Неділя, 20 Квітня, 2025

Купання на Водохреще: популярна традиція, яка з’явилася у 90-ті

Важливі новини

ЗСУ ліквідували штурмову групу окупантів у Курщині

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Під час операції в одному з населених пунктів Курської області російські військові, які брали участь у звірствах проти полонених, зустріли гідну відповідь від українських десантників 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади.

«Це були виродки зі 155-ї бригади морської піхоти, які люблять хизуватися своїми так званими подвигами, зокрема знущанням з полонених та розстрілами українських військових, що здалися в полон», – зазначили у ЗСУ.

Відзначається, що у світі діють норми Женевських конвенцій, які захищають полонених, однак російські військові їх систематично порушують, ігноруючи міжнародне право. Цього разу спроби росіян похвалитися своїми «досягненнями» зазнали краху — вони були повністю знищені українськими силами під час бою.

Операції Сил оборони в Курській області тривають, що свідчить про продовження активних дій зі знищення ворожих сил і стабілізації ситуації на фронті. Водночас Росія намагається зміцнити свої позиції, перекидаючи додаткові війська та техніку до регіону.

Бум продажів землі після скасування мораторію в Україні не відбувся

Попри великий ажіотаж навколо відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні, дані за 3,5 роки після скасування мораторію не підтверджують очікуваного буму продажів. З 1 липня 2021 року по 31 грудня 2024 року було продано лише 604 тисячі гектарів на 198 337 ділянок, що становить всього 3,4% від загальної площі земель, які були під мораторієм. […]

The post Бум продажів землі після скасування мораторію в Україні не відбувся first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Основні причини “шпигунського” скандалу в НАБУ

У п'ятницю, 24 травня, директор Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Семен Кривоніс прийняв рішення тимчасово покласти обов'язки першого заступника на іншу особу, визволивши Гізо Углаву від виконання цієї посади. Проведені кроки є реакцією на заяву Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП) щодо можливого витоку інформації з НАБУ. Цей нещодавно виниклий скандал, в який втрутилися різні активісти, викликав значну хвилювання та потребує ретельного розгляду та розслідування. Його наслідки можуть мати серйозний вплив на роботу Національного антикорупційного бюро та загальну довіру до антикорупційних інституцій в Україні.

На 22 травня в ЗМІ стало відомо, що САП розпочала обшуки у представника НАБУ, що пов’язано з розслідуванням можливого витоку інформації у кримінальній справі про “Велике будівництво”. Зазначалося, що ці дії відбуваються за місцем проживання детектива НАБУ Валерія Полюги та ексглави Броварської РДА Георгія Біркадзе, якого підозрюють у причетності до справи.

Пізніше САП підтвердила факт обшуків, пояснивши, що проводить процесуальне керівництво в досудовому розслідуванні стосовно можливих правопорушень співробітників НАБУ, ініційованих на підставі службової записки викривача з самого Бюро.

Відповідно до інформації, САП залучила Національну поліцію через недостатність ресурсів Управління внутрішнього контролю НАБУ, однак стверджує, що поліцейські не мали доступу до матеріалів розслідувань Національного бюро.

Наступного дня, 23 травня, НАБУ опублікувало відповідь на звинувачення САП, заявивши про здатність самостійно провести розслідування. Бюро наголосило, що має власні ресурси для цього і не потребує додаткової допомоги з боку прокуратури.

Хоча між Національним антикорупційним бюро (НАБУ) та Спеціальною антикорупційною прокуратурою (САП) виникли непорозуміння, обидва відомства утримувалися від розголошення деталей справи та прізвищ фігурантів.

Тим часом, журналіст-розслідувач Юрій Ніколов розкрив деякі аспекти справи в своїх повідомленнях.

“Вчора джерело в правоохоронних органах підтвердило, що бізнесмен з будівельної галузі, Біркадзе, відомий як піар-ас Офісу президента, інформував про свою справу куратора “Великого будівництва” Юрія Голіка. Цю інформацію Біркадзе отримував від особи з доступом до різних сфер діяльності НАБУ під час обох керівництв Бюро — Ситника та Кривоноса. Очевидно, це не Ситник і не Кривоніс. Але хто тоді?”, — написав Ніколов.

Пізніше Ніколов та голова громадської організації “Центр протидії корупції” (ЦПК) Віталій Шабунін оприлюднили відео, в якому надали більше деталей.

“У 2021 році було виділено 100 млрд грн на велике асфальтування. Куратор цього проекту, Юрій Голик, перебував під прицілом софітів. Але його посада не вимагала навіть найбільш базової відповідальності. Детективи НАБУ знали, хто він, і проводили розслідування, але безуспішно. Він був завжди на крок попереду”, — стверджують активісти.

За словами Ніколова та Шабуніна, детективи розуміли, що відбувається витік інформації.

“У ході розслідування було обшукано квартиру одного з детективів НАБУ та Георгія Біркадзе. Біркадзе отримував інформацію на мобільний телефон від свого інформатора всередині НАБУ, після чого вона автоматично знищувалася. Однак Біркадзе фотографував це листування та надсилав фото Голику. Під час обшуку ці повідомлення були знайдені в телефоні Голика”, — стверджують активісти.

Більшість інформації, зауважують експерти, стала відомою завдяки діяльності громадських активістів, які вкладають зусилля у розкриття деталей справи.

“Щодо розголошення інформації, то НАБУ та САП не розкривають її, щоб зберегти конфіденційність слідства. Це вкрай важливо. Але деякі громадські активісти дізналися більше”, — додає член Ради громадського контролю НАБУ Віктор Прудковських.

У рамках згаданої справи було прийнято рішення усунути від виконання обов’язків першого заступника директора Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Гізо Углаву.

Цю інформацію офіційно підтвердили представники НАБУ. Вони підкреслили, що сам Гізо Углава подав заяву “про можливий конфлікт інтересів”. Однак подробиці цього рішення не були розголошені.

Активісти-антикорупціонери розкрили деякі аспекти справи, стверджуючи, що причиною відсторонення Углави стало його особисте розголошення інформації про хід кримінальних розслідувань, які вели детективи НАБУ. Ця інформація передавалася бізнесмену з будівельної сфери, Георгію Біркадзе, що у свою чергу поширював її серед інших осіб, які перебували під слідством.

Зазначимо, що Гізо Углава є одним із засновників НАБУ та діє в команді Міхеїла Саакашвілі. Він приїхав до України у 2014 році як член консультативної групи грузинських реформаторів. У квітні 2015 року Углаву призначили на посаду першого заступника директора НАБУ.

У “Центрі протидії корупції” висловили сумнів у об’єктивності цього рішення, зауваживши, що конфлікт інтересів був очевидний ще на етапі розслідування, а сама заява була подана після публічного скандалу. Однак член Ради громадського контролю НАБУ Віктор Прудковський вважає, що активісти зарано висновують, оскільки немає достатніх доказів щодо причетності Углави до справи. Також він зауважує, що подання заяви про можливий конфлікт інтересів є стандартною процедурою в подібних випадках.

Варто відзначити, що за два дні до початку подій, описаних у статті, а саме 20 травня, юрист Центру протидії корупції (ЦПК) Олена Щербан опублікувала матеріал, де стверджувала, що керівник Національного антикорупційного бюро (НАБУ) не контролює своїх заступників.

“Цікаво, що трохи більше року тому ЦПК вже цікавився НАБУ і писав про голову НАБУ Семена Кривоноса, як про людину, яка аж занадто контролює своїх заступників. Тут я бачу певну нестиковку щодо позицій”, — зазначає Віктор Прудковський.

“Стаття Щербан та подальший резонанс активістів на тему обшуків у НАБУ можуть бути елементом політичного тиску на відомство. Справа в тому, що у вересні НАБУ має пройти перший в його історії аудит, і аудитори мають зробити свої висновки. Заяви активістів є складовою формування інформаційного поля”, — додає експерт.

“Громадські активісти перепрофілювалися та налаштовуються проти Гізо Углави, хоча ще рік тому захищали його. Я більше маю претензій до колишнього голови НАБУ Ситника, ніж до Углави. Я не бачу результатів роботи НАБУ, не бачу жодних посадових осіб, які були б покарані. Є лише підозри, і нічого більше”, — ділиться своїми думками політолог Віталій Кулик.

Згідно з його словами, проблема полягає не в Углаві або Кривоносі, а в самій структурі відомства.

“У вересні НАБУ пройде перший в історії аудит, тож подібні сценарії можуть відіграти ключову роль в майбутньому”, — підкреслює експерт.

Незважаючи на це, у НАБУ і Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) заявили, що досягли спільного розуміння щодо подальшого об’єктивного та неупередженого розслідування фактів розголошення даних досудового розслідування.

“Обидва інститути залишаються вірними своїй головній меті — боротьбі з високопосадовою корупцією. НАБУ та САП зберігають довіру громадськості до своєї спільної роботи та результатів”, — йдеться у їх спільному заявленні.

“Ці оголошення, мабуть, більше схожі на політичний обмін західними партнерами, ніж на реальну угоду”, — додає експерт.

Влада має забезпечити право військових на землю, а не продавати її

На думку Шрама, держава має приділити особливу увагу наданню земельних ділянок військовим, замість того щоб виставляти їх на аукціони. Адвокат підкреслив, що земля є одним з найцінніших ресурсів країни, особливо в нинішніх умовах.

Я думаю, якщо закон гарантує право військових скористатися безоплатним отриманням земельної ділянки, то держава має забезпечити це, а не продати всі землі, які в неї є, і тим самим позбавити можливості громадян реалізувати таке право, в тому числі ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО,

Він наголосив, що земля є найціннішим ресурсом України, а тому продавати її в умовах війни необдумано.

Можна звісно все попродавати, а далі що? Була якась промисловість, вона зараз у занепаді. І земля лишається єдиним ресурсом який у нас є, і завдяки якому можна забезпечувати продовольчу безпеку хоча б нашої держави. Це основа, від якої можна відштовхуватися. Розпродати землю зараз, як на мене це дуже неправильне рішення

Шрам додав, що надавати дозвіл на продаж української землі іноземцям також неправильно, тому КСУ, у якому перебувають на розгляді питання тлумачення окремих норм конституції щодо землі, має нарешті дати відповіді на ті питання, які перед ним поставлені, це, в тому числі питання володіння землею сільськогосподарського призначення іноземними фізичними та юридичними особами.

Фонд держмайна готує перші 100 тисяч гектар до передачі на аукціон. Землі, які будуть виставлені на аукціон, раніше знаходилися в користуванні Національної аграрної академії. Ті своєю чергою отримали “національне багатство” у спадок від радянських колгоспів. Весь цей час земля оберталася у сірих схемах НААН, збагачуючи посадовців та співробітників самої академії.

Одна з таких держпідприємств НААН, що підпала під передачу до Фонду держмайна – “ДГ “Агрофірма “Надія”. Попри заяви НААН, що землі “Надії” ніколи не передавалися в оренду – виявилось, що зовсім нещодавно майже вся їх земля була передана приватній компанії для вирощування соняшнику.

Також “ДГ “Агрофірма “Надія” відома тим, що за сприяння НАБУ намагається відібрати земельні ділянки у більш ніж тисячі АТОвців. Останні приватизували землю у Сумській області, проте в “Надії” вважають, що ці землі належали їм. Законних підстав вважати, що землі АТОвців мають відношення до НААН наразі немає – так постановив Верховний суд.

Проте в НАБУ та САП заявили про готовність допитати захисників країни.

Протистояння НАБУ, САП та АТОвців відбувається в рамках кримінального провадження, де фігурує зокрема ексміністр Микола Сольський. До своїх посад на держслужбі він працював адвокатом і зокрема сприяв тому, щоб АТОвці отримали земельні ділянки.

Погода на другу половину серпня

Однак, як повідомляє видання "Інформатор", реалізація цієї реформи викликала низку запитань щодо її практичного втілення та впливу на судову систему. Особливу увагу громадськості привернула ситуація з суддями колишнього ОАСК та пов'язаними з цим бюджетними витратами.

За словами Птухи, у серпні кількість опадів зросте, і до кінця місяця дощі стануть частішими. Це особливо стосується останніх десяти днів літа, коли погода буде більш дощовою.

Протягом поточного тижня в Україні переважатиме суха погода завдяки антициклону, що простягається від Скандинавії до Чорного моря. Лише в окремих регіонах, де антициклон не матиме значного впливу, можливі незначні дощі. Зокрема, 13-14 серпня дощі очікуються на Сумщині та Чернігівщині, а 15-16 серпня — у Карпатах і Закарпатті.

