Четвер, 24 Липня, 2025

В Україні хочуть обмежити доступ до даних про нерухомість чиновників

Важливі новини

Безугла прокоментувала санкції проти Арестовича: «Ти дуже старався»

Народна депутатка Мар’яна Безугла відреагувала на запровадження санкцій проти Олексія Арестовича, колишнього радника глави Офісу президента. Свій коментар вона залишила у соціальних мережах під одним із дописів Арестовича, обмежившись лаконічною, але промовистою фразою:«На жаль, ти дуже старався, щоб це врешті трапилось. Сумно». Цей коментар з’явився одразу після того, як президент Володимир Зеленський ввів у дію […]

Ворожий FPV-дрон поранив семирічну дівчинку на Миколаївщині

У ніч на 28 травня російські війська атакували Галицинівську громаду Миколаївського району, застосувавши ударний безпілотник типу FPV. Внаслідок влучання у селі Лупареве постраждала семирічна дівчинка. Про це повідомив начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім. «Медична допомога була їй надана на місці», — зазначив Кім у своєму Telegram-каналі. Окрім пораненої дитини, внаслідок атаки пошкоджено щонайменше […]

Дружина ведучого Володимира Остапчука показала свій новий будинок

Катерина та Володимир Остапчуки переїхали до нового будинку. Лише вчора телеведуча повідомила у соцмережах, що родина шукає нове житло, а вже сьогодні поділилася першими кадрами з нового помешкання. На оприлюднених фото можна побачити світлий інтер’єр із великими вікнами, дерев’яною підлогою та мінімалістичними сходами. Простір виглядає сучасно та наповнений природним освітленням. Катерина вже анонсувала плани облаштувати […]

НАБУ планує витрати на 7,5 млн грн на закупівлю ноутбуків та кондиціонерів

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Національне антикорупційне бюро України планує закупити ноутбуків для своїх співробітників на майже 7,5 мільйонів гривень. Замовлення розділили на два лоти: перший на 102 комп’ютери, а другий на 85. Про це свідчать дані на сайті Prozorro.

Очікувана вартість тендеру складала понад 10 мільйонів гривень, однак ТОВ “Портал Арена” запропонувало поставити в НАБУ ноутбуки за майже 7,5 мільйонів гривень.

Як відомо, НАБУ протягом трьох років планує взяти на роботу близько 300 працівників, більшість з них – детективи і аналітики. У 2024 році триває лише перший етап цього відбору.

Навіть якщо у 2024 році НАБУ набрало третину з оголошених вакансій, тобто 100 нових працівників, все одно їм не потрібно по два ноутбуки на руки. Тому виникають сумніви щодо доцільності такої кількості нової техніки.

НАБУ також хоче закупити кондиціонери з обігрівом на майже 1,3 мільйони гривень, у той час, як влада і міжнародні організації попереджають про надскладну енергетичну ситуацію цією зимою. До того ж бюро витратить понад 50 тисяч гривень на закупівлю трьох портативних метеостанцій.

Вражає цифрами і бюджет, який витрачається на утримання антикорупційних органів. Витрати на НАБУ, САП та ВАКС за весь час їх існування становлять приблизно 12-13 мільярдів гривень. Водночас бюджетні апетити антикорупційних органів ростуть щороку. Оплачують це все платники податків, для яких підготували вже чергові підвищення зборів.

Водночас до ефективності антикорупційних органів досі залишаються великі питання. Іноземні експерти у звіті за результатами оцінки діяльності НАБУ виявили низку проблем. Зокрема, аудитори дійшли висновку, що детективи потребують спілкування з психологами та омбудсменом, щоб повідомляти про проблеми на робочому місці.

Окрім того, міжнародні аудитори констатували, що ВАКС розглядає справи роками, а детективи НАБУ можуть розслідувати їх десятиріччями. Однак, як показує практика, тривалість розслідування антикорупціонерів ніяк не впливає на його якість, адже “гучні” справи НАБУ проти високопосадовців вже неодноразово розвалювалися в судах.

Податківець на Сумщині вимагав хабар за ліцензії на пальне — СБУ

СБУ та ДБР затримали посадовця ДПС у Сумській області за вимагання хабаря за ліцензії на пальне Служба безпеки України спільно з Державним бюро розслідувань викрили посадовця Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на вимаганні хабаря. За інформацією СБУ, йдеться про керівника управління контролю за підакцизними товарами. Правоохоронці задокументували, що посадовець вимагав від підприємця […]

Верховна Рада України 27 березня планує розглянути в першому читанні законопроєкт №11533, який суттєво обмежить доступ до інформації про нерухомість. Це може ускладнити роботу журналістів-розслідувачів та створити ризики для громадян, які купують житло.

Про це повідомляє Центр протидії корупції (ЦПК).

Що передбачає законопроєкт?

Автором законопроєкту є народний депутат від “Слуги народу” Ігор Фріс. Документ пропонує:

  • На період воєнного стану та рік після його завершення закрити інформацію про точне місцезнаходження нерухомості.

  • Приховати кадастрові номери земельних ділянок.

  • У відкритих реєстрах залишити лише інформацію про країну або адміністративний центр розташування об’єкта.

Фактично це означає, що неможливо буде дізнатися адресу конкретної нерухомості. Наприклад, у реєстрі буде зазначено, що квартира знаходиться в Києві, але без деталізації району чи вулиці.

Чому це небезпечно?

1. Ускладнення роботи журналістів
Законопроєкт закриє доступ до даних про нерухомість чиновників. Це унеможливить перевірку їхніх декларацій, порівняння вартості задекларованих квартир із реальними цінами та розслідування потенційних корупційних схем.

2. Ризики для покупців нерухомості
Українці не зможуть перевірити власника квартири чи будинку перед покупкою, що збільшить ризик шахрайства. Люди, які купують житло за останні або позичені гроші, можуть потрапити в пастку аферистів.

3. Приховування корупції
Критики законопроєкту наголошують, що він створює ідеальні умови для приховування нелегальних активів чиновників. Без відкритого доступу до реєстрів суспільний контроль стане практично неможливим.

Що кажуть автори законопроєкту?

Автор ініціативи Ігор Фріс поки не надав аргументованого пояснення, як такі обмеження захистять суспільство.

Депутати та скандали з деклараціями

Нагадаємо, що нещодавно народний депутат Олег Дунда (також від “Слуги народу”) опинився в центрі скандалу через свою декларацію. Його річний дохід складає 658 тисяч гривень, що є звичайною зарплатою нардепа, але цього недостатньо для пояснення його розкішних активів.

The post В Україні хочуть обмежити доступ до даних про нерухомість чиновників first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини