Субота, 19 Квітня, 2025

11 березня 2025 року: свято, іменини, традиції та пам’ятні дати

Важливі новини

Україна шукає альтернативу Starlink для використання в антитерористичних операціях навколо Криму

Командувач Сил безпілотних систем Збройних сил України, Вадим Сухаревський, повідомив, що Україна наразі на високому етапі розробки альтернативної системи зв'язку, що має замінити поточну інфраструктуру Starlink у військових операціях, зокрема, в районі окупованого Криму. За словами Сухаревського, цей крок є частиною стратегічного плану України щодо підвищення незалежності у сфері зв'язку та забезпечення безпеки країни у військовій сфері.

"Ми вже досягли значних успіхів у розробці альтернативної системи зв'язку, яка не тільки забезпечить нам необхідну військову комунікацію, але й збереже високий рівень конфіденційності та безпеки наших військових даних", — заявив Сухаревський.

За його словами, уряд України вже інвестує значні кошти у цей проект, а також проводить активний діалог з міжнародними партнерами для обміну досвідом та технологіями. "Ми розуміємо, наскільки важливо мати власну інфраструктуру зв'язку, особливо у сучасній військовій реальності, коли інформація — це ключовий ресурс", — підкреслив він.

За даними Сухаревського, робота над альтернативною системою зв'язку українських військових знаходиться на завершальних етапах, і найближчим часом вона буде введена в експлуатацію.

У березні 2023 року в інтерв’ю Deutsche Welle, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що Україна використовує близько 42 тисяч терміналів Starlink для забезпечення зв’язку на фронті та в об’єктах критичної інфраструктури. Однак використання Starlink час від часу супроводжується скандалами.

У вересні 2023 року CNN повідомило, що в біографії засновника SpaceX Ілона Маска зазначено, що він вимагав від своїх інженерів вимкнути мережу Starlink біля кримського узбережжя, щоб перешкодити українським військам. Пізніше Маск заперечив цю інформацію, але визнав, що отримав запит від української влади на активацію Starlink для забезпечення зв’язку на шляху до Севастополя.

Нещодавно в українських соцмережах поширилися чутки про використання російськими військами терміналів Starlink на фронті. Українська розвідка підтвердила ці чутки, хоча SpaceX заперечила продаж своїх терміналів російським військам. Також Міноборони США стверджує, що не може заблокувати обслуговування терміналів Starlink російським військам.

Як буде виглядати тест з української мови на НМТ 2025

У 2025 році українська мова буде одним із обов’язкових предметів на Національному мультипредметному тесті (НМТ). Це рішення підтвердив Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Тест з української мови налічатиме 30 завдань, зміст яких буде відповідати програмі ЗНО з української мови. Завдання на тесті будуть різних форм: учасникам належить вибрати одну правильну відповідь із кількох варіантів […]

The post Як буде виглядати тест з української мови на НМТ 2025 first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Сьогодні річниця трагедії Бабиного Яру: пам’ять про жертв нацизму

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Розстріли в урочищі Бабин Яр розпочалися одразу після того як нацисти увійшли до Києва. Та найтрагічнішими стали 29 і 30 вересня 1941 року.

Як вважають деякі історики, приводом для розправи над євреями нацисти використали підрив радянськими диверсантами декількох будівель в центрі Києва у 20-х числах вересня.

Після цього у Києві розвісили оголошення, що всі євреї міста мають прибути 29 вересня вранці на ріг вулиць Мельникова та Дегтярівської. При цьому, взяти з собою документи, цінні речі та необхідний одяг. До початку війни у Києві жило близько 160 тисяч євреїв. На момент окупації міста нацистами їх залишилося близько 60-ти тисяч.

29 вересня 1941 року в район Бабиного Яру потягнулися величезні черги людей, які в той момент не розуміли, що на них очікує.

