Середа, 23 Липня, 2025

11 березня 2025 року: свято, іменини, традиції та пам’ятні дати

Важливі новини

Ще одна українська страва стала об’єктом культурної спадщини

Хоча абсолютна більшість українців залишається непохитною у питанні збереження територіальної цілісності держави, з'являються ознаки того, що частина суспільства починає розглядати можливість дипломатичного врегулювання як один із потенційних шляхів вирішення конфлікту.

Така традиція побутує в селах Руда, Гніздичів, Облазниця, Лівчиці, Ганівці, Покрівці та містах Стрий, Жидачів, Журавно, Ходорів Стрийського району Львівської області. Подібні страви готують і в інших частинах України, але вони мають свої особливості.

Для приготування страви потрібні свіжі продукти: капуста, пшоно, цибуля, олія, молоко, сметана, гриби та м’ясо. Хоча уніфікованого рецепта не існує, технологія приготування має спільні риси. Квашену капусту відварюють до напівготовності, зливають воду. Потім додають молоко й доводять до кипіння. Далі додають промиті зерна пшона і варять до готовності.

Далі у сковороді розтоплюють масло, дрібно нарізають цибулю та додають до масла. Коли цибуля стає прозорою, до неї додають домашню сметану та помішуючи тушкують протягом 5 хвилин. Потім це додають до капусти та вимішують. Якщо капуста надто густа, можна долити ще трохи молока. Деякі господині, після зняття страви з вогню, кладуть зверху гілочки вишні або смородини і залишають на деякий час, щоб страва просочилася ароматом. Окремо готують шкварки, грибну підливку і з ними подають засипану капусту.

Найсмачніша, найзапашніша «засипана капуста» та, яка готується у печі, чи брайтурі. Секрети смачної засипаної капусти – це якісні продукти та правильна варка, а також варто дати страві настоятися після приготування, щоб смаки краще поєдналися. Культура споживання засипаної капусти це не тільки спосіб харчування, це спосіб життя. Страву готували і на весілля, і на похорон, і в будні, і на свята.

За переказами «Засипана капуста» була улюбленою стравою Івана Франка, а також її любили гетьман Іван Виговський, митрополит Андрей Шептицький, Іван Нечуй-Левицький, Михайло Коцюбинський, Ольга Бачинська. До вподоби вона була й Соломії Крушельницькій.

У центрі України почастішали землетруси: геофізик розповів причини

Землетруси на Полтавщині та у центральній частині України вже не виглядають винятковим явищем. Як пояснив доктор фізико-математичних наук, провідний науковий співробітник Інституту геофізики НАН України Дмитро Гринь, активність зумовлена особливостями геологічної будови цієї території. За словами вченого, регіон розташований на Українському кристалічному щиті. Проте це не означає повну геологічну стабільність. Територія поділена на мегаблоки, між […]

Що з’їсти, щоб потім не шкодувати: лікарі назвали продукти, небезпечні для шлунка

Людям із чутливою системою травлення варто уважно ставитися до свого раціону. Деякі на перший погляд безпечні або навіть дієтичні продукти можуть мати негативний вплив на шлунково-кишковий тракт, викликаючи здуття, біль або серйозні порушення в роботі шлунка. Одним із таких продуктів є кольорова капуста. Незважаючи на свою популярність у здоровому харчуванні, у сирому вигляді вона може […]

Надзвичайна ситуація в ЗСУ: дефіцит кадрів загрожує фронту

Українські військові стикаються з критичною нестачею піхоти, що підірвала бойовий дух на передовій. В останні дні військові на місцях попереджають про небезпечну динаміку, яка загрожує Києву у зв'язку зі зниженням кількості бійців через два роки бойових дій з Росією. В інтерв'ю для The Washington Post військовослужбовці на передовій підкреслюють, що дефіцит особового складу нині став найгострішою проблемою, особливо в умовах активізації Росії та її атак на українські позиції.

Відсутність достатньої кількості піхоти українських військ стає серйозною загрозою для ефективного протистояння на передовій. Військовослужбовці, виступаючи в інтерв'ю, підкреслюють, що ця проблема стала особливо гострою в контексті збільшення наступальних дій Росії та посилення її атак. Українська армія має вирішити це питання, щоб зберегти бойовий дух та змогу ефективно захищати свої позиції на фронті.

Путін заявив, що “Орєшник” витримує температуру Сонця, але експерти спростовують

Володимир Путін зробив чергову гучну заяву, стверджуючи, що боєголовки ракети “Орєшник” витримують температуру, що дорівнює температурі Сонця. Однак ця заява була спростована авіаекспертом Валерієм Романенком, який наголосив, що висока температура при вході об’єкта в атмосферу є стандартним явищем і не є нічим надзвичайним. “Будь-який об’єкт, що входить в атмосферу Землі, нагрівається через велику швидкість, з […]

The post Путін заявив, що “Орєшник” витримує температуру Сонця, але експерти спростовують first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Сьогодні 1112-й день війни в Україні. Цей день має свою історичну та культурну значимість, і його відзначають як Всесвітній день сантехніки, а також вшанують пам’ять святого Софронія, патріарха Єрусалимського. У статті розглянемо важливі моменти цього дня — церковне свято, народні традиції, іменини та інші цікаві факти.

