Середа, 23 Липня, 2025

Мінімальна зарплата в Європі: порівняння з Україною

Важливі новини

Кому і скільки: які пенсії призначають військовослужбовцям в Україні

В Україні військовослужбовцям призначають три основні види пенсій: за вислугу років, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника. Пенсія за вислугу років доступна тим, хто має від 25 років служби або страхового стажу (з них мінімум 12,5 років саме на військовій службі) або досяг 45-річного віку на момент звільнення. Пенсія по інвалідності призначається, якщо […]

6 червня: яке сьогодні свято, кого вшановують і що не можна робити

6 червня — день, сповнений подій, традицій та професійних свят. В Україні цю дату відзначають журналісти, а в народному календарі вона відома як Іларіон Пропольник. У світі ж 6 червня присвячений медицині, вченим і винахідникам. Свято в Україні Цього дня українці вітають журналістів із професійним святом. У час повномасштабної війни робота працівників медіа стала особливо […]

Кабмін хоче “модернізувати” українську медицину

Кабінет міністрів України затвердив амбітну Стратегію розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року. Цей документ, як наголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, стане дорожньою картою для реформ у медичній сфері, спрямованих на забезпечення доступності, ефективності та сучасності української медицини. Серед головних завдань — розширення доступу до медичних послуг для всіх громадян, включаючи ветеранів війни, та інтеграція спеціалізованих […]

The post Кабмін хоче “модернізувати” українську медицину first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Фізика, біологія та хімія перестануть бути обов’язковими для навчання учнів 10, 11 і 12 класів в українських школах

Міністерство освіти та науки України анонсувало зміни в навчальному плані для 10-11 класів, які викликали бурхливі дискусії серед освітян, батьків та учнів. Згідно з новим проектом плану, предмети, такі як хімія, фізика, біологія та інші науки, будуть виключені з обов’язкової програми. Вони стануть доступними лише для тих учнів, які оберуть їх як спеціалізацію. Для інших […]

The post Фізика, біологія та хімія перестануть бути обов’язковими для навчання учнів 10, 11 і 12 класів в українських школах first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

12 березня 2025 року: яке сьогодні свято та хто відзначає іменини

Сьогодні 1113-й день війни в Україні. У цей день відзначаються як релігійні, так і світські свята, а також пам’ятні дати. Що сьогодні за церковне свято? Православна церква 12 березня вшановує пам’ять святого преподобного ісповідника Теофана Сигріянського. Він був видатним візантійським ченцем, літописцем і захисником іконопочитання. Він народився в Константинополі в знатній родині, яка підтримувала традиції […]

The post 12 березня 2025 року: яке сьогодні свято та хто відзначає іменини first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

У нещодавньому інтерв’ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Видання Коротко про проаналізувало рівень мінімальних зарплат у різних країнах. Навіщо? Та тому, що найчастіше українські біженці в Європі працюють саме за мінімалку.

Останній рік експерти ринку праці тільки й роблять, що говорять про зростання українських зарплат. Але при цьому заробітки все одно бажають кращого.

Середня зарплата в Україні, за підсумками другого кварталу 2024 року, становила 20 964 грн, або близько 455 євро. Для порівняння: у Польщі середня зарплата у серпні становила 8190 злотих брутто (1916 євро), а, наприклад, у Швейцарії – 8012 швейцарських франків (8493 євро).

Експерти не перший рік кажуть, що середня зарплата мало про що каже, що видно з нашого прикладу. Недарма її часто називають “середньою температурою по лікарні” і наводять приклад із голубцями (коли одні їдять капусту, інші – м’ясо, а в середньому всі їдять голубці).

Набагато більш інформативною є медіанна зарплата – значення, яке розподіляє статистичний ряд зарплат на дві рівні частини. Якщо ми розташуємо зарплати співробітників нашої умовної компанії в порядку зростання, отримаємо ряд 20 000, 20 000, 20 000, 20 000, 100 000. У середині цього ряду і знаходиться медіанна зарплата – 20 тис. грн.

Економісти одностайно вважають, що медіанна зарплата набагато краще відбиває реальну ситуацію в умовах значних відмінностей у заробітках. Саме тому у Європі вже давно перейшли на підрахунок медіанної зарплати. Але український Держстат, як і раніше, бере середню.

Тому доцільно порівнювати між собою все ж таки мінімальні зарплати.

З 1 квітня 2024 року мінімальна зарплата в Україні відповідно до бюджету на 2024 рік зросла до 8000 грн. Економісти сприйняли ці новини без ентузіазму, пояснюючи, що грошей у кишенях українців більше не стане. Все просто: оскільки половина зарплат перебуває в тіні, зростання мінімалки призводить лише до зростання офіційної частини та, відповідно, до збільшення податкового навантаження, але при цьому «конвертна частина» зменшується.

Відзначимо одразу, що мінімальні зарплати є не у всіх європейських країнах. Наприклад, ініціативу запровадити мінімальну зарплату у Швейцарії жителі країни категорично відкинули ще десять років тому, але при цьому середня зарплата у Швейцарії, як уже говорилося вище, є однією з найвищих у Європі.

Немає мінімальної зарплати і в Норвегії, проте місцеві роботодавці, щоб уникнути проблем, намагаються знаходити взаємовигідні компроміси з профспілками. 2024 року мінімальний розмір погодинного заробітку на некваліфікованій роботі в Норвегії становив 18 євро. Тобто при 40-годинному робочому тижні людина на такій роботі заробить 720 євро, що з розрахунку 176 робочих годин еквівалентно 3168 євро на місяць.

За даними Євростату, найвищу мінімалку в Європі встановлено в Люксембурзі – 2571 євро. На другому та третьому місці – Ірландія та Нідерланди з 2146 євро та 2070 євро відповідно.

Якщо говорити про європейські країни з найбільшою кількістю українських біженців, то у Польщі мінімальна зарплата становить 978 євро, у Німеччині – 2054 євро, у Чехії – 764 євро.

Як бачимо, найнижча європейська мінімалка вдвічі перевищує українську. І з огляду на те, що нам із такою зарплатою жити не один рік, до європейських заробітків ми навряд чи наблизимося найближчим часом.

Нагадаємо, у проєкті бюджету-2025 передбачено замороження соціальних стандартів. Мінімальна заробітна плата залишиться на рівні 8 тисяч гривень, а прожитковий мінімум становитиме 2920 гривень, що також не змінюється порівняно з 2024 роком. Для державних службовців цей показник складатиме 2102 гривні. Таким чином, соціальні виплати залишаться на нинішньому рівні, що може викликати невдоволення серед населення.

Останні новини