Субота, 19 Квітня, 2025

До Молдови, після початку війни, в’їхали 23,5 тисячі українських чоловіків

Важливі новини

Гороскоп на тиждень з 25 листопада по 1 грудня 2024 року: що чекає на кожен знак зодіаку

Чи бажаєте ви, щоб я щось додав або змінив у цьому тексті? Можливо, ви хочете, щоб я більше уваги приділив якомусь конкретному аспекту цієї проблеми або розглянув додаткові інноваційні рішення?

Заключний тиждень листопада ознаменується трьома важливими астрологічними подіями. Першим, безсумнівно, стане поворот Меркурія в ретроградний рух. Він почнеться в знаку Стрільця і торкнеться, в першу чергу, наших зв’язків з іноземними країнами, іноземцями і всього, що з цим пов’язано. Можуть загальмовуватися комунікаційні процеси з іноземними партнерами, відкладатися укладання контрактів, виникати затримки з отриманням грошей з-за кордону, проблеми з поштою, мовний бар’єр тощо. Стрільці будуть відчувати незвичайні труднощі у встановленні контактів з новими людьми, а Близнюки і Діви будуть часто дратуватися через затримки і перешкоди в професійних справах.

Гармонійний аспект Марса і Сонця, починаючи з середи, принесе позитивні енергії в бізнес-процеси, в професійну сферу, особливо якщо остання пов’язана з інженерією і фінансами. Партнерства або угоди, укладені в цей період, будуть засновані на здоровій конкуренції, взаємній мотивації, спільних цілях і шляхах її досягнення. Овен, Леви та Скорпіони будуть зосереджені на спорті, сексі та фінансових справах. Сильна енергетика аспекту допоможе представникам цих знаків створити досить гармонійні зв’язки, як у бізнесі, так і в романтичній сфері. Стрілець і Козеріг звернуть увагу на своє здоров’я, оптимізують спосіб життя, харчування, додадуть фізичну активність. Раки і Риби трохи підуть в тінь, через чужий для них зовнішній енергетичний аспект, але вони зможуть дуже добре вписатися в нові проекти або бізнес-процеси.

Близнюки, Терези і Водолій зможуть переміститися на перші позиції, завдяки тому, що зможуть успішно «осідлати» енергії Марса і Сонця. При цьому діяти потрібно тільки з партнерами вогняних знаків – Овна, Лева і Стрільця, і в рідкісних випадках домовлятися зі Скорпіонами. Тельці, Діви та Козероги відчуватимуть певну напругу через швидкість подій, але точно зможуть досить швидко адаптуватися і навіть досягти непоганих для себе результатів.

Напружений квадрат Венери і Хірона в другій половині тижня надасть неоднозначний вплив, в першу чергу, на відносини в парах. У романтичній сфері на перший план можуть вийти давні протиріччя, вирішити які допоможе тільки спілкування. Навряд чи вам вдасться щось вирішити за допомогою конфліктів і маніпуляцій, доведеться запастися терпінням і почати довгий діалог. У цьому випадку є перспективи пошуку компромісу. Терези, Тельці і Риби будуть схильні до впливу цього аспекту в контексті романтичних відносин, а Стрільці – в контексті суспільства, взаємодії з малознайомими людьми. Квадрат Венери і Хірона може спровокувати невпевненість в собі і своїй зовнішності, ревнощі та інші негативні емоції. На вихідних ситуація почне вирівнюватися.

Овнам доведеться багато зробити, щоб на вихідних звільнити трохи часу для романтичної сфери. Багато хто буде багато працювати, допомагати родичам в їх справах, а також викроювати час на турботу про свій зовнішній вигляд. Деякі навіть наважаться кардинально змінити свій імідж. Здоров’я обіцяє бути досить стабільним, і труднощі можуть виникнути тільки у тих представників вогняного знака, які схильні до впливу шкідливих звичок, зокрема, куріння. Фінансова сторона життя порадує Овнів несподіваним припливом грошей у другій половині тижня

Пiсля цього тижня ви або вiдчуєте, що означає смак перемоги, або вам доведеться якийсь час витратити на виправлення прорахункiв i помилок. Головне – не наполягайте на своїй думцi в кабiнетi начальства або в суперечцi зi своєю другою половинкою. До середи краще займатися наведенням ладу – скрiзь, де це потрiбно. Легше руйнувати, нiж будувати i домовлятися. З четверга ваш запал трохи зменшиться, зате вдасться одержати вiд життя задоволення.

Сприятливi днi – 27, 30; несприятливий – 25.

Тельцям доведеться швидко вписатися в прискорений потік життя, інакше є ризики залишитися на узбіччі. Реагувати на пропозиції, що надходять, потрібно швидко, те ж саме стосується інформації та подій. Ті представники земного знака, які зможуть швидко адаптуватися, мають всі шанси швидко вирішити наявні проблеми, рухатися до цілей, а також зайнятися кар’єрними питаннями. Фінансова сфера Тельця буде стабільною, але в другій половині тижня активність у грошових питаннях слід звести до мінімуму. У сфері романтики можуть виникати труднощі через взаємні непорозуміння, і вирішити їх можна лише за допомогою терпіння та спілкування.

Цей тиждень готує для вас чимало сюрпризiв. Приготуйтеся зробити несподiванi вiдкриття, почути вiдвертi висловлювання або одержати пропозицiї. Головне – залишити позаду нерiшучiсть i спробувати вийти на новий рiвень. Грунтовнiше пiдiйти до вирiшення важливих питань ви зможете у четвер. Зважуйтеся на змiни, давайте початок новим темам i проєктам, експериментуйте. У вихiднi друзi не дадуть вам нудьгувати. Знайдiть час пiдготуватися до нового тижня.

Сприятливi днi – 26, 30; несприятливий – 28.

Близнюкам доведеться зіткнутися з перешкодами і дрібними затримками, пов’язаними, перш за все, з документообігом, отриманням інформації, затримками, неточностями в ділових паперах. Також можуть виникнути труднощі з комунікаціями, в яких представникам знака доведеться докладати великих зусиль, щоб донести свої ідеї до опонентів. Протипоказані поїздки і пересування, по крайней мере, ті, в яких потрібно сідати за кермо автомобіля. У другій половині тижня Близнюки почуватимуться трохи краще, оскільки на допомогу можуть прийти друзі – представники вогняної стихії. Колективні зусилля поліпшать не тільки емоційний стан Близнюків, але і принесуть відмінні результати в професійних справах.

Весь тиждень вiдчуватиметься непереборне бажання дiяти. Але саме iнiцiатива може погубити деякi вашi плани. Краще перечекати. З четверга можна вести переговори, виправляти помилки. Розберiться з безладом у шафах або пiдвалах. У вихiднi берiть активну участь у заходах, на якi вас запросять друзi, але не пiддайтеся спокусам.

Сприятливi днi – 25, 29; несприятливих немає.

Ракам доведеться на деякий час вийти на другі позиції, щоб зібратися з силами, а також провести деякі попередні підсумки року, що минає. Багато хто буде схильний до самоаналізу, але зроблені висновки навряд чи будуть об’єктивними. Тут можуть надати гарну допомогу психологи, які допоможуть вам більш реалістично оцінити свої успіхи та невдачі, зробити правильні висновки. Наприкінці тижня самопочуття може похитнутися через ризики простудних захворювань та вірусних інфекцій. Романтична сфера порадує стабільністю, щирим спілкуванням з партнерами та приємним проведенням часу в родині.

Стримуйтеся, якщо вiдчуваєте, що оточуючi пiдбурюють вас до з’ясування вiдносин. Зараз вам буде складно упоратися з почуттями. Але результати словесних баталiй не обов’язково будуть деструктивними – вiдвертiсть допоможе вирiшити деякi питання, якi ви довгий час вiдкладали. Другу половину тижня присвятiть нововведенням – робiть покупки, мiняйте особистий iмiдж або починайте ремонт у будинку.

Сприятливий день – 1; несприятливий – 26.

Леви зможуть досягти хороших результатів у діловій сфері, але тільки в тому випадку, якщо будуть працьовитими і системно підходять до вирішуваних завдань. Енергії вистачає навіть на монотонну роботу, а результати обіцяють бути вражаючими. Останній тиждень листопада – гарний час для зміни іміджу, переходу на новий спосіб життя, а також для початку цікавих проєктів разом із партнерами. Здоров’я буде досить стабільним, а фінансова сфера вселятиме Левам оптимізм з перспективами, що відкриваються. Подарунки та знаки уваги від романтичних партнерів чи шанувальників порадують вас на вихідних.

У першу половину тижня ви вiдчуватимете, що маєте право втручатися в хiд подiй, i iз задоволенням проявите лiдерськi якостi в складних ситуацiях. Буде краще, якщо ваша активнiсть не розсiється i ви потурбуєтеся про довготривалi перспективи. Друга половина тижня поставить серйознiшi питання, вирiшення яких може iстотно змiнити ваш соцiальний статус. В особистому життi спробуйте не опинитися перед складною проблемою вибору.

Сприятливi днi – 26, 27; несприятливий – 29.

Дівам на наступаючому тижні варто запастися терпінням, попкорном і зайнятися медитативними практиками. На початку тижня вони будуть відчувати негативні емоції через зрив планів, а потім виступатимуть спостерігачами за подіями, що стрімко розгортаються. Для прийняття важливих рішень в кінці тижня потрібно підтримувати стабільний емоційний настрій, реалістично оцінювати пропозиції, що надходять і намагатися задіяти всю свою логіку та інтуїцію. Здоров’я буде досить хорошим, фінансові доходи стабільними.

Найголовнiше цього тижня – не вiдволiкатися на дрiбницi, не ухвалювати скороспiшних рiшень i контролювати емоцiї. З четверга можете пiдбивати пiдсумки. Тепер бiльше часу залишатиметься на особистi справи. Романтичнi настрої розширять коло ваших iнтересiв i викличуть бажання вкласти деякi кошти у змiну особистого iмiджу. За покупками краще всього вiдправлятися у четвер.

Сприятливий день – 30, 1; несприятливий – 27.

Терези майже весь тиждень будуть зайняті тим, що у них дуже добре виходить – веденням переговорів. Їм доведеться знаходити компроміси з різними людьми – колегами по роботі, партнерами по відносинах, керівництвом, начальством і малознайомими людьми. Найбільш стримані і терплячі представники цього знака в кінці тижня отримають заслужені нагороди, премії і успіхи. Романтична сфера також вимагатиме від Терезів певної дипломатичності та коректності, що допоможе не лише зміцнити існуючі відносини, а й налагодити нові. Здоров’я Терезів буде досить міцним, але тільки в тому випадку, якщо ви будете про нього дбати.

На роботi вас чекають новини, якi примусять змiнити плани. Цiлком вiрогiдний вибiр нових орiєнтирiв або перестановки в колективi. У будинку може виникнути несподiване рiшення розправитися з безладом. Звільніть мiсце для нових придбань, якими краще зайнятися у четвер або недiлю. В особистому життi за цей тиждень ви можете i зав’язати, i розiрвати стосунки.

Сприятливий день – 1; несприятливий – 29.

Типові Скорпіони продовжать тренди минулого тижня, коли на перший план вийдуть рішучість, активність, яскравість, чарівність і влада. Скорпіони зможуть впливати на групи людей, просуваючи їхні інтереси чи ідеї. Фінансове становище Скорпіонів покращиться в кінці тижня, а романтична сфера отримає черговий виток сильних емоцій, сексуальної енергії і вражень. Здоров’я Скорпіонів буде досить хорошим, якщо не брати до уваги ризики простудних захворювань в першій половині тижня.

Пiсля невеликого передиху ви знову на передовiй. Ви можете вiдчути, що вам не вистачає знань, щоб просунути якийсь зi своїх проєктiв. Потрiбно буде видiлити час на роботу з iнформацiєю, щоб виробити цiлiсне розумiння питання. У коханнi чекайте несподiваних змiн. Ви готовi творчо пiдiйти до розвитку стосунків, але може трапитися, що пiсля цього тижня ви будете самi собi дивуватися.

Сприятливi днi – 25, 28; несприятливий – 29.

Стрільцям варто почати оптимізувати свій спосіб життя в бік більш здорового і фізично активного. Здоров’я також може вимагати догляду, з точки зору профілактичних заходів при хронічних захворюваннях. Різного роду алергії можуть вимагати особливої уваги. Фінансова ситуація обіцяє бути стабільною з тенденціями до поліпшення в четвер-п’ятницю. Також у цей період можливі приємні сюрпризи або подарунки від романтичних партнерів. Професійні досягнення найчастіше у тих, чия творчість пов’язана з творчістю і соціальною сферою.

Як i ранiше, ставте сiмейнi цiнностi i благополуччя на перше мiсце. Якщо близькi вiзьмуть на себе вирiшення домашнiх питань, то ви зможете просунути свої дiловi iнтереси. Вiдрядження або можливiсть пiдвищити квалiфiкацiю теж можуть розширити вашi перспективи в майбутньому. Краще не розпилюватися на дрiбницi, а вибрати декiлька найцiкавiших напрямiв i спробувати досягти вражаючих результатiв.

Сприятливий день – 29; несприятливий – 1.

На початку тижня Козероги будуть трохи не в змозі встигати за подіями та інформацією, якої буде в рази більше звичайного. Допоможе системний підхід, дисциплінованість і внутрішнє зібрання, а також друзі – Скорпіони або Овен, якщо такі є. У Козерогів можуть бути цікаві проекти, пов’язані з туризмом, виставками та іншими подібними заходами. Проблем з фінансами немає, але представникам цього земного знака не варто активно займатися грошовими операціями. Що стосується здоров’я, то в зоні ризику для Козерогів може опинитися ендокринна або опорно-рухова системи.

Спробуйте щиро виражати свої емоцiї у вiдносинах з колегами i близькими. Але не нав’язуйте свою точку зору. Можливо, для вас прийшов час перегорнути нову сторiнку у своєму життi. Природна стриманiсть допоможе вiдчути ту межу, яку краще не переходити, але змiна стилю або напряму дiяльностi може вiдкрити перед вами абсолютно новi перспективи. I лише в особистих стосунках поки що краще нiчого не мiняти.

Сприятливий день – 25, 1; несприятливий – 26.

Водолії можуть досягти вражаючих успіхів, але тільки в тому випадку, якщо вони працюють спільно зі своїми колегами і партнерами. Представникам повітряного знака, схильним до індивідуальної роботи, доведеться особливо непросто. Можливо, варто переглянути деякі свої переконання або звички на користь більш ефективних і корисних. Романтична сторона життя обіцяє бути насиченою спілкуванням, цікавими і приємними подіями, подарунками і знаками уваги, листуванням. Здоров’я Водолія обіцяє бути досить міцним, дозволяючи вести той спосіб життя, який ви самі вважаєте необхідним.

Розслабтеся i довiртеся iнтуїцiї. Подiї цього тижня приведуть до завершення деякi теми, якi довгий час не давали вам спокою. Тепер ви одержите зрозумілi вiдповiдi на свої запитання i зробите вибiр на свiй розсуд. Вашi бажання i цiлi зараз цiлком у владi настрою. У вихiднi задумайтеся про те, що зараз є найголовнiшим, i починайте коректувати свої плани.

Сприятливий день – 25; несприятливий – 27.

Риби проведуть досить спокійний тиждень, займаючись повсякденними справами. Представники знака будуть розглядати такий спосіб життя як відпочинок після інтенсивної і інтенсивної роботи попереднього періоду. Багато хто зможе приділити увагу своєму здоров’ю, зовнішності, із задоволенням відвідають косметологи, перукарі, стилісти. Шопінг в кінці тижня обіцяє бути не тільки приємним проведенням часу, але і дозволить купити красиві і необхідні речі. Хороші перспективи в романтичній сфері з’являться у Риб, які поки що не перебувають у серйозних стосунках.

Зараз ви тримаєте в руках нитки своєї долi. Любов i добробут, участь у справах сiм’ї i новi напрями дiяльностi – все це може одержати розвиток. Але вiд вас буде потрiбна обережнiсть у просуваннi своїх намiрiв. Нiкого не критикуйте i не поспiшайте. Ухвалюйте тiльки зваженi рiшення. У коханнi це зробити буде складнiше. Щоб бажання пригод не вiдвело вас далеко вiд дому, спробуйте внести оновлення i радiсть у стосунки з постiйним партнером.

Сприятливi днi – 28, 29; несприятливий – 1.

Енергетична криза: як вижити в умовах гіршеї від воєнної зими ситуації?

Російські атаки на українську енергетику досягли нового піку за всю період війни порівняно з попередніми нападами, які почалися восени 2022 року. Ці атаки характеризуються неймовірною точністю та великим руйнівним потенціалом. Міністр енергетики Герман Галущенко вже вранці 11 квітня зробив заяву про нову хвилю атак у соціальних мережах, повідомивши про напади росіян на електростанції та енергосистему у Харківській, Запорізькій, Львівській та Київській областях, які охопили практично всю територію України. Внаслідок цих атак було повідомлено про руйнування Трипільської ТЕС, однієї з найбільших в країні. "Центренерго", яка є власником станції, повідомила, що всі її потужності були зруйновані. Нова хвиля російських атак розпочалася наприкінці березня і включала ракетні та дронові удари з великою точністю. Пізніші атаки часто були спрямовані на об'єкти, які вижили попередні напади.

Міненерго закликало громадян утримувати інформацію про наслідки атак в таємниці — місце та назви об'єктів, кількість поразок, рівень руйнування. Експерти вже зауважують, що відновлення енергосистеми України до попереднього рівня буде надзвичайно складним, якщо взагалі можливим. Уряд також розпочав обговорення можливості підвищення тарифів для населення через цю ситуацію. "Російські атаки на об'єкти енергетичної інфраструктури вражають своєю точністю та цілеспрямованістю, непередбаченими ще на початку війни", — відзначає заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук. За її словами, оцінка руйнувань триває, але значна частина теплової генерації зазнала пошкоджень.

Крім того, атаки також вплинули на гідрогенерацію, включаючи найбільшу гідростанцію на каскаді ДніпроГЕС. Існує загроза пошкодження греблі, що може призвести до екологічних проблем. Генеральний директор "Укргідноенерго" Ігор Сирота заявив, що відновлення станції займе не лише дні або місяці, а роки. Після атак 11 квітня компанія "Центренерго" оголосила про загибель всієї своєї генерації через руйнування Трипільської ТЕС на Київщині. "Масштаби руйнувань — неоціненні. Гроші не можуть виправити цю ситуацію. Це найбільший виклик у нашій історії", — зазначив голова наглядової ради ПАТ "Центренерго" Андрій Гота. Трипільська ТЕС була основним постачальником електроенергії для Київської, Черкаської та Житомирської областей. Також пошкоджені об'єкти оператора системи передачі електроенергії "Укренерго", які забезпечують передачу енергії від виробників до споживачів.

Ситуація в Харківській, Дніпропетровській та Одеській областях стала надзвичайно складною, коли доводилося встановлювати погодинні відключення електропостачання. Часто графіки відключень скасовували, але після нових обстрілів доводилося повертати їх. Саме в цих областях ситуація виявилася на найгіршому рівні. "Енергетики роблять все можливе для швидкого відновлення та перенаправлення енергії, але деякі об’єкти мають настільки серйозні пошкодження, що відновити їх так швидко не вдасться, навіть за наявності обладнання", – додала Гринчук.