Що сьогодні за церковне свято

11 березня в церковному календарі – день пам’яті святого Софронія, патріарха Єрусалимського. Він народився 560 року в Дамаску, Візантійська імперія. Він отримав гарну освіту і зробив прощу до Святої землі, де вшановував святі місця та відвідував монастирі. 580 року він постригся в ченці в Єгипті. 634 року Софроній був обраний патріархом Єрусалимським. Він скликав Синод, який осудив єресь монотелітів. Під час мусульманського завоювання Леванту він керував обороною Єрусалима, але здав місто халіфу Умару, отримавши договір захисту зіммі, що гарантував свободу віросповідання християнам, євреям та зороастрійцям. Софроній помер 11 березня 638 року в Александрії, Єгипет. Він залишив у спадщину життєписи святих, синодальний лист і різні пісні.

Що не можна робити 11 березня

  • Не можна виганяти зі свого подвір’я птахів, тому що вони вже починають робити гнізда.
  • Не варто розкидатися дрібними монетами — можете все втратити.
  • Забороняється лихословити, сваритися, лаятися.

Народні прикмети і традиції на 11 березня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

  • дивилися, який сьогодні день: в небі зграєю в’ються граки, а тоді всі разом наче “падають” — чекайте на дощ;
  • ворони сидять на землі — прийде сильне похолодання;
  • холоди вже почали йти на спад — літо буде спекотним;
  • на ставку плавають лебеді — до потепління.

Якщо цього дня ви почули спів зозулі, то одразу потрусіть гаманець з грошима — так у ваше життя прийдуть багатство і добробут.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 11 березня

Які сьогодні іменини: Василь, Георгій, Іван, Юхим.

Талісманом людини, народженої 11 березня, є сардонікс. Камінь, який своїм яскравим кольором допомагає нейтралізувати вплив темних сил. Сардонікс в давнину використовували для лікування безпліддя.

Цього дня народилися:

  • 1961 рік — український художник-ілюстратор, відомий співпрацею з видавництвом “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га” Кость Лавро;
  • 1963 рік — живописиця та художниця театру, членкиня Національної спілки художників України та Національної спілки театральних діячів України Валентина Плавун;
  • 1973 рік — український військовослужбовець, учасник російсько-української війни, Герой України (посмертно, 2024) Василь Яремко.

Пам’ятні дати 11 березня

Календар важливих подій в Україні та світі за 11 березня:

  • 843 рік — під опікою Цариці Теодори ІІ християнська церква установлює свято “Тріумф Ортодоксії” і відновлює іконошанування;
  • 1387 рік — відбувається битва при Кастаньяро;
  • 1669 рік — на Сицилії розпочинається найруйнівніше виверження вулкана Етна в історичні часи, що тривало п’ять місяців;
  • 1702 рік — у Лондоні починає виходити перша щоденна газета The Daily Courant;
  • 1811 рік — серед текстильників Ноттінгема розпочинається луддитський рух, учасники якого знищували виробничі машини, побоюючись скорочення робочих місць;
  • 1878 рік — Французькій академії демонструють фонограф, але винахід був оголошений шарлатанством;
  • 1938 рік — в ніч проти 12 березня німецькі війська окупували Австрійську Республіку і було оголошено про “аншлюс” обох держав;
  • 1941 рік — закон про лендліз, підписаний президентом Ф. Д. Рузвельтом, передбачає передавання союзникам у Другій світовій війні боєприпасів, техніки, продовольства і стратегічної сировини на частково безоплатній основі;
  • 1990 рік — до влади в Чилі приходить демократичний уряд і Августо Піночет йде з поста президента;
  • 1997 рік — Україна і Молдова проголошує створення митного союзу;
  • 2004 рік — терористичний акт на залізничному вокзалі в Мадриді забирає життя 200 людей;
  • 2010 рік — в Австралії повністю скасовують смертну кару;
  • 2011 рік — Великий тохокуський землетрус у Японії магнітудою 9,0..9,1 спричиняє радіаційну аварію на АЕС Фукусіма-1;
  • 2020 рік — ВООЗ оголошує про пандемію COVID-19.

Який завтра день в Україні і світі

11 березня в Україні і світі святкують Всесвітній день сантехніка. Це професійне свято, яке заснувала Всесвітня рада сантехніки (World Plumbing Council) 2010 року, щоб привернути увагу до важливості сантехнічних систем для здоров’я людей і захисту довкілля. Мета цього дня – підкреслити важливість сантехнічних систем у повсякденному житті людей, адже доступ до чистої води та якісної каналізації безпосередньо впливає на здоров’я, довкілля та добробут суспільства. Завдяки сантехнічним системам вдається запобігати поширенню багатьох небезпечних захворювань та покращувати якість життя мільйонів людей.

Також 11 березня Всесвітній день мусульманської культури, миру, діалогу та кіно. Це свято спрямоване на популяризацію мусульманської культури, розширення міжкультурного діалогу, сприяння миру та взаєморозумінню між народами. Засновником цього дня є Махді К. Альважі (Mahdi K. Alawaji) – культурний діяч і активіст, який прагнув підкреслити значення мусульманської спадщини у світовій культурі. Головна мета – подолати стереотипи про мусульманський світ, сприяти діалогу між різними культурами та релігіями.

The post 11 березня 2025 року: свято, іменини, традиції та пам’ятні дати first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини