Понеділок, 14 Липня, 2025

«Велика глибока вода»: історик розкрив давнє значення слова «Дніпро»

Важливі новини

ЗСУ знищили російський винищувач Су-57 на аеродромі «Ахтубинск»

Головне управління розвідки України (ГУР) заявило про виявлення російського винищувача Су-57 на території аеродрому «Ахтубинск» в Астраханській області Російської Федерації. Ця подія стала свідченням зростаючого напруження в регіоні та нагадала про постійну готовність України до захисту своїх інтересів і територіальної цілісності.

Заява ГУРу викликала серйозні обговорення як серед політичних аналітиків, так і серед звичайних громадян. Виникли припущення про можливі наступні кроки, які може здійснити Україна у зв'язку з цим інцидентом, а також про можливі наслідки для відносин між двома країнами.

Звістка про ураження винищувача Су-57 свідчить про важливість посилення контррозвідувальних заходів та розвитку оборонної сфери України. Це також підкреслює необхідність постійного моніторингу ситуації в регіоні та підтримки спільних зусиль з партнерами з метою забезпечення мирного співіснування та стабільності у міжнародних відносинах.

Інцидент стався 8 червня 2024 року і підтверджується супутниковими знімками, які демонструють сліди вибухів і пожежі на стоянці літака.

«На знімках видно, що сьомого червня Су-57 стоїть цілий, а вже восьмого біля нього з’явилися вирви від вибуху і характерні плями пожежі, яка виникла в результаті вогневого ураження», – йдеться в повідомленні.

На знімку видно слід імовірно від прильоту недалеко від літака. Наскільки пошкоджений він сам, на супутникових кадрах не видно.

Су-57 – найсучасніший винищувач на озброєнні РФ.

Нагадаємо, вчора міноборони РФ заявляло про збиття дронів над Астраханською областю. Ураження літака російські джерела не підтверджували.

Україна готується до наступу

Україна готується до великої наступальної операції, яка має змінити акценти на міжнародній арені та підтримати позитивний імідж ЗСУ на тлі напруженої ситуації. Як повідомляють джерела в Офісі Президента, Володимир Зеленський очікує від командувача Сухопутних військ Олександра Сирського проведення важливої наступальної операції в найближчий місяць. Операція, за планом, має на меті не лише стратегічні військові цілі, […]

The post Україна готується до наступу first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

В Одесі спіймали диверсанта, пов’язаного з терактом у Біляївці

Служба безпеки України спільно з Національною поліцією затримала в Одесі російського агента, який виготовляв саморобні вибухові пристрої (СВП) для здійснення терактів в Україні. Один з його “виробів” вже було використано 23 березня цього року під час нападу на райвідділ поліції в місті Біляївка Одеської області. За даними слідства, вибухівку до відділку принесла завербована ФСБ місцева […]

The post В Одесі спіймали диверсанта, пов’язаного з терактом у Біляївці first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Первинна медична допомога в Україні: що включає безоплатний пакет послуг

В Україні система охорони здоров’я поступово реформується, і одним із важливих кроків стало впровадження безкоштовних послуг первинної медичної допомоги для пацієнтів, які підписали декларацію зі своїм лікарем. Такі послуги доступні для громадян, незалежно від того, чи вибрали вони комунальний, приватний заклад або лікаря-ФОП (фізичну особу-підприємця). Це означає, що кожен, хто має декларацію, може отримати необхідну […]

The post Первинна медична допомога в Україні: що включає безоплатний пакет послуг first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Верховна Рада створила слідчу комісію для розслідування порушень у військкоматах

У Верховній Раді створено тимчасову слідчу комісію, яка займатиметься розслідуванням порушень, допущених працівниками територіальних центрів комплектування. Про це повідомив народний депутат від партії “Слуга народу” Олександр Бакумов в коментарі виданню “Телеграф”. За його словами, комісія вивчатиме факти незаконної мобілізації, зокрема випадки, коли до армії призивали громадян із законною бронню. Депутати мають намір заслухати свідків, провести […]

Назва річки Дніпро має глибоке історичне коріння, яке сягає скіфських часів. Про це у своєму відео на YouTube розповідає український історик Олександр Алфьоров. За його словами, топонім виник ще понад дві тисячі років тому й дійшов до наших днів майже без змін, залишаючись свідченням стародавніх культурних нашарувань на теренах сучасної України.

Скіфи, кочовий народ, що населяв південну частину України в I тисячолітті до нашої ери, використовували мову східноіранської групи. Саме з неї й походить назва «Дніпро». Як пояснює Алфьоров, слово «дн» або «дан» перекладається як «вода», а «апр» – «глибока». Тобто «Дніпро» можна тлумачити як «велика глибока вода» – надзвичайно точний опис однієї з найповноводніших річок Європи.

Такі самі мовні конструкції можна знайти й в інших топонімах України. Наприклад, «Дністер» з тієї ж іранської мовної групи означає «південна вода». А назва річки «Дон» – «велика вода». Це свідчить про широку поширеність і вплив давніх іраномовних культур на географічні назви у Східній Європі.

Протягом тисячоліть Дніпро мав і багато інших назв. У добу Київської Русі його величали «Славутич» – ріка слов’янської слави. Давні греки, які засновували колонії на узбережжі Чорного моря, називали його «Борисфен» – «ріка з півночі». Ці імена відображали не лише географічні орієнтири, а й культурні контексти відповідної епохи.

Знання про справжнє походження назви Дніпра важливе не лише для фахівців, а й для ширшої публіки. Вони вказують на глибокі етнокультурні зв’язки української землі з її найдавнішими мешканцями. Це ще один доказ того, що Україна має не лише багату історію, а й глибоке коріння в європейську цивілізацію.

Останні новини