Їх, нібито, для чогось, реєстрували. Потім відбирали усі речі, змушували роздягнутися, і розстрілювали по 40-50 чоловік за хвилину. Розстрілювали на майже пів кілометровому відтинку яру, який починався біля пам’ятника, встановленого 1976 року, а закінчувався за теперішньою станцією метро “Дорогожичі”. Тіла присипали землею, і страта продовжувалася.

Безперервні звуки пострілів приглушували музикою та мотором літака, який літав над Бабиним Яром.

За два дні нацисти у Бабиному Яру вбили майже 34 тисячі євреїв. Виконавцем розстрілів кінця вересня була зондеркоманда 4а під орудою штандартенфюрера СС Пауля Блобеля.

Регулярні розстріли у Бабиному Яру продовжувалися і після цього. Зокрема, протягом двох років саме тут були вбиті більше 600 членів ОУН.

Точну кількість розстріляних у Бабиному Яру встановити неможливо. Вважається, що нацисти, до то як їх вибили з Києва, вбили тут близько 100 тисяч людей.

Рятувальники розповіли, як убезпечити себе від ударів дронів

Російські агресори часто намагаються націлювати удари на рятувальників, волонтерів та цивільних осіб, які допомагають ліквідовувати наслідки обстрілів. Це може включати використання FPV-дронів або скидання вибухівки, що підвищує ризик для тих, хто перебуває поблизу лінії фронту. Згідно з інформацією від Запорізької обласної військової адміністрації, фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розробили низку рекомендацій для забезпечення […]

The post Рятувальники розповіли, як убезпечити себе від ударів дронів first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Співачка Тіна Кароль закликала до чесної боротьби на Нацвідборі Євробачення-2025 після скандалу з FIЇNKA

Відома українська співачка та продюсерка Національного відбору на “Євробачення-2025” Тіна Кароль висловила свою думку щодо скандалу, що спалахнув навколо учасниці конкурсу FIЇNKA, яку запідозрили у плагіаті. Співачка звернулася до своїх підписників у Telegram-каналі та закликала усіх учасників конкурсу вести чесну боротьбу за місце у фіналі. Нагадаємо, що FIЇNKA була запідозрена у плагіаті іспанської пісні “Con […]

The post Співачка Тіна Кароль закликала до чесної боротьби на Нацвідборі Євробачення-2025 після скандалу з FIЇNKA first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Сьогодні 1112-й день війни в Україні. Цей день має свою історичну та культурну значимість, і його відзначають як Всесвітній день сантехніки, а також вшанують пам’ять святого Софронія, патріарха Єрусалимського. У статті розглянемо важливі моменти цього дня — церковне свято, народні традиції, іменини та інші цікаві факти.

Що сьогодні за церковне свято

11 березня в церковному календарі – день пам’яті святого Софронія, патріарха Єрусалимського. Він народився 560 року в Дамаску, Візантійська імперія. Він отримав гарну освіту і зробив прощу до Святої землі, де вшановував святі місця та відвідував монастирі. 580 року він постригся в ченці в Єгипті. 634 року Софроній був обраний патріархом Єрусалимським. Він скликав Синод, який осудив єресь монотелітів. Під час мусульманського завоювання Леванту він керував обороною Єрусалима, але здав місто халіфу Умару, отримавши договір захисту зіммі, що гарантував свободу віросповідання християнам, євреям та зороастрійцям. Софроній помер 11 березня 638 року в Александрії, Єгипет. Він залишив у спадщину життєписи святих, синодальний лист і різні пісні.

Що не можна робити 11 березня

  • Не можна виганяти зі свого подвір’я птахів, тому що вони вже починають робити гнізда.
  • Не варто розкидатися дрібними монетами — можете все втратити.
  • Забороняється лихословити, сваритися, лаятися.

Народні прикмети і традиції на 11 березня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

  • дивилися, який сьогодні день: в небі зграєю в’ються граки, а тоді всі разом наче “падають” — чекайте на дощ;
  • ворони сидять на землі — прийде сильне похолодання;
  • холоди вже почали йти на спад — літо буде спекотним;
  • на ставку плавають лебеді — до потепління.

Якщо цього дня ви почули спів зозулі, то одразу потрусіть гаманець з грошима — так у ваше життя прийдуть багатство і добробут.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 11 березня

Які сьогодні іменини: Василь, Георгій, Іван, Юхим.

Талісманом людини, народженої 11 березня, є сардонікс. Камінь, який своїм яскравим кольором допомагає нейтралізувати вплив темних сил. Сардонікс в давнину використовували для лікування безпліддя.

Цього дня народилися:

  • 1961 рік — український художник-ілюстратор, відомий співпрацею з видавництвом “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га” Кость Лавро;
  • 1963 рік — живописиця та художниця театру, членкиня Національної спілки художників України та Національної спілки театральних діячів України Валентина Плавун;
  • 1973 рік — український військовослужбовець, учасник російсько-української війни, Герой України (посмертно, 2024) Василь Яремко.

Пам’ятні дати 11 березня

Календар важливих подій в Україні та світі за 11 березня:

  • 843 рік — під опікою Цариці Теодори ІІ християнська церква установлює свято “Тріумф Ортодоксії” і відновлює іконошанування;
  • 1387 рік — відбувається битва при Кастаньяро;
  • 1669 рік — на Сицилії розпочинається найруйнівніше виверження вулкана Етна в історичні часи, що тривало п’ять місяців;
  • 1702 рік — у Лондоні починає виходити перша щоденна газета The Daily Courant;
  • 1811 рік — серед текстильників Ноттінгема розпочинається луддитський рух, учасники якого знищували виробничі машини, побоюючись скорочення робочих місць;
  • 1878 рік — Французькій академії демонструють фонограф, але винахід був оголошений шарлатанством;
  • 1938 рік — в ніч проти 12 березня німецькі війська окупували Австрійську Республіку і було оголошено про “аншлюс” обох держав;
  • 1941 рік — закон про лендліз, підписаний президентом Ф. Д. Рузвельтом, передбачає передавання союзникам у Другій світовій війні боєприпасів, техніки, продовольства і стратегічної сировини на частково безоплатній основі;
  • 1990 рік — до влади в Чилі приходить демократичний уряд і Августо Піночет йде з поста президента;
  • 1997 рік — Україна і Молдова проголошує створення митного союзу;
  • 2004 рік — терористичний акт на залізничному вокзалі в Мадриді забирає життя 200 людей;
  • 2010 рік — в Австралії повністю скасовують смертну кару;
  • 2011 рік — Великий тохокуський землетрус у Японії магнітудою 9,0..9,1 спричиняє радіаційну аварію на АЕС Фукусіма-1;
  • 2020 рік — ВООЗ оголошує про пандемію COVID-19.

Який завтра день в Україні і світі

11 березня в Україні і світі святкують Всесвітній день сантехніка. Це професійне свято, яке заснувала Всесвітня рада сантехніки (World Plumbing Council) 2010 року, щоб привернути увагу до важливості сантехнічних систем для здоров’я людей і захисту довкілля. Мета цього дня – підкреслити важливість сантехнічних систем у повсякденному житті людей, адже доступ до чистої води та якісної каналізації безпосередньо впливає на здоров’я, довкілля та добробут суспільства. Завдяки сантехнічним системам вдається запобігати поширенню багатьох небезпечних захворювань та покращувати якість життя мільйонів людей.

Також 11 березня Всесвітній день мусульманської культури, миру, діалогу та кіно. Це свято спрямоване на популяризацію мусульманської культури, розширення міжкультурного діалогу, сприяння миру та взаєморозумінню між народами. Засновником цього дня є Махді К. Альважі (Mahdi K. Alawaji) – культурний діяч і активіст, який прагнув підкреслити значення мусульманської спадщини у світовій культурі. Головна мета – подолати стереотипи про мусульманський світ, сприяти діалогу між різними культурами та релігіями.

The post 11 березня 2025 року: свято, іменини, традиції та пам’ятні дати first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини