Понеділок, 14 Липня, 2025

Археологи виявили унікальні артефакти VI–V століть до н. е. у кургані Опішлянка

Важливі новини

9 квітня: день антикваріату, юристів та мученика Євпсихія

9 квітня в Україні та світі відзначають одразу кілька важливих подій — як релігійних, так і культурних. Цей день поєднує церковне вшанування, міжнародні свята, народні прикмети й історичні віхи. Церковне свято У церковному календарі 9 квітня вшановують мученика Євпсихія. Святий жив за часів правління імператора Юліана Відступника. Будучи ревним християнином, він відкрито виступав проти язичництва, […]

Прогноз погоди на сьогодні: від -5° до +10° без істотних опадів

Ключові елементи ефективної системи реагування на стихійні лиха:

За прогнозом синоптиків, 11 листопада хмарно з проясненнями. Без істотних опадів. У західних областях вночі та вранці місцями туман.

Вітер північно-східний, 5-10 м/с.

Температура вночі від 4° тепла до 1° морозу, у західних областях 0-5° морозу; вдень 3-8° тепла, у південній частині та на Закарпатті до 10°.

Прогноз погоди по Київській області

Хмарно з проясненнями. Без істотних опадів. Вітер північно-східний, 5-10 м/с. Температура вночі від 4° тепла до 1° морозу, вдень 3-8° тепла. По Києву температура вночі 1-3° тепла, вдень 4-6°.

Окупанти залишилися без світла величезний район Одеси: що відомо

Внаслідок чергової терористичної атаки російських військ на Одесу без електропостачання та опалення залишилося 14 шкіл, 13 дитячих садків та понад 500 житлових будинків . Також зазнала руйнувань дитяча поліклініка, а одна людина отримала поранення. Суттєвих руйнувань зазнали дитяча поліклініка та один із дитсадків. Фахівці вже працюють на місцях, оцінюють масштаби пошкоджень та визначають терміни їх […]

The post Окупанти залишилися без світла величезний район Одеси: що відомо first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

В Сервісному центрі МВС викрито корупційну схему з продажу водійських прав

Відомо, що в Сервісному центрі МВС у Київській та Чернігівській областях здійснюються корупційні схеми під час складання іспитів для отримання посвідчення водія. Про це повідомляє міжнародне детективне бюро Absolution, посилаючись на джерела з правоохоронних органів. Однією з головних ланок цієї схеми є ТСЦ МВС №3241 у Баришівці на Київщині. Тут задіяно в.о. керівника Аркадія Криницького, […]

The post В Сервісному центрі МВС викрито корупційну схему з продажу водійських прав first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Виробничі потужності дронів в Україні зросли у 10 разів в цьому році

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Мінцифри провело дослідження сфери виробництва дронів разом з Київською школою економіки (KSE) та кластером Brave1.

У 10+ разів збільшились виробничі потужності української дронової індустрії у 2024 році порівняно з 2023,

За даними Мінцифри, виробничі потужності зросли з 300 тисяч дронів у 2023 році до 4 мільйонів у 2024 році.

У відомстві зазначили, що після запуску масового виробництва акцент перейшов на підвищення ефективності та впровадження новітніх технологій. Експерти прогнозують, що в найближчі роки конкуренція сприятиме об’єднанню виробників.

У Мінцифри також повідомили, що спостерігається значний прогрес у створенні повітряних, морських і наземних дронів, а також у розвитку систем радіоелектронної боротьби. Серед основних тенденцій – використання технологій комп’ютерного зору, “ройових” систем, інновацій у навігації та зв’язку.

Археологи історико-культурного заповідника «Більськ» завершили дослідження кургану Опішлянка поблизу села Деревки на Полтавщині та натрапили на низку сенсаційних знахідок. Унікальні артефакти, що датуються VI–V століттями до нашої ери, не лише доповнюють уявлення про життя давніх племен, а й ставлять нові акценти у вивченні поховальних традицій ранньої залізної доби.

Курган із новим прочитанням

Хоч курган Опішлянка був частково досліджений ще у XIX столітті археологом Іваном Зарецьким, лише сучасні методики дозволили розкрити його потенціал повною мірою. У межах комплексної програми з вивчення Більського мікрорегіону фахівці змогли точно задокументувати поховальні шари, знайти нові об’єкти і артефакти, що допоможуть у реконструкції історичних зв’язків тогочасного населення.

Скарб давньої еліти

У центральній поховальній камері археологи знайшли вражаючий набір предметів:

  • золоті пластини із зображенням пантер — ймовірно, символи влади або охоронці в потойбіччі;

  • хрестоподібна золота бляха та бронзова бляха простішого типу — ознаки статусу;

  • сагайдак зі 174 стрілами — рідкісна знахідка навіть для скіфського контексту;

  • залізні вудила та псалії — підтвердження використання бойових коней;

  • ліпна урна з обгорілими кістками — вказівка на практику кремації.

Ці предмети свідчать про високий рівень ремесел, а також про вірування, за якими знатного покійника споряджали в інший світ з усім необхідним.

Повернення історії додому

Частина артефактів із кургану Опішлянка ще у XIX–ХХ століттях потрапила до російських музеїв. Натомість нові знахідки залишаться в Україні та доповнять фонди національних музеїв. Вони стануть цінним джерелом для подальших досліджень зв’язків між скіфами, сарматами та місцевими племенами.

Під захистом держави

Нещодавно Мінкульт затвердив охоронний статус для 52 археологічних пам’яток Більського мікрорегіону. Це важливий крок у справі збереження історичної спадщини України. За останні 10 років фахівці обстежили понад 7 000 гектарів — і кожна нова знахідка доводить: ця земля ще має чим здивувати.

Розкопки кургану Опішлянка — це не лише вікно в минуле, а й крок до глибшого розуміння нашого коріння, формування національної пам’яті та самоповаги до культурної спадщини.

Останні новини