Місцеві органи влади та представники енергетичних компаній поділилися додатковими деталями про наслідки останніх атак на енергетичну інфраструктуру. У ДТЕК, найбільшій приватній енергетичній компанії, яка контролює значну частку теплової генерації в країні до початку війни, описують нові російські атаки на енергетику як найруйнівніші протягом останніх двох років конфлікту. Вже після першого удару 22 березня ДТЕК втратив 50% своєї генераційної потужності, а ТЕС в Бурштині та Ладижині постраждали. Проте після другої атаки 29 березня компанія оголосила ще серйозніші наслідки. “5 з 6 наших ТЕС отримали серйозні пошкодження, деякі з них майже повністю зруйновані”, – повідомив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук під час телемарафону. У компанії, яка належить інвестиційній групі SCM Ріната Ахметова, підкреслили, що масштаб руйнувань настільки великий, що без міжнародної допомоги компанії не вдасться відновитися.

У Харкові, другому за величиною місті країни, на деякий час відсутнє електропостачання. Хоча подачу електроенергії відновлено з перебоями, міський голова Ігор Терехов зазначив, що фактично всі основні енергетичні об’єкти були пошкоджені. Це стосується не лише електроенергії, а й тепла. Зокрема, Зміївська ТЕС, що належить “Центренерго”, зазнала серйозних руйнувань. Голова компанії Андрій Гота відзначив, що все, що відремонтували минулої осені, тепер знищено. Попри плани щодо відновлення, терміни та витрати залишаються невідомими. Також значних пошкоджень зазнала “Харківська ТЕЦ-5”. За словами її керівника Олександра Мінковича, навіть за повного фінансування і робочого обладнання процес реконструкції займе багато часу. “ТЕЦ не лише виробляють електроенергію, а й постачають тепло. І якщо електроенергію можна якось підключити до інших джерел, то щодо тепла ситуація значно складніша”, – зазначила аналітик Міжнародного інституту сталого розвитку та член правління ГО “Екодія” Анна Акерманн.

Ймовірно, містам доведеться шукати альтернативні системи опалення, оскільки відновлення систем централізованого теплопостачання до наступного опалювального сезону буде неможливе, визнав мер Харкова після оцінок руйнувань. Після російських атак на українську енергетику у березні, деякі спостерігачі почали асоціювати їх з нападами на російські нафтопереробні заводи, називаючи такий зв’язок "істеричною реакцією" на збитки в Росії. Після атаки 11 квітня, росіяни також висловили концепцію "помсти". "Удари були завдані у відповідь на спроби київського режиму нанести збитки об’єктам нафтогазової галузі та енергетики Росії", – повідомили у російському міноборони. Проте енергетики та експерти стверджують, що українська енергетична система залишається однією з основних цілей для росіян, які прагнуть паралізувати економіку України та налякати населення. "Ці атаки не можна пояснювати помстою за будь-які збитки російських нафтопереробних заводів або інші причини", – вказує Марія Цатурян, директорка з комунікацій НЕК "Укренерго" в коментарі для ВВС Україна. Атаки були підготовлені наперед, метували на конкретні об’єкти і мали на меті повний розпад української енергосистеми. "Те, що їм не вдалося зробити у 2022-2023 роках, вони намагаються реалізувати поетапно", – пояснює представниця "Укренерго". За словами Марії Цатурян, стратегічна мета росіян залишається незмінною з початку війни – повний розпад української енергосистеми. Проте змінилася тактика. Порівняно з минулими атаками, росіяни зберегли тактику обстрілу саме тих електростанцій, які важливі для забезпечення балансу системи у періоди пікового споживання – ранок та вечір, каже Цатурян. Це стосується теплових і гідроелектростанцій, які можуть швидко реагувати на зміну потужності за директивою диспетчера. Проте, якщо раніше росіяни використовували тактику "килимових бомбардувань" всіх об’єктів енергосистеми, то зараз вони активно атакують конкретні регіони. Цим способом вони намагаються відрізати від енергопостачання великі міста та промислові райони – Харківську, Дніпропетровську, Запорізьку, зауважує речниця "Укренерго". Атаками також постраждали західні області – Львівська, Хмельницька, Івано-Франківська. Розглядається також і інфраструктура, яка дозволяє Україні імпортувати електроенергію. Це допомагає у скрутний момент, а також є джерелом експортних доходів в періоди, коли Україна може експортувати електроенергію.

“З минулої зими – 2022-2023 років – росіяни намагалися досягти від’єднання від європейської енергосистеми, але ці системи з’єднані не однією, але кількома лініями електропередачі”, – зауважує представниця “Укренерго”. Тому повне від’єднання є малоймовірним. Справді, під час попередніх масових атак росіяни намагалися відрізати регіони з виробництвом електроенергії від регіонів без нього, щоб нарушити мережу, зауважує президент аналітичного центру Dixi Group, Олена Павленко, оцінюючи зміну тактики росіян. Тепер точкові удари спрямовані на потужності, які забезпечують гнучкість та маневреність системи в періоди піків та спадів споживання. Проте експертка вказує на ще одну мету: знайти слабке місце в системі та вдарити туди, де недостатньо захисту. “Там, звісно, є стратегія, але в першу чергу (росіяни хочуть) знайти хоч якусь дірку і далі в неї лупити. Що є незахищеним – в те й лупити”, – стверджує Павленко.

Одним із секретів стійкості української енергетичної системи є елементи, що функціонували ще до війни, зауважує заступниця міністра енергетики, Світлана Гринчук. Різні класи напруги та дуже розгалужена мережа системи передачі допомагають енергетикам “дуже швидко змінювати схеми підключення та відновлювати пошкоджені об’єкти”. Українські енергетики викликали реагування після воєнної зими і вдалося поповнити запаси високовольтного обладнання, привернувши для цього понад 1,2 мільярда доларів міжнародних кредитів та грантів. “Це обладнання вже є, і щотижня воно прибуває в Україну, що свідчить про наявність обладнання, технічні здібності до ремонтних робіт та наявність ресурсів”, – додає речниця “Укренерго”. Самі ремонтні роботи в компанії проводять близько півтори тисячі фахівців, які мають можливість швидко виконувати складні роботи з габаритним високовольтним обладнанням – від демонтажу пошкодженого до монтажу нового.

Атаки у 2022-2023 роках також заставили подумати про фізичний захист енергетичних об’єктів. Цей захист буде продовжуватися, оскільки він показав свою ефективність. “Не можу ділитися деталями, але можу сказати, що якби не цей захист принаймні на наших об’єктах, то удари були б у 2-3 рази більшими та масштабнішими”, – підкреслює Марія Цатурян. Після березневих атак в енергосистемі не відбулось дефіциту, а обмеження для промислових та побутових споживачів були пов’язані не з дефіцитом потужностей, а з пошкодженням мережі.

Крім того, певну частку балансу української енергосистеми складає імпорт європейської електроенергії, яка, за словами Цатурян, “майже повністю завантажена”. “Все, що може працювати, усі енергоблоки – вони працюють”, – підкреслює представниця “Укренерго”. До того ж, працюють вітрова та сонячна генерація, що дозволило швидше відновити енергопостачання в одному із найбільш проблемних регіонів – на Одещині. Але після атаки 11 квітня в “Укренерго” заявили, що “зараз на шальці виробництва значно менше електроенергії, ніж було ще вчора, до атаки”, і для того, щоб зберегти рівновагу, “потрібно розвантажити шальку споживання”. Особливо ощадливо треба споживати електроенергію ввечері – з 19:00 до 22:00.

Дуже тепла весна дозволила Україні не лише завершити опалювальний сезон майже на місяць раніше, ніж зазвичай, але й витримати удари по енергогенерації. За “підняття” резервів на атомних станціях, які служать базою для генерації, та залучення імпорту та сонячної енергії для балансу, попит поки що вдається задовольняти. Але, як показали атаки 11 квітня, це може змінитися дуже швидко, навіть до наступного літнього піку споживання. “Ми можемо стикнутися з проблемою дефіциту, коли споживання почне зростати”, – зауважує заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук. За її словами, “до літа ми не зможемо відновити (потужності) до того рівня, що був до атаки 22 березня”. І до зими відновити “необхідний мінімум” буде складно. “Ми маємо плани щодо встановлення нової генерації, яка також допоможе пройти як літо, так і наступний опалювальний сезон. Однак відновлення пошкоджених об’єктів до рівня, що був до цих атак, буде дуже складним”, – додає Світлана Гринчук.

Перша воєнна зима далася Україні дуже важко, коли “енергетики робили дійсно неймовірні речі, коли вони перепідключалися різними способами, і система продовжувала працювати”, зауважує Анна Акерманн. “Після цього було достатньо потужностей, але в якийсь момент може статися так, що їх буде недостатньо. І тоді почнуться відключення. Постійно. Тому що додаткових потужностей просто не буде”, – прогнозує експертка. Несподівано, але кризова ситуація в енергетиці змусила українську владу звернутися до питання кардинальних змін у енергетичній системі, про які раніше не було політичної волі у мирний час. Однією з таких змін є відмова від радянської спадщини у вигляді великих теплових електростанцій на користь менших форм генерації – розподіленої або розосередженої.

Вважається, що багато малих об’єктів складніше знищити, ніж один великий. Також нові будівництва повинні бути менш шкідливими для довкілля, ніж колишні вугільні гіганти. У лютому президент Зеленський висловив думку, що Україні потрібно децентралізувати та “озеленити” енергетику, щоб мінімізувати ризики енергетичних перебоїв через подальші атаки Росії. Після березневих атак на енергосистему потребу у новій розподіленій генерації підтвердив голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький. Проте втілити цю модель можливо лише після розв’язання проблеми боргів на ринку на мільярди гривень. Без цього очікувати на прихід інвесторів у розподілену енергетику не варто. Проте, чи можливо це під час війни?

“Коли ми в “Укренерго” чуємо, що щось неможливо, ми посміхаємося, бо нам казали, що неможливо інтегруватися у європейську енергосистему”, – нагадує речниця компанії Марія Цатурян події березня 2022 року, коли Україна на півтора роки раніше запланованого приєдналася до ENTSO. Вона також вважає, що розподілена генерація можлива навіть під час війни, якщо на ринку не буде боргів. Але для цього “треба лікувати регуляціями” та “припинити можливість не платити за електрику”, додає вона. Проте, визнає вона, розподілена генерація – це не проєкт на кілька тижнів чи навіть рік, і до наступної зими енергетикам доведеться відновлювати якість старих потужностей, поки розподіленої генерації немає.

Проте основна проблема полягає не лише в боргах або в часі – Україна не має достатньо коштів для того, щоб реалізувати цю красиву ідею децентралізованої генерації, вважає Олена Павленко. Зокрема, зовнішні донори можуть встановити умову, щоб нова генерація була екологічно чистою. З одного боку, перспективність зеленого напрямку вже підтверджена самими інвесторами, які продовжують реалізовувати нові проєкти навіть у період війни та не вирішену ще до неї проблему з зеленим тарифом. Вони просто виходять на ринок та розпочинають роботу як звичайна генерація, зауважує Павленко. Проте, щоб задовольнити найнеобхідніші потреби до наступної зими, Україні доведеться відновлювати частину теплових електростанцій на вугіллі або газі. У майбутньому не варто відкидати навіть малі ядерні реактори чи будівництво атомних електростанцій, якщо Україна має намір мати потужні промислові бази та експортувати електроенергію.

На основі викладеного тексту можна зробити наступні висновки:

• Необхідність децентралізації та "озеленення" енергетики: Україні необхідно переходити до більш децентралізованої системи генерації енергії та звертати увагу на розвиток екологічно чистих джерел енергії.

• Використання розподіленої генерації як стратегії: Розподілена генерація може стати ефективною стратегією для забезпечення енергетичної безпеки під час війни, але потребує розв'язання проблеми боргів та створення сприятливого регулятивного середовища.

• Проблеми з фінансуванням та інвестиціями: Україні необхідно залучати достатньо коштів для реалізації планів з розвитку нових форм генерації енергії та покриття потреб до наступної зими.

• Диверсифікація джерел енергії: Потрібно розглядати різноманітні джерела енергії, включаючи вугілля, газ, ядерну енергію та відновлювані джерела, для забезпечення стабільності та безпеки енергопостачання в майбутньому.

Розслідування ЗМІ: Тіньові схеми в Міноборони на суму 50 мільярдів

Сфера військових закупівель в Україні стала об'єктом значних розмірів корупції, яка відбувається в межах Міністерства оборони. Звістки про розповсюдження корупційних схем у цій галузі викликають серйозне занепокоєння, особливо коли йдеться про неправомірне використання великих сум грошей, які мають бути призначені на забезпечення потреб Збройних Сил. Корупційна складова в закупівлях для Збройних Сил України може досягати 25-30%. Загальний оборот доходить майже до 50 мільярдів гривень, вказується у розслідуванні видання Kyiv Post.

Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов, спілкуючись з колегами, зауважив, що щонайменше 10 мільярдів гривень (250 мільйонів доларів) було витрачено неправомірно або переплачено через завищені ціни. Згідно з розслідуванням, оптова ціна м'яса у плані закупівель Міноборони удвічі перевищувала ціни на ринках та в супермаркетах, а ціни на овочі піднімались на 20%.

Автори розслідування виокремлюють три аспекти, які створюють умови для корупції в Міноборони України:

• Добова норма харчування: Вона на сьогодні становить 109 гривень на одного військовослужбовця, проте немає контролю за тим, як саме ці кошти витрачаються.

• Відсутність контролю: Реальні потреби військових підрозділів відомі тільки працівникам відділу постачання компанії-постачальника, а контролюючі органи не мають доступу до відповідних списків.

• Обмежений доступ до інформації: Журналістів та інших сторонніх осіб не допускають до військових частин, що ускладнює здійснення контролю з боку громадськості.

Ці проблеми у сфері військових закупівель потребують негайного уваги та вирішення для забезпечення ефективного та чесного використання коштів, виділених на потреби Збройних Сил України.

Джерела видання розповіли про те, що "відкат" на один кілограм продуктів може сягати до 5 гривень, а обсяги споживання продуктів у Збройних Силах України вимірюються сотнями тонн щодня. Відсутність чітко визначених вимог стає причиною занепокоєння серед ритейлерів і зводить на ніс тендери. Представник однієї з великих мереж супермаркетів зазначив, що багато запитань виникає через незрозумілість того, що, кому і куди поставляється. Він підкреслив, що поки система не стане прозорішою, ризик корупції залишатиметься. Видання вказує на три ключові аспекти, які створюють умови для корупційних схем у сфері військових закупівель:

• Добова норма харчування: Зараз ця норма становить 109 гривень на одного військовослужбовця, але немає чіткого контролю за тим, як саме ці кошти витрачаються.

• Відсутність контролю: Реальні потреби військових підрозділів відомі лише працівникам відділу постачання компаній-постачальників, що ускладнює контроль за витратами.

• Обмежений доступ до інформації: Забороняється доступ журналістів та інших сторонніх осіб до військових частин, що ускладнює здійснення контролю з боку громадськості.

Такі проблеми потребують негайного вирішення для забезпечення ефективного та чесного використання виділених коштів для потреб Збройних Сил України.

У результаті аналізу статті стає очевидним, що сфера військових закупівель в Україні стикається з серйозними проблемами, пов'язаними з корупцією. Недостатня прозорість та контроль над процесом закупівель створюють умови для виникнення корупційних схем, що може призвести до неправомірного витрачання значних коштів, які мають бути призначені на потреби Збройних Сил. Важливою проблемою є також обмежений доступ до інформації та відсутність чітко визначених вимог, що сприяє розповсюдженню корупційних практик у цій сфері. Для ефективного вирішення цих проблем необхідно вжити заходів, спрямованих на покращення прозорості та контролю у сфері військових закупівель, що забезпечить ефективне використання виділених коштів та збереження безпеки країни.

Українці проти підвищення податків і закликають до боротьби з корупцією для наповнення бюджету — опитування

За повідомленням адвоката підозрюваного, Ігоря Сулими, його клієнт послався на статтю 63 Конституції України. Ця стаття захищає громадян від самозвинувачення та дозволяє не надавати інформацію, яка може бути використана проти них у суді.

Українці вважають, що збільшення податкового навантаження може призвести до зменшення підримки армії донатами.

Уряд вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкти про підвищення податків та зміни до держбюджету на 2024 рік. Кабмін пропонує парламенту підвищити ставку військового збору до 5%, а за деякими операціями до 30%. Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев підтримав таку урядову ініціативу, зазначивши, що інших варіантів, ніж погодитися на пропозицію Кабміну підвищити окремі податки (військовий збір, акцизи, зокрема, на паливо і тютюн), збільшити відповідну податкову базу, а також розмістити більше ОВДП, що також може передбачати емісію НБУ, не бачить.

“Так, це погане рішення, яке стримуватиме економічне відновлення, зростання доходів громадян і потенційно нестиме ризики для макрофінансової стабільності. Утім, іншого шляху, ніж закрити розрив у військових, зараз немає, бо вже за декілька місяців ми зіткнемось із значним дефіцитом коштів на поточне утримання війська, що почне різко поглиблюватись під кінець року”, – написав Гетманцев.

Голова податкового комітету Ради неодноразово озвучував ідею підвищення податків в Україні. На думку економічного експерта Юрія Гаврилечка, ліквідація податкової та митниці і переведення економіки на воєнні рейки можуть бути альтернативою ідеї Гетманцева про підвищення податків задля закриття бюджетної діри

Законопроєкт, який передбачає підвищення податків, розкритикував раніше заступник голови податкового комітету парламенту Ярослав Железняк. За його словами, не зрозуміло, чому пропонуються такі зміни оподаткування та на яких розрахунках вони ґрунтуються.

Окрім того, мобільні оператори, що працюють в Україні, вважають, що якщо парламент підтримає урядову ініціативу і підвищить податки – це буде кроком назад у доступності мобільного зв’язку, який критично необхідний в умовах війни.

Ініціативу також розкритикували експерти і представники українського бізнесу. Вони вважають, що збільшення податкового навантаження змусить підприємців “піти в тінь”.

Корупційні схеми високопосадовців у Держмитслужбі розкриті СБУ

У результаті масштабної спецоперації Служби безпеки України було викрито та припинено діяльність корупційної схеми у вищих ешелонах Державної митної служби. Оперативники СБУ затримали кількох високопоставлених посадовців Департаменту Держмитслужби, які, за попередніми даними, створили налагоджену систему отримання неправомірної вигоди.

СБУ затримала керівників Департаменту Держмитслужби, які “обклали даниною” регіональні митниці: їм загрожує до 10 років в’язниці з конфіскацією майна.

Повідомляється, що чиновники вимагали з регіональних митниць гроші, а натомість обіцяли “не чіпати” і “прикривати” їхні службові порушення.

Наразі тривають 28 обшуків у Центральному апараті Держмитслужби, а також в обласних підрозділах відомчої безпеки та контролю Західного, Південного та Центрального регіонів.

Молдовські посадовці зіткнулися з необхідністю розробки комплексного підходу до вирішення цієї проблеми, враховуючи як міжнародні зобов’язання країни, так і національне законодавство. Експерти з міграційного права наголошують на важливості дотримання балансу між гуманітарними міркуваннями та питаннями національної безпеки.

Видання пише, що Республіка Молдова надає іноземцям чотири форми захисту: статус біженця, гуманітарний захист, тимчасовий захист і політичний притулок.

У березні 2023 року Генеральна інспекція з міграції запровадила тимчасовий механізм захисту – статус, яким можуть скористатися громадяни України на території Молдови.

Офіційні дані, з якими ознайомилося Радіо Свобода, свідчать, що за рік і два місяці 12 764 українські чоловіки віком від 18 до 59 років – тобто більшість тих, хто в’їхав нелегально, – отримали саме такий статус тимчасового захисту.

Останні новини