останнім часом стикалися з викликами у сфері енергозабезпечення.

Під час засідання Кабінету міністрів він відзвітував, що через наслідки інтенсивних обстрілів та спеку тривають погодинні відключення електроенергії. Проте, до двадцятих чисел липня планується завершити ремонтні роботи на деяких генераційних об’єктах, що збільшить потужність енергосистеми і зменшить тривалість відключень.

Крім того, Шмигаль повідомив, що уряд розробив і вже частково впровадив комплекс заходів, спрямованих на підвищення енергетичної стійкості серед населення та підприємств.

“Очікуємо, що до 25 липня всі ці механізми будуть функціонувати на повну потужність”, – підсумував прем’єр-міністр, підкреслюючи складність ситуації в енергетиці.

Українців попередили про шахрайські схеми з продажем зарядних станцій

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Зазначається, що нещодавно поліцейські Нікополя викрили шахрайську схему: аферист розміщував оголошення в соцмережах про продаж неіснуючих зарядних станцій.

Основною умовою покупки була передплата у розмірі 5 000 грн. Покупці переказували кошти за товар, але так і не отримували його. За даними поліції, унаслідок дій зловмисника постраждали щонайменше 7 людей. Наразі аферисту повідомили про підозру,

Як уберегтися від шахраїв під час покупок в інтернеті:

В Україні право на користування надрами мають 2 268 компаній і 78 фізичних осіб. Серед них – власники з 51 країни, а деякі підприємства входять до потужних корпоративних груп. Аналітики YouControl дослідили, кому належать українські надра, які компанії контролюють видобуток стратегічно важливих ресурсів та яку роль відіграють у цьому іноземні власники.

Хто і скільки має дозволів?

В Україні видано 3 482 чинних спеціальних дозволи на користування надрами. Більшість компаній мають лише один дозвіл, але є й гіганти:

  • АТ “Укргазвидобування” – 213 дозволів,

  • ПАТ “Укрнафта” – 89 дозволів.

Серед приватних компаній найбільші активи зосереджені в руках впливових бізнес-груп:

  • “СКМ” Ріната Ахметова – 39 дозволів,

  • “Смарт-холдинг” Вадима Новинського – 17,

  • “Західнадрасервіс” – 13,

  • “Істван” – 12,

  • “АТБ” Геннадія Буткевича – 11.

Іноземний капітал у видобуванні

351 компанія, що мають спецдозволи, частково або повністю належать іноземцям. Найбільше власників з:

  • Кіпру – 137 компаній,

  • Нідерландів – 34,

  • Швейцарії – 24,

  • Великої Британії – 23,

  • Німеччини – 21,

  • США – 14.

Це свідчить, що значна частина українських природних ресурсів контролюється міжнародним бізнесом.

Видобуток критичних корисних копалин

16 із 50 критичних копалин України видобувають 39 компаній. Із них:

  • 10 є державними (зокрема, володіють ліцензіями на германій),

  • 22 компанії входять у великі бізнес-групи, що контролюють стратегічні ресурси.

Наприклад:

  • Група “АТБ” – доступ до графіту, цинку, берилію, титану та цирконію,

  • “Груп ДФ” Дмитра Фірташа – титан, ванадій, скандій, цирконій,

  • “Укрдонінвест” Віталія Кропачова – германій,

  • “Велта” Андрія Бродського – титанові та цирконієві руди,

  • “Укрлітійвидобування” Сергія Табалова – єдина ліцензія на літій,

  • “Спис Україна” з турецької групи “Онур” – графіт і ніобій,

  • “Марганецький ГЗК” і “Покровський ГЗК” (група Коломойського-Пінчука) – марганцеві руди.

Чи є майбутнє для міжнародного партнерства?

Україна отримала від США оновлений варіант угоди щодо корисних копалин, яку наразі перевіряють юристи. Водночас, за словами нардепа Данила Гетманцева, майже всі комерційно вигідні родовища вже “розписані” між великими бізнес-групами, тому пропонувати новим партнерам фактично нічого.

The post Державні надра – приватні руки: кому належать українські родовища first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини