Неділя, 20 Квітня, 2025

19 січня: свята, традиції та цікаві факти

Важливі новини

Як призупинення допомоги США вплине на оборону України

Рішення адміністрації президента США Дональда Трампа призупинити військову допомогу Україні стане серйозним викликом для обороноздатності країни, попри те, що, як зазначають експерти, це не призведе до миттєвих наслідків на полі бою. Про це пише AP, підкреслюючи, що США зупинили надання деяких типів зброї, які мали вирішальне значення для українських сил. Представник Пентагону повідомив, що розпорядження […]

The post Як призупинення допомоги США вплине на оборону України first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Пенсійний вік в Україні: скільки стажу потрібно для виходу на пенсію?

Український гідрометеорологічний центр оприлюднив детальний прогноз погоди, який обіцяє досить стабільну атмосферну ситуацію в найближчі дні. Синоптики повідомляють, що цього тижня жителям України навряд чи варто очікувати сніговий покрив, що є досить характерним для зимового періоду.

Для виходу на пенсію за віком українці повинні не лише досягти 60 років, але й мати необхідну кількість трудового стажу. Проте, що робити тим, хто працював неофіційно? Ми розбиралися, які виплати отримають такі громадяни у 2025 році.

Згідно з українським законодавством, для призначення пенсійних виплат потрібно мати щонайменше 15 років страхового стажу. В разі його відсутності особа може отримати соціальну пенсію чи державну допомогу.

Так соціальну пенсію призначають тим, хто досяг пенсійного віку, проте не має необхідного стажу. Її розмір дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Нині він становить 2093 гривні, проте у 2025 році може зрости до 2500 — 3000 гривень, це залежить від рівня інфляції й економічної ситуації в Україні.

Українці без стажу та додаткових джерел доходу можуть звернутися до органів соцзахисту для оформлення допомоги малозабезпеченим, розмір якої визначається індивідуально та залежить від сукупного доходу родини. Натомість соціальна пенсія не залежить від зарплати чи внесків у Пенсійний фонд.

Нагадаємо, деякі українські пенсіонери можуть отримати спеціальну доплату в межах Всесвітньої продовольчої програми ООН. Для цього потрібно відповідати встановленим критеріям, зокрема й проживати в зон активних чи можливих бойових дій.

Раніше у Пенсійному фонді розповіли, що певні пенсіонери можуть отримувати виплати в розмірі до 50% та більше від попередньої зарплати. Йдеться про щомісячні довічні виплати, які отримують судді місцевих, апеляційних судів та Верховного Суду.

Три штами грипу атакують: чому українцям варто вакцинуватися вже зараз

В Україні триває сезон грипу, і на цей час спостерігається циркуляція трьох штамів вірусу: вірусу грипу B та двох типів A – H1N1 (модифікованого пандемічного штаму 2009 року) і H3N2. Голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій наголошує, що вакцинація залишається актуальною навіть на початку 2025 року, адже ризик захворіти зберігається аж […]

The post Три штами грипу атакують: чому українцям варто вакцинуватися вже зараз first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

МОЗ скасував висновки про інвалідність 74 військовозобов’язаним на Хмельниччині

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Перевірки були ініційовані у зв’язку з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року, яке було введено в дію указом Президента України від 12 вересня 2023 року. Мета цих перевірок полягала в обґрунтуванні рішень про встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років, які були прийняті під час дії воєнного стану в Україні з 27 вересня 2023 року по 10 листопада 2023 року.

Всього було розглянуто 53 734 справи, з яких 781 було відібрано для перегляду.

У відповідь на запит зазначено, що МОЗ на виконання Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633–IX також провело перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності громадянам чоловічої статі віком від 25 до 50 років, які отримали II та III групу інвалідності в період воєнного стану з 6 по 21 червня 2024 року. У рамках цієї перевірки було розглянуто 37 891 справу, з яких 543 були відібрані для перегляду.

На даний момент проведено перевірку 18 779 медико-експертних справ, в результаті чого у 3 146 справах рішення МСЕК було визнано сумнівними, і призначено додаткову експертизу.

В результаті перевірок:

На сьогоднішній день триває взаємодія з правоохоронними органами у рамках розслідувань за кримінальними провадженнями, що стосуються роботи Хмельницької медико-соціальної експертної комісії.

Міністр Федоров задекларував квартиру, AUDI Q8 і понад мільйон гривень зарплати

Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров оприлюднив декларацію за 2024 рік. Згідно з документом, він отримав 1 126 632 грн заробітної плати, тоді як його дружина Анастасія задекларувала вчетверо більше — понад 4,8 млн грн доходу від підприємницької діяльності. Попри скромну зарплату держслужбовця, родина Федорових володіє […]

The post Міністр Федоров задекларував квартиру, AUDI Q8 і понад мільйон гривень зарплати first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

19 січня – особливий день, що об’єднує традиції, релігійні події та міжнародні свята. Цього дня в Україні та світі відзначають одразу кілька важливих подій, а віряни згадують святого преподобного Макарія Єгипетського.

Яке церковне свято 19 січня

19 січня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Макарія Єгипетського. Він був одним із видатних діячів раннього християнського чернецтва та одним з засновників монастирського життя в Єгипті. Його називають також “Макарій Великий”. Макарій народився в Нижньому Єгипті. У молодості він був пастухом. Після здобуття освіти і бажання служити Богові, Макарій вирішив залишити світське життя і став пустельником. Він жив у пустелі Скетіс (Ваді-Натрун), засновував монастирі і навчав молодих монахів. Макарій відомий своєю великою молитвою, постом і милосердям. Його святе життя було наповнене численними чудесами і духовними прозріннями. Макарій писав про духовне життя, аскетизм і молитву. Його роботи збереглися і до сьогодні. Його вчення значно вплинуло на християнське чернецтво і духовність, не тільки в Єгипті, але й у всьому християнському світі.

