Неділя, 20 Квітня, 2025

Українські військові залишили Кринки, офіційної інформації поки не має

Важливі новини

Переміни у військовій службі: Україна розглядає введення п’яти нових статусів

Українська влада розглядає можливість введення нового статусу для військовослужбовців і осіб, які підлягають військовій службі, замість скасованого статусу "обмеженої придатності". Протягом наступних дев’яти місяців, починаючи з травня, особи з обмеженою фізичною підготовкою повинні будуть пройти другий військово-медичний огляд (ВМС), щоб визначити їхню придатність до військової служби.

Міністерство оборони наразі ще не встановило нові критерії класифікації, що породжує певні невизначеності серед лікарів, які не мають чіткої інструкції, куди віднести людей з обмеженою фізичною підготовкою. Цю інформацію надала служба охорони здоров’я Міноборони у відповідь на запит Військово-повітряних сил України.

Закон також передбачає, що Міністерство оборони має три місяці для вирішення будь-яких питань, пов’язаних зі статусом "обмежено відповідним". Наразі розглядаються різні альтернативи, зокрема введення нових фітнес-статусів, які можуть полегшити життя військовослужбовцям з тяжкими захворюваннями, які підлягають мобілізації.

Проте, деякі правозахисники висловили стурбованість щодо відсутності проміжного статусу між придатними та непридатними до служби особами. Також є питання щодо впливу нових правил на кадрову ситуацію в армії.

Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроект № 10313, який передбачає збільшення розміру допомоги, що надається грошовими виплатами годувальникам та інші важливі пункти. Закон також враховує обов’язкову повторну перевірку ВМС. Цей законопроект може сприяти полегшенню життя багатьом людям, які проходять обов’язкову військову службу, і допоможе у визначенні їхньої придатності до служби.

У висновку слід зазначити, що введення нового статусу для військовослужбовців і осіб, підлягаючих військовій службі, замість скасованого "обмеженої придатності", є важливим кроком у модернізації системи військово-медичного обстеження в Україні. Проте, необхідно уважно вивчити та визначити нові критерії класифікації, щоб забезпечити чіткість та справедливість у прийнятті рішень щодо придатності до військової служби.

Також важливо врахувати питання, які виникають щодо відсутності проміжного статусу між придатними та непридатними особами, а також можливий вплив нових правил на кадрову ситуацію в армії.

Ухвалений Верховною Радою законопроект № 10313 є кроком у поліпшенні умов служби військовослужбовців, зокрема, заходом до підвищення розміру допомоги та удосконаленням системи військово-медичного обстеження. Цей законопроект сприятиме полегшенню життя та забезпеченню необхідної підтримки для осіб, які проходять військову службу.

Країни Балтії та Польща готові ввести війська в Україну у разі російського прориву

Запропонована ситуація наводить на думку про необхідність активізації міжнародних зусиль у підтримці територіальної цілісності України. Країни Балтії та Польща, які самі пережили складні періоди історії та добре розуміють значення суверенітету, виявляють готовність прийти на допомогу у разі загрози від російської агресії. Цей знак солідарності відзначається як прояв справжнього партнерства та підтримки між націями, що ділять загальні цінності та мають спільні інтереси у зміцненні безпеки в регіоні. Такі дії можуть послужити прикладом для інших країн Європи та світу, викликати міжнародне обговорення та координацію дій для подолання загрози стабільності та миру.

«Якщо росіяни досягнуть стратегічного прориву на сході України через недостатню підтримку Заходу, ситуація може різко погіршитися. У такому разі країни Балтії та Польща не чекатимуть, поки російські війська дійдуть до їхніх кордонів. Прибалтійські політики попередили, що вони самі введуть війська в Україну. Це означатиме, що НАТО стане учасником війни, чого по праву побоюються канцлер Німеччини та президент США», – йдеться у статті.

Прибалтійські політики зробили таке попередження Німеччині під час конференції Леннарта Мері в Таллінні.

У статті також зазначається, що німецькі військові нині оцінюють перспективи для України як похмуріші, ніж будь-коли раніше.

Київ зберігає статус-кво в секреті, навіть від союзників. Проте є ознаки, наприклад, різкі переміщення зенітних систем, які постачає Німеччина, що свідчать про відчай. Секретні служби також надають неприємні прогнози: вони попереджають, що ні додаткові боєприпаси, ні новий закон про мобілізацію, який передбачає залучення більше українців до військової служби, не матимуть помітних наслідків до кінця осені.

МОЗ України затвердило перелік хвороб для призначення медичного канабісу

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Дозування та режим приймання лікарського засобу на основі канабісу визначить лікар індивідуально з урахуванням віку, ваги, стану здоров’я, супутніх захворювань пацієнта та інших чинників.

Дітям також можна призначати такі ліки, однак винятково за умови, що співвідношення канабідіолу до тетрагідроканабінолу в них становить понад 20:1, а максимальна добова доза не перевищує 25 мг/кг ваги тіла.

Водночас ліки на основі медичного канабісу не призначають вагітним і жінкам, які годують груддю, пацієнтам з відомою або підозрюваною особистою чи сімейною історією шизофренії або іншого психотичного розладу, а також у разі, якщо в пацієнта є важкі розлади особистості (виняток – депресія, пов’язана з основним захворюванням).

Серед протипоказань – підвищена чутливість до канабіноїдів або будь-якої іншої допоміжної речовини лікарського засобу. Пацієнтам, які мають помірні або тяжкі порушення функції печінки, призначати лікарські засоби канабісу не рекомендується або ж дозволяється при зменшенні дозування.

Прийом лікарського засобу на основі канабісу має бути припинений, якщо протягом 4-12 тижнів не буде отримано бажаного терапевтичного ефекту або у разі серйозних побічних реакцій (у тому числі пов’язаних із психічним станом).

Перелік хвороб:

– злоякісні новоутворення;

– діабетична нейропатія;

– розсіяний склероз;

– ураження трійчастого і лицьового нерва;

– невралгії внаслідок оперізувального лишаю;

– ураження нервових корінців і сплетінь;

– компресія нервових корінців і сплетінь у разі хвороб;

– мононевропатія кінцівок,

– поліневропатія та інші ураження периферичної нервової системи;

– церебральний параліч та інші паралітичні синдроми;

– травми спинного мозку;

– внутрішньочерепні травми;

– нудота і блювання внаслідок хіміотерапії при лікуванні новоутворень;

– хвороба Паркінсона, синдром де ля Туретта;

– рефрактерна (фармрезистентна) епілепсія;

– захворювання, що призводять до судомних нападів у дитячому віці: синдром Леннокса-Гасто, синдром Драве, туберозний склероз;

– втрата ваги, пов’язана з анорексією у пацієнтів із хворобами, спричиненими вірусом імунодефіциту людини.

Вуглецевий податок ЄС знищить український експорт

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Після блокування морських портів внаслідок війни основним торговим партнером України став ЄС. Проте введення CBAM створить додаткові бар’єри для українських експортерів. Очікується, що під дію цього екологічного податку потрапить 15-17% українського експорту до ЄС. У 2023 році український експорт товарів, що підпадають під CBAM, становив $3,6 млрд, з яких 93% припадало на продукцію чорної металургії.

Аналітики GMK Center попереджають, що втрати через CBAM будуть зростати. У 2026 році, першому році повного запровадження податку, втрати експорту можуть сягнути $202 млн, а до 2030 року цей показник може досягти $1,4 млрд.

Втрати української економіки можуть бути ще більшими через міжгалузеві зв’язки. Наприклад, у 2026 році втрати ВВП можуть скласти до $790 млн, а у 2030 році — до $4,9 млрд. Це свідчить про те, що негативний вплив CBAM не обмежиться лише сектором експорту, а торкнеться й інших галузей економіки.

Експорт до ЄС є життєво важливим для українських компаній: за перші шість місяців 2024 року українські підприємства експортували до ЄС 56,2% своїх товарів. Тому введення CBAM погіршить економічну ситуацію в Україні. Це, у свою чергу, суперечить стратегічним інтересам ЄС, який підтримує Україну, оскільки збереження торгівельних відносин дозволить Україні інтегруватися в європейську економіку та підтримати фінансові можливості державного бюджету.

Асоціація “Укрцемент” вже заявила, що сплата екологічного мита CBAM на загальних умовах призведе до втрати конкурентоздатності українських виробників. Тому уряду слід ініціювати переговори про приєднання до CBAM на декларативних умовах, що дозволить подавати звітність без сплати мита, посилаючись на війну як на форс-мажорну обставину відповідно до європейського законодавства.

Як зазначає видання Politico, Європа допомагає Україні фінансово, але одночасно вводить вуглецеве мито CBAM, яке може призвести до втрати €1,4 млрд щороку. Уникнути цих збитків можна шляхом проведення переговорів з ЄС, оскільки закон про CBAM передбачає можливість отримання пільг у випадку форс-мажорних обставин. З огляду на поточну ситуацію в Україні, є всі підстави просити в ЄС відстрочку у цьому питанні.

ЄС відмовляється від українських газосховищ

Однак, як повідомляє видання "Інформатор", реалізація цієї реформи викликала низку запитань щодо її практичного втілення та впливу на судову систему. Особливу увагу громадськості привернула ситуація з суддями колишнього ОАСК та пов'язаними з цим бюджетними витратами.

Зокрема, Марко Заальфранк, глава відділу торгівлі в континентальній Європі в енергетичній групі Axpo, зазначив, що “цінова різниця недостатньо приваблива, щоб виправдати ризик закачування газу в зону бойових дій.” Цей вислів ілюструє загальну позицію європейських енергетичних компаній, які в умовах військових дій та непередбачуваності ситуації намагаються мінімізувати ризики.

Українські підземні сховища газу традиційно використовувалися європейськими компаніями як надійний спосіб зберігання палива, особливо в осінньо-зимовий період. Однак нинішня ситуація в Україні, пов’язана з війною, призвела до того, що компанії ЄС шукають альтернативні варіанти для зберігання енергоносіїв, навіть якщо це передбачає додаткові витрати.

Для України така тенденція може обернутися суттєвими фінансовими втратами. Доходи від послуг зі зберігання газу були важливим джерелом валюти для країни, особливо на тлі війни та економічної нестабільності. Втрата цих доходів може поглибити економічні проблеми, з якими вже стикається Київ.

Острівні території Дніпра стали новим фокусом протистояння, що створює унікальні виклики для обох сторін. Ведення бойових дій у таких умовах вимагає специфічних тактичних підходів та логістичних рішень.

ЗСУ вийшли з Кринок, пише військовий паблік Deep State.

Він підтверджує інформацію видання «Слідство Інфо», що тепер бої перемістилися з лівого берега на острови Дніпра.

Також «Слідство Інфо» писало, що в Кринках гинули по чотири українські бійці щодня. Загалом 788 зникли безвісти і 262 визнані загиблими.

Як пише Deep State, відступ з лівого берега останніх бійців відбувся з великими втратами: 17 червня від прильоту по бліндажу загинули п’ять бійців. Шість відійшли на острів, але вижив тільки один, але і з ним було втрачено візуальний контакт.

Загалом евакуація з Кринок була «вкрай великим везінням», тому втрати були великі.

На сусідніх із Кринками островах тривають операції, але проблемою є значна концентрація живої сили РФ. «З часом вони займуть більшість островів або ту частину, яка менше прострілюється», – вважає DS.

Паблік вважає можливою спробу росіян створити плацдарм на правому березі.

«Плацдарм і більшість безглуздих наказів щодо утримання плацдарму в Кринках пов’язують із Содолем, нещодавно звільненим командувачем Об’єднаних сил. Плацдарм не посилювали, а тільки підтримували. Це означає, що рано чи пізно операція буде згорнута і ніхто не буде наступати на Перекоп. Власне, це і сталося в червні», – вважає Deep State.

У Кринках для українських бійців творилося «пекло».

Про це пише видання «Слідство Інфо», аналізуючи втрати в херсонському селі на лівому березі Дніпра, звідки нещодавно вийшли ЗСУ.

Журналісти поспілкувалися з бійцями, які побували в Кринках, а також із родичами загиблих і зниклих безвісти.

Більшість тих, хто відповідав за евакуацію, говорять про те, що оборона Кринок від самого початку була «вкрай складним завданням при обмежених ресурсах». А вже з кінця зими утримання цих позицій стало для багатьох «дорогою в один кінець».

Човни часто не могли забрати поранених, і бувало, що солдати лежали з наспіх ампутованими кінцівками по десять днів, чекаючи евакуації. Під час евакуаційних рейсів рахунок загиблим йшов на десятки.

«Багато човнів не приходили, бувало, що хлопці лежали з відрубаними кінцівками по 10 днів, і човни не могли підійти до нас. У нас був дуже досвідчений лікар, він намагався всіх стабілізувати. Не вижили тільки двоє. Одного разу ми чекали на евакуацію, нас отруїли газом, ми всі вибігли, а медика не встиг вивезти, його отруїли газом, і він помер», – розповідає один із військових.

Тим часом сотні українців через соцмережі шукають своїх рідних, які воювали в Кринках.

За розповідями цих людей, командири ЗСУ їм заявили, що їхній син або чоловік зникли, і тіл їхніх не знайшли. За словами родичів, товариші по службі бачили їх загиблими, але забрати тіла з лівого берега не змогли.

Попри ці свідчення, загиблими офіційно багатьох зниклих у Кринках так і не визнали.

Одній із матерів командир частини, де служив її син, заявив: «Змирися, постав свічку, він помер». Хоча за документами військовий загиблим не значиться. Причому жінка розповідає, що їй «передавали привіти» від сина ще два місяці після того, як його кинули в Кринки і він перестав виходити на зв’язок.

«Два з половиною місяці його товариші надсилали мені від нього привіти, раз на тиждень мені дзвонив його командир і говорив, що в нього все добре, тому що телефон у нього вимкнений. Ми дзвонили, шукали телефони, нам усі говорили, що він живий. А 17 червня прийшов офіційний лист про те, що він зник безвісти. Принаймні тіла можна було б забрати звідти… ці Кринки – пастка», – заявила мати військового з позивним “Смурфик”.

Нагадаємо, за даними поліції, під час боїв за Кринки 788 військових зникли безвісти в селі Кринки з жовтня 2023 по кінець червня 2024 року. За цей самий період із Кринок у Херсонській області вдалося вивезти 262 тіла загиблих українських військовослужбовців.

Нагадаємо, офіційно ЗСУ заявляють, що Кринки ще утримують.

Останні новини