Понеділок, 14 Липня, 2025

Кофеїн активує внутрішні ресурси клітин: нові відкриття вчених

Важливі новини

Побили школярку на камеру: у Тернополі група підлітків потрапила під слідство

У Тернополі поліція розслідує напад групи підлітків на школярку. Відео побиття з’явилося в одному з Telegram-каналів і викликало обурення в соцмережах. Як повідомляє пресслужба ГУ НП у Тернопільській області, правоохоронці виявили відеозапис під час моніторингу соціальних мереж. На ньому видно, як кілька підлітків нападають на дівчину та завдають їй тілесних ушкоджень. Уже встановлено особу потерпілої, […]

Російський агент хотів підірвати нацгвардійця у Києві, заманивши на побачення

Служба безпеки України та Київська міська прокуратура повідомили про затримання 19-річного мешканця Київщини, який за завданням спецслужб РФ намагався здійснити теракт у столиці. За даними слідства, юнака завербували через проросійські Telegram-канали, де він шукав “легкі заробітки”. Після інструктажу від куратора зловмисник орендував квартиру в Києві, самостійно виготовив саморобний вибуховий пристрій (СВП), вмонтував його у багажник […]

Світла і тепла взимку не буде – Нагорняк

Програма "Захист України" розроблена для учнів 10-11 класів і має на меті формування у підлітків комплексного розуміння питань національної безпеки, громадянської відповідальності та особистої готовності до дій у надзвичайних ситуаціях. Вона включає теоретичні та практичні компоненти, які охоплюють широкий спектр тем.

Про це заявив народний депутат України Сергій Нагорняк у студії каналу КИЇВ24. Нагорняк, який є членом Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, підкреслив, що нинішня зима буде суттєво відрізнятися від звичних, коли українці могли розраховувати на 24-годинний доступ до тепла, електроенергії та води.

“Ми не можемо передбачити, наскільки важкою буде наступна зима — чи вона буде надзвичайно складною, чи просто складною. Але одне можна сказати точно: вона не буде такою легкою, як звичайна зима, коли все працювало без збоїв. Російські окупанти, ймовірно, докладуть усіх зусиль, щоб створити максимальні незручності для українців і спробувати знищити наш моральний дух,” — зазначив Нагорняк.

Він також попередив, що в інформаційній війні росіяни намагатимуться перекласти провину за можливі проблеми з електропостачанням на українську владу, стверджуючи, що причини криються не в їхніх діях, а в “некваліфікованості українського уряду”.

Опитування показало скільки українських біженців хочуть повернутися додому

За наявною інформацією, жінка, яка працювала нянею, звинувачується у неприпустимих діях щодо 4-річної дівчинки, яка перебувала під її наглядом. Ситуація набула широкого розголосу після того, як відеозапис події з'явився в мережі інтернет, викликавши хвилю обурення серед користувачів соціальних мереж та громадськості в цілому.

Як зазначають експерти Gradus Research, публікуючи результати дослідження, 64% мігрантів з України не адаптувалися до життя в інших країнах і мають намір в підсумку повернутися додому.

За результатами опитування, найбільше бажання повернутися в Україну висловлюють мігранти, які віддалено працюють на український бізнес – 70%. Так само найбільше бажання висловлюють щодо повернення в Україну ті мігранти, які є тимчасово непрацевлаштованими – 68%.

Частково на бажання повернутися в Україну впливає досвід агресивної поведінки громадян інших країн щодо мігрантів. Щонайменше 23% опитаних повідомили, що вони мали відповідний негативний досвід.Водночас не менше 60% опитаних до цього часу вважають, що перебування за кордоном гарантує їм особисту безпеку. 65% відчувають безпеку дітей у таких умовах проживання. Відповідно почуття безпеки за себе чи за власну дитину є одним з ключових факторів, що стримують від повернення.

Ще один важливий показник в опитуванні – відсоток тих, хто може назвати час або вказати на приблизний термін свого повернення. Наразі більше ніж половина – 62% – не можуть вказати, коли вони зможуть повернутися додому.

36% опитаних мігрантів вважають, що вагомим фактором, який впливатиме на їх рішення, буде наявність реальної фінансової підтримки в момент переселення додому. Для трохи меншої кількості опитаних – 33% – важливим є насамперед отримання чи можливість облаштувати для себе житло на території України, де є високий рівень безпеки. 27% респондентів вважають, що мають намір одразу повернутися додому, якщо буде належним чином посилена протиповітряна оборона в країні.

Опитування проведене Gradus Research методом анкетування в мобільному додатку/онлайн-платформі Gradus. Вибірка відображає структуру населення міст з кількістю мешканців понад 50 тисяч у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном, за виключенням тимчасово окупованих територій та територій ведення активних бойових дій. Період проведення поля: 17-22 травня 2024 року. Розмір вибірки: 656 респондентів.

Білкова вечеря: шлях до стрункості чи ризик для здоров’я?

Білки є важливою складовою здорового раціону — вони сприяють росту м’язів, підтримують імунітет і допомагають організму відновлюватись. Але що буде, якщо на вечерю вживати лише білкову їжу кілька днів на тиждень? Така стратегія має як переваги, так і потенційні ризики. Дієтологи наголошують: жоден макронутрієнт не повинен витісняти інші. Вуглеводи та жири також необхідні для правильного […]

Кофеїн, якого більшість з нас шукає в ранковій чашці кави чи чаю, може бути не лише джерелом енергії, а й ключем до уповільнення старіння. Нове дослідження британських науковців з Університету королеви Марії в Лондоні (QMUL) та Інституту Френсіса Кріка демонструє, що ця популярна сполука позитивно впливає на життєвий цикл клітин.

У ході експерименту дослідники використовували дріжджі як модель для вивчення клітинного старіння. Попри свою простоту, ці організми добре підходять для відтворення базових клітинних процесів, що відбуваються і в людському тілі. Метою було простежити, як кофеїн впливає на клітинну витривалість, здатність до самовідновлення та тривалість життя.

Виявилося, що кофеїн активує важливу систему всередині клітини — шлях AMPK, який виконує роль своєрідного «паливного індикатора». Коли рівень енергії в клітині падає, AMPK вмикається і сприяє пристосуванню клітини до стресових умов, покращуючи її здатність до відновлення та зменшуючи зношення. Кофеїн, як з’ясувалося, допомагає увімкнути цю систему навіть за відсутності критичного дефіциту енергії.

Це відкриття має важливі наслідки. Клітини, що зазнавали впливу кофеїну, краще реагували на стрес, довше залишалися здоровими та стійкими до пошкоджень. А коли вчені перервали ланцюг реакцій, що запускає кофеїн, позитивний ефект зникав — це стало підтвердженням того, що кофеїн справді працює на клітинному рівні.

Дослідники підкреслюють, що хоча кофеїн і не взаємодіє з клітинним регулятором TOR напряму (що раніше вважалося основним шляхом), він все ж здатен опосередковано впливати на нього через AMPK. Ця система також є мішенню для метформіну — препарату для лікування діабету, який нині досліджується як можливий засіб для уповільнення старіння.

Крім того, результати цього дослідження вкотре підтримують інші позитивні висновки про споживання кофеїну. Згідно з попередніми даними, він здатен покращувати пам’ять, знижувати ризики серцево-судинних захворювань, запобігати деменції та сприяти зниженню маси тіла.

Попереду ще багато досліджень, аби перетворити ці знання у практичні рекомендації чи ліки, але вже зараз науковці переконані: кофеїн — це не лише бадьорість, а й потенційний союзник у боротьбі за довге та здорове життя.

Останні новини