Що не можна робити 19 січня

  • Не можна важко працювати, інакше весь рік будете виконувати таку роботу.
  • Забороняється носити чорний одяг — прийде біда.
  • Не слід стригти волосся — зістрежете з ним здоров’я.

Народні прикмети і традиції на 19 січня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

  • дивилися, який сьогодні день: відлига — зовсім скоро прийде справжнє потепління;
  • багато зірок на небі — будуть морозні дні;
  • сонячна погода — до ранньої весни;
  • хуртовини — така ж погода буде на Масницю.

Наші предки вірили, що цей день є вдалим для будь-яких починань. Особливо вдалими вважалися справи, які пов’язані з покращенням життя інших людей.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 19 січня

Які сьогодні іменини: Антон, Макар, Микола, Петро, Федір.

Талісманом людини, народженої 19 січня є яшма. Камінь, який носили, щоб захиститися від злого ока. Також яшма допомагає зняти депресію та загострює інтуїцію.

Цього дня народилися:

  • 1809 рік — американський поет, прозаїк, критик, творець жанру “новели жаху” Едгар Аллан По;
  • 1909 рік — повітовий провідник ОУН Долинщини, член Крайового Проводу ОУН Осередніх і Східних Земель Іван Клим;
  • 1912 рік — український політичний та військовий діяч, активний діяч ОУН, в’язень німецьких концтаборів Ярослав Стецько.

Пам’ятні дати 19 січня

Календар важливих подій в Україні та світі за 19 січня:

  • 1795 рік — Батавська революція в Голландській республіці завершується проголошенням Батавської республіки;
  • 1825 рік — Езра Деггетт і його племінник Томас Кенсетт із Нью-Йорка отримали патент на спосіб консервування в бляшаних банках лосося, устриць і омарів;
  • 1903 рік — оголошують проведення першої велогонки “Тур де Франс” — найпрестижнішого і найпопулярнішого спортивного велозмагання наших днів;
  • 1906 рік — виходить перший номер першого українського сатиричного журналу “Шершень”;
  • 1907 рік — в журналі “Вар’єте” з’являються перші рецензії на кінофільми;
  • 1915 рік — француз Георг Клод отримує патент на неонову трубку, яку використовували для зовнішньої реклами;
  • 1925 рік — спільне засідання ВУАН постановлює організувати Медичний відділ ВУАН;
  • 1938 рік — американська фірма “General Motors” перша у світі починає серійне виробництво дизельних двигунів;
  • 1946 рік — створюють Союз українців у Великій Британії;
  • 1946 рік — створюють Міжнародний військовий трибунал для Далекого Сходу;
  • 1955 рік — президент США Дуайт Ейзенхауер дозволяє уперше показати по телебаченню зняту пресконференцію;
  • 1963 рік — відбувається перший виступ групи The Beatles на телебаченні;
  • 1966 рік — Індіра Ганді стає третім прем’єр-міністром Індії;
  • 1978 рік — у Німеччині випускають останній автомобіль “Фольксваген Жук”;
  • 1981 рік — Алжирські угоди вирішують кризу з американськими заручниками, захопленими 1979 року при штурмі посольства США в Тегерані;
  • 2012 рік — ФБР закриває сайт Megaupload;
  • 2014 рік — у Києві на вулиці Грушевського розпочинається протистояння диктаторському режиму Януковича (Вогнехреща);
  • 2017 рік — в Україні офіційно з’являється Суспільне мовлення: зареєстрована Національна суспільна телерадіокомпанія України.

Який сьогодні день в Україні і світі

19 січня в Україні і світі святкують Всесвітній день домашнього сиру. Це неофіційне свято, яке сприяє популяризації домашнього виготовлення сиру та усвідомленню переваг цього процесу. Воно пропагує творчість, інновації та простоту приготування сиру вдома. Свято також сприяє обміну рецептами, техніками і порадами серед людей, які цікавляться виготовленням сиру вдома. Це можливість навчитися, як робити різноманітні види сиру, від класичних до експериментальних, а також оцінити смакові якості і користь таких продуктів.

Також 19 січня Всесвітній день релігії. Припадає на третю неділю січня. Це свято було започатковане 1950 року за ініціативи Бахаї, міжнародної релігійної організації, з метою сприяння міжрелігійній гармонії і взаєморозумінню між різними віровизнаннями по всьому світу. Основною метою цього дня є визнання того, що всі релігії мають спільну основу — пошук істини, любові та миру. День наголошує на важливості взаємної поваги та співпраці між людьми з різних релігійних традицій. Це свято є нагодою для відзначення багатства релігійного різноманіття і підкреслення, що мир і гармонія можуть бути досягнуті, коли люди розуміють і поважають переконання один одного.

А ще 19 січня Всесвітній день снігу. Святкується щороку в третю неділю січня. Цей день був започаткований Міжнародною федерацією лижного спорту (FIS) 2012 року з метою популяризації зимових видів спорту та активностей на свіжому повітрі, а також підвищення обізнаності про важливість зимових умов для природи та туризму. Основною метою Всесвітнього дня снігу є заохочення людей до активного відпочинку на свіжому повітрі, зокрема до занять лижними, сноубордними, санними та іншими зимовими видами спорту. У цей день проводяться різноманітні заходи, змагання, навчальні програми та ініціативи, спрямовані на те, щоб зробити зимові види спорту доступними для людей усіх вікових категорій.

The post 19 січня: свята, традиції та цікаві факти first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини