Вівторок, 22 Липня, 2025

Прикмети та свята 17 травня: що сьогодні не можна робити

Важливі новини

Корупційний скандал у Полтаві: чиновника підозрюють у завданні 5,1 млн грн збитків при закупівлі ліжок для ЗСУ

На Полтавщині викрито масштабну корупційну схему, пов’язану із закупівлею двоярусних армійських ліжок для Збройних сил України. За даними слідства, начальник квартирно-експлуатаційного відділу (КЕВ) Полтави підозрюється у службовій недбалості, що завдала державному бюджету збитків на суму 5,1 мільйона гривень. Слідство встановило, що у 2023 році КЕВ уклав три договори з ТОВ «КМГ ГРУП» на постачання 3000 […]

The post Корупційний скандал у Полтаві: чиновника підозрюють у завданні 5,1 млн грн збитків при закупівлі ліжок для ЗСУ first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Гривня перетнула психологічну межу, прогнози щодо майбутнього курсу

Гривня встановила новий історичний рекорд стосовно свого курсу по відношенню до долара, практично дотикучи позначки у 40,7 гривень за один долар наприкінці травня. Цей показник вже врахований у бюджеті на 2024 рік, що свідчить про серйозні економічні виклики та необхідність ретельного контролю над фінансовою ситуацією. Така динаміка валютного обміну відображає складну ситуацію на міжнародних фінансових ринках та потребу у компетентному управлінні фінансовими ресурсами країни. Очікується, що ця ситуація спонукатиме до впровадження ефективних стратегій зміцнення національної валюти та стабілізації фінансового ринку загалом.

Помітно, що гривня слабшає порівняно з доларом, і це викликає обурення української громадськості. Вартість долара на готівковому ринку навіть перевищувала 40 грн, що сталося вперше з липня 2022 року, коли Національний банк України (НБУ) змінив фіксований курс у зв’язку з початком війни.

Згадуючи минулі події, НБУ перейшов до “керованої гнучкості” щодо курсу валют у жовтні 2023 року, що сприяло стабілізації ситуації на валютному ринку. Проте, з початком 2024 року, гривня знову почала девальвувати, ведучи до поточної ситуації з рекордним курсом до долара.

Національний банк України (НБУ) користується впевненістю, підтримуючись великими валютними резервами, які також досягли рекордних показників, майже 42,2 мільярда доларів, станом на кінець квітня.

Так само як і курс, інфляція залишається на високому рівні, але все ж нижче цільових 5%, знаходячись на 3,2% в річному вимірі. Ця низька інфляція, як і стабільний курс гривні, є ключовими факторами для економіки під час війни. Українські банки також отримали рекордні прибутки за 2023 рік.

Представники НБУ говорять про контрольованість ситуації, наголошуючи, що розміри валютних резервів дозволяють їм підтримувати гривню за допомогою інтервенцій на ринку, якщо стабільність вимагатиме таких заходів.

Цікаво, що нинішній курс гривні до долара трохи відстає від рівня, закладеного у бюджеті на поточний рік, який становить 40,7 грн за долар.

Варто відзначити, що останнім часом уряд виражає обурення щодо міцності гривні, адже слабша гривня дозволила би фінансувати більше видатків. Однак для НБУ та економічної стабільності країни, збереження міцного курсу є пріоритетом.

У несподіваному оберненні критики колишня голова Національного банку України та нині професор Лондонської школи економіки, Валерія Гонтарева, в інтерв’ю NV Бізнес, описала роботу Нацбанку як “жахливу”. Вона висловила думку, що НБУ перестрахувався, застосовуючи надмірно жорсткі заходи, і відстає від реальної ситуації з девальвацією та зниженням процентних ставок. За її словами, це призвело до “реальних втрат для країни”, які вона оцінює у 200 мільярдів гривень.

Гонтарева прийшла до НБУ після анексії Криму Росією та початку конфлікту на Донбасі, коли валютні резерви країни складали всього 5 мільярдів доларів, а гривня знецінилася вдвічі. Вона провела складну реформу банківського сектора, яку назвали “банкопадом”, але пізніше цей крок виявився ключовим для стабільності української банківської системи під час війни.

Тепер Гонтарева стверджує, що утримання штучного курсу гривні перешкоджає Міністерству фінансів змінювати фінансову допомогу від партнерів у більші суми гривні, сприяє знеціненню експорту та стимулює імпорт.

У відповідь на ці звинувачення, нинішній голова НБУ, Андрій Пишний, у тому ж виданні наголосив, що якби НБУ слідував порадам Гонтаревої і лібералізував валютну політику, це призвело б до “найглибшої фінансової валютної кризи в історії України”. НБУ відзначає, що критика за “надмірну” обережність не враховує екстремально високий рівень невизначеності, що супроводжує повномасштабну війну.

На початку травня Національний банк України оголосив про новий етап лібералізації на валютному ринку.

Рішення банку, що вступило в силу середині травня, передбачало дозвіл на імпорт послуг (так званий “некритичний імпорт”), а також можливість виведення дивідендів, отриманих після 1 січня 2024 року, за кордон, і відновлення старих кредитів. Ці кроки були впроваджені практично перед зростанням курсу долара.

У минулому році НБУ також суттєво послабив обмеження, скасувавши всі обмеження на продаж готівкової валюти населенню в грудні. Це спричинило стрімке зниження курсу до кінця року, яке пізніше стабілізувалося.

Багато експертів вважають, що останні послаблення на валютному ринку, які збільшили попит на валюту, разом із потребою уряду у додаткових курсових доходах, продовжать підштовхувати курс гривні вгору.

Прогнози щодо майбутнього курсу гривні виявляються невизначеними і навіть можливість перевищення рівнів 41-42 гривень за долар, зафіксованих у бюджеті, є малоймовірними. Якщо такі прогнози і існують, то вони зазвичай пов’язані не з економічними, а з воєнними ризиками, які непередбачувані, як показує досвід понад двох років війни.

Мобілізація на розгляді: Верховна Рада може проголосувати за законопроєкт до кінця березня

Федір Веніславський, народний депутат та член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, висловив погляд, що законопроєкт щодо моб

У результаті заяви народного депутата Федіра Веніславського стосовно можливості проголосувати за законопроєкт щодо мобілізації до кінця поточного місяця виявляється, що розгляд цього питання в парламенті може стати актуальним найближчим часом. Веніславський виражає впевненість у тому, що комітет знайде компромісне рішення та законопроєкт буде підготовлений до голосування у Верховній Раді. Законопроєкт передбачає уточнення норм, що стосуються відстрочки від призову, спрямований на запобігання зловживань цим правом. Важливо врахувати необхідність забезпечення відповідності законодавства принципам справедливості та національної безпеки.

Як захистити себе від потужної магнітної бурі: поради для метеочутливих людей

З 24 січня Україну накрила потужна сонячна буря, яка з початкових 4 балів досягла піку в 6 балів до 29 січня. За даними Meteoagent, попри прогнози про зниження активності, буря лише посилилася. Однак уже 30 січня очікується зниження магнітної активності, а 31 січня розпочнеться нова буря, що буде поступово збільшуватися до 4 балів. Магнітні бурі […]

The post Як захистити себе від потужної магнітної бурі: поради для метеочутливих людей first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

ГУР повідомляє про знищення двох російських вертольотів біля берегів Криму в ніч на 31 грудня

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що в ніч на 31 грудня морські дрони успішно атакували два російських вертольоти біля берегів Криму. Це сталося в результаті проведеної операції, деталі якої були розкриті після початкової інформації, що додала про знищення одного вертольота. Нагадаємо, удари по вертольотах стали завдавати українські морські дрони «Магура», на які навчилися […]

The post ГУР повідомляє про знищення двох російських вертольотів біля берегів Криму в ніч на 31 грудня first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

П’ятниця, 17 травня, в Україні має одразу кілька вагомих приводів для вшанування — як для вірян, так і для наукової спільноти та тих, хто цінує культурну спадщину.

Церковне свято 17 травня

Православна церква України за новоюліанським календарем сьогодні згадує святого Адроніка та його помічницю Юнію — подвижників, які вважаються покровителями дощу. Їм молилися у посуху, аби небо дало опади, необхідні для доброго врожаю.

У парафіях, які живуть за юліанським календарем, нині вшановують день жінок-мироносиць та мученицю Пелагію.

День науки в Україні

На державному рівні 17 травня — це День науки, свято, присвячене українським ученим, дослідникам і всім, хто працює в науковій сфері. Цей день покликаний нагадати, що саме завдяки науковцям країна рухається вперед, зберігає свій інтелектуальний потенціал та гідно представляє себе у світовій науковій спільноті.

Пам’ятні імена в українській культурі

У цей день народилися або жили видатні діячі української історії та культури:
– режисер Борис Шарварко,
– письменник Леонід Первомайський,
– Герой України Микола Цюрик, який загинув у боях за незалежність.

Свято 17 травня в народному календарі

Наші пращури називали цей день Адрон з дощем, оскільки часто саме 17 травня випадали перші рясні опади. Якщо йшов дощ — вважалося, що рік буде врожайним. У дощову погоду було заведено прибирати оселю, чистити піч, а також гостинно пригощати родину стравами з картоплі — «на щастя».

Цей день також вважався вдалим для посіву насіння та підгортання овочів.

Що сьогодні не можна робити

Згідно з народними прикметами, у цей день не можна сваритися з близькими, осуджувати інших та ухвалювати рішення на емоціях — інакше можна накликати прикрощі. Також не рекомендується вирушати у далекі поїздки.

Погодні прикмети 17 травня:

  • якщо дятел активно стукає — до дощу;

  • прогримів грім — негода протримається тиждень;

  • зацвіли калина й шипшина — літо буде раннім;

  • дощ у цей день — до щедрого врожаю.

Свята у світі

17 травня у світі відзначають низку подій:

  • День Конституції у Норвегії,

  • День батька у Німеччині,

  • День поваги до батьків у Грузії,

  • День збройних сил у США,

  • День пожежників у Латвії,

  • День свободи в Конго.

Також 17 травня є міжнародні дати:

  • Всесвітній день телекомунікацій та інформаційного суспільства,

  • Всесвітній день боротьби з гіпертонією,

  • Міжнародний день боротьби з гомофобією, трансфобією та біфобією.

Хто святкує День ангела

Сьогодні іменини відзначають власники імен:
Адріан, Панас, Миколай, Степан, Євдокія, Єфросинія (за новим стилем),
а також Антон, Іван, Кирило, Клим, Леонтій, Микита, Марія, Пелагея (за старим стилем).

Останні новини