Прогноз погоди на найближчі дні:

В цілому, цей тиждень обіцяє бути спокійним, з помірними температурними коливаннями. Однак, уже наприкінці серпня українці можуть очікувати на збільшення опадів, що принесе з собою зміну в погодних умовах.

Занурення в крижану ополонку на Водохреще, яке сьогодні є популярним святковим обрядом серед багатьох українців, має досить сучасне походження. Попри те, що цю традицію часто сприймають як давню та невід’ємну частину української культури, її історія свідчить про інше.

Купання в ополонці на Водохреще не є давнім звичаєм, характерним для українських земель. У християнській традиції основним обрядом, пов’язаним із цим святом, є освячення води. У минулому саме хрещення новонавернених вірян було ключовою подією цього дня.

Вважається, що занурення у воду на Водохреще — це своєрідний “рудимент” практики масового хрещення вірян, яке проводилося ще в перші століття християнства. Однак сам звичай купатися в ополонці після освячення води набув популярності лише в пострадянський період, коли “бандюгани”, які повибивалися у чиновники, почали фотографуватися та показувати, які вони “побожні люди” й купаються на Водохреще. Особливо така забава на свято була поширена на російській території.

У спогадах козацької доби є розповіді, як козаки, українці того часу з повагою ставилися до освячення води в день Водохреща. Люди йшли за водою зі своїми посудинами і ніколи не лізли у щойно освячену воду, яку з благоговінням набирали собі додому.

Традиція водохресних купань в освяченій воді походить з територій, на яких зароджувалося християнство, у тому числі з Римської імперії. На землях, які раніше входили до цієї імперії, не такі суворі зими, як у нас. Варто зазначити, що у Греції є традиція діставати з води хрест, який єпископ викидає, і багато людей пливуть та пірнають за ним. Це довколоцерковна забава.

І пірнання в ополонку у нас варто сприймати як певну святкову народну забаву, а не як релігійну традицію.

Коли купатися на Водохреще 2025 року / фото УНІАН, Андрій Марієнко

Як правильно купатись на Водохреще

Терапевтка Тетяна Градик пояснила, як правильно пірнати в ополонку. Обов’язковим є дотримання таких правил:

  • Люди мають бути неголодні.
  • У воді потрібно перебувати не довше, аніж 3-5 секунд.
  • Ліпше окунатися лише до шиї, щоб не намочити волосся. Якщо волосся лишиться сухим, – зменшиться імовірність виникнення ГРВІ.
  • До занурення підготувати сухі рушники та одяг, щоб можна було відразу після пірнання витертися й одягтися.

Тільки за таких умов пірнання будуть безпечними.

Кому не можна купатися на Водохреще

Тетяна Градик нагадує, що не можна пірнати в ополонку людям з:

  • хронічними хворобами серцево-судинної системи і перенесеним інфарктом;
  • гіпертонією;
  • хворобами нервової системи (наприклад, епілепсією);
  • черепно-мозковими травмами;
  • порушеннями судин головного мозку;
  • ендокринними хворобами, в тому числі цукровим діабетом;
  • шкірно-венерологічними захворюваннями;
  • нещодавно перенесеними операціями чи важкими травмами.

Ще слід уникати занурення в ополонку особам, які мають глаукому, гострі запальні захворювання носоглотки, придаткових пазух носа чи вух або кон’юнктивіт, запалення легень, бронхіт, бронхіальну астму. Не варто пірнати й тим, хто має захворювання сечостатевої системи, шлунково-кишкового тракту, до прикладу, виразкову хворобу шлунку, холецистит.

Також лікарка пояснила, чи можна купатися на Водохреще дітям:

“Я б не рекомендувала окунати в ополонку дітей віком до трьох років. Якщо дитині від 3 до 10 років, то їй можна купатися в ополонці лише з дозволу педіатра. Для занурення в льодяну воду діти мають бути здоровими, і перед купанням їм треба проходити підготовку, поступово загартовуватися щоденно або хоча б щотижня упродовж року. Під час загартовування температуру, в якій купаються діти, мають поступово знижувати.”

За словами терапевтки, 10-річного віку діти можуть пробувати занурюватися в ополонку разом з дорослими після попередньої підготовки, якщо у них немає протипоказань для купання.

The post Купання на Водохреще: популярна традиція, яка з’явилася у 90-ті first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Останні новини