Середа, 23 Липня, 2025

Міноборони закрило “вікно можливостей” для СЗЧ

Важливі новини

Ведуча Лідія Таран розповіла, як її донька вступила у престижний французький університет

Телеведуча Лідія Таран поділилася важливою новиною — її донька Василина Доманська вступила до одного з найпрестижніших університетів Франції. 17-річна дівчина стала студенткою Sciences Po campus Paris, де вивчатиме політичні науки, міжнародні відносини, економіку та соціологію. Після початку повномасштабного вторгнення Лідія з донькою переїхали до Франції. Там Василина одночасно закінчила українську школу дистанційно та французький коледж. […]

Шлях корупційної системи: чому держава не покарала вивізників ухилянтів з України

Протягом майже двох років великої війни судова система винесла 80 вироків стосовно сотні організаторів схем з переправлення ухилянтів за кордон. Однак лише кожна десята справа завершилася позбавленням волі для обвинувачених. На початку лютого 2024 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень зареєстрована інформація про розгляд 770 справ за порушення ст. 332 Кримінального кодексу (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) з використанням державної системи “Шлях”.

Обвинуваченим за цією статтею загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на три-девʼять років. Проте, за 80 справами, у рамках яких було засуджено 101 особу, повною мірою були покарані лише вісім людей. В інших випадках суди призначали більш м’які форми покарання, ніж передбачає Кримінальний кодекс.

Представники Феміди фактично здійснювали правосуддя номінально, укладаючи “угоди про визнання вини” та санкціонуючи умови покарання, про які домовилися прокурори та обвинувачені. Це дозволяло організаторам схем з вивезення ухилянтів за кордон працювати майже без ризиків, оскільки завжди існувала можливість “укласти угоду зі слідством”.

Зазвичай цим бізнесом займаються дві групи осіб: “благодійні” організації та особи, які мають право подавати осіб до включення в систему “Шлях”. На жаль, деякі з цих організацій, навіть позначені як “благодійні”, фактично використовуються для здійснення незаконних дій, непомітних у волонтерській сфері.

Другу групу організаторів схем складають реальні та фіктивні транспортні компанії, які продають право виїзду з України за 5-7 тисяч доларів під покриттям найму водіїв. Ці компанії отримують ліцензії від Державної служби з безпеки на транспорті (“Укртрансбезпека”), яка одночасно адмініструє систему “Шлях” для міжнародних автомобільних перевезень. За даними цієї служби, з майже 70 тисяч ліцензій на перевезення, 36 тисяч були видані у 2022-2023 роках.

Не всі ці дії можна вважати зловживаннями. З 2022 року автоперевезення стали важливим елементом торгівлі України, особливо в умовах блокади портів. Але з кінця 2022 року, разом із зростанням виданих ліцензій, “Укртрансбезпека” почала масово відкликати ліцензії, видані після початку війни. Ймовірно, багато з них були отримані шахраями. Наприклад, ТОВ “Бустравел” отримало ліцензію влітку 2022 року, але згодом встановлено, що це було для незаконної переправки людей за кордон. У березні 2023 року її ліцензію анульовано, але за цей час вони встигли переправити за кордон щонайменше десять ухилянтів.

З кінця 2022 року було анульовано 2,2 тисяч ліцензій, виданих після початку війни. Проте втрата ліцензії та умовний вирок, здається, не становлять серйозної загрози для організаторів схем. Наприклад, директор компанії “Мікс тревел групп” був оштрафований на 102 тисячі гривень. Очевидно, що багато людей бачать у цьому способі заробітку вигоду, оскільки покарання за такі дії фактично відсутнє.

Українські компанії, які використовуються для незаконної переправки людей за кордон, використовують різні схеми, щоб обійти закон та заробити на цьому. Ці схеми включають створення фіктивних транспортних компаній та надання їм ліцензій для міжнародних перевезень, а також використання “благодійних” організацій для легалізації цієї діяльності. Масове видання ліцензій для автоперевезень, починаючи з 2022 року, сприяло зростанню такої діяльності, проте відсутність ефективного контролю з боку влади дозволяє цим схемам продовжувати існувати. Покарання для організаторів таких схем залишається недостатньо ефективним, що стимулює зловживання та незаконну діяльність. Таким чином, забезпечення ефективного контролю з боку влади та суворе покарання за порушення закону є важливими кроками для боротьби з цим явищем у майбутньому.

У Києві виявили «переплату» в 150 тисяч грн на одноразовому посуді для шкільних укриттів

У столиці виявлено новий приклад нераціонального використання бюджетних коштів. Головного бухгалтера управління освіти Подільської районної державної адміністрації підозрюють у службовій недбалості під час закупівлі одноразового посуду для укриттів у школах. За інформацією, оприлюдненою поліцією Києва, йдеться про закупівлю кухонного приладдя для 70 укриттів, розташованих у навчальних закладах Подільського району. Договір із постачальником було укладено ще […]

Столиця у пиловій завісі: жителям радять обмежити перебування на вулиці

У столиці України зафіксовано погіршення якості повітря через підвищену концентрацію пилу. Як повідомляє Київська міська державна адміністрація (КМДА), ситуація спричинена маловітряною погодою, яка не сприяє розсіюванню забруднюючих часток у повітрі. За інформацією Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА, у столиці фіксується підвищення концентрації завислих речовин (пилу) через маловітряну погоду, – йдеться в […]

The post Столиця у пиловій завісі: жителям радять обмежити перебування на вулиці first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Суперпродукти для боротьби зі стресом: що варто включити у раціон

У сучасному світі стрес став буденністю для багатьох людей. Щоб підтримати емоційний баланс і знизити рівень тривоги, окрім йоги, медитації та глибокого дихання, варто звернути увагу на харчування. Існує ціла низка продуктів, які мають природні властивості протистояти стресу та покращувати настрій. Зелений чайЦей напій містить поліфеноли та катехіни — речовини з потужними протизапальними ефектами. Особливо […]

Міноборони України заявило, що військовослужбовці, які самовільно залишили частину (СЗЧ) після 29 листопада 2024 року, не зможуть повернутися на службу за спрощеною процедурою. Відтепер їхнє поновлення можливе лише після повного розслідування та рішення суду.

Відповідно до раніше ухваленого закону, військові, які вперше залишили військову частину, мають можливість повернутися без кримінальної відповідальності до 1 березня 2025 року. Вони можуть також перевестися до іншого підрозділу. Проте це правило стосується лише тих, хто здійснив СЗЧ до 29 листопада.

Згідно з оновленими нормами, військові, які залишили частину після цієї дати, повинні пройти наступну процедуру:

  • Отримати письмову згоду командира частини, яку вони залишили, або резервного батальйону, до якого їх можуть направити.
  • Дочекатися завершення розслідування кримінального провадження щодо свого самовільного залишення частини.
  • Отримати рішення суду на підставі клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності.

Лише після цього військовий може бути поновлений на службі та отримати відновлення грошових виплат і соціальних гарантій, які були призупинені через його відсутність. Міноборони наголошує, що цей процес може зайняти кілька місяців, і до його завершення військовослужбовці не отримуватимуть фінансової підтримки.

Нові правила у відповідь на виклики війни

Законопроєкт №12095, ухвалений Верховною Радою у листопаді 2024 року, передбачав можливість добровільного повернення для військових, які вперше самовільно залишили частину або навіть дезертували. Проте через випадки повторного самовільного залишення армія була змушена переглянути підхід.

У січні 2025 року парламент продовжив термін повернення таких військових до 1 березня, але для тих, хто залишив частину після 29 листопада, жодних пільг більше не передбачено.

Ця жорстка позиція Міноборони є відповіддю на виклики війни та необхідність підтримання дисципліни в армії. Водночас експерти вказують на ризики затяжного бюрократичного процесу, що може демотивувати військовослужбовців, які все ж вирішать повернутися.

The post Міноборони закрило “вікно можливостей” для СЗЧ first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини