Середа, 23 Липня, 2025

Україна готується до “чорної” зими, експерти попереджають про можливе падіння енергосистеми

Важливі новини

Від Арахамії: прогнози для аспірантів та осіб з інвалідністю

Глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія висловив упевненість у вирішенні питань, пов'язаних із Першою, Другою та Третьою групами осіб з інвалідністю. Він закликав утриматися від негативних коментарів стосовно цього пункту в законопроекті про мобілізацію. Цю інформацію він оприлюднив у своєму Telegram-каналі. Арахамія наголосив, що в чинному законодавстві передбачено одного доглядача на одну особу з інвалідністю за її вибором, що відповідає справжнім потребам. Він підтримав цей пункт і підкреслив, що розгляд поправок розпочнеться наступного тижня.

Додатково, Арахамія зазначив, що аналогічні заходи будуть застосовані і до аспірантів, обіцяючи вирішити питання стосовно надання їм відстрочки від мобілізації, незалежно від форми навчання. Раніше Єгор Чернєв, народний депутат України та заступник голови комітету Ради з питань національної безпеки, зазначив, що ухвалення законопроекту про мобілізацію наразі складне через велику кількість правок і різний час набрання чинності різними положеннями документа.

У підсумку, Давид Арахамія, глава фракції "Слуга народу", висловив впевненість у вирішенні питань, що стосуються осіб з інвалідністю, включаючи Першу, Другу та Третю групи. Він закликав утриматися від негативних коментарів і наголосив на важливості підтримки законопроекту про мобілізацію. Також було зазначено, що розгляд поправок до цього закону розпочнеться наступного тижня. Політик обіцяв вирішити питання відстрочки від мобілізації для аспірантів незалежно від форми навчання. Ці кроки свідчать про прагнення забезпечити права та підтримку осіб з інвалідністю та аспірантів в контексті мобілізаційних заходів.

Розслідування щодо суддів Київського апеляційного суду завершено

У правовій спільноті України значного резонансу набула справа, пов'язана з чотирма суддями Київського апеляційного суду. За інформацією Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), після 19 вересня планується передача до суду обвинувального акту щодо суддів Віктора Глиняного, Ігоря Паленика, В'ячеслава Дзюбіна та Юрія Сливи. Їм інкримінується отримання неправомірної вигоди у розмірі 35 тисяч доларів США.

За рішенням Вищого антикорупційного суду від 4 липня, стороні захисту було обмежено строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до 19 вересня 2024 року включно. Після цієї дати сторона захисту буде вважатися такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів справи.

Деталі справи

НАБУ і САП викрили чотирьох суддів Київського апеляційного суду на одержанні неправомірної вигоди. Згідно зі слідством, суддя В’ячеслав Дзюбін отримав 35 тисяч доларів за зняття арешту з двох літаків у справі колишнього керівника «Мотор-Січі» В’ячеслава Богуслаєва. З цієї суми 10 тисяч доларів він залишив собі, а решту 25 тисяч доларів розподілив між трьома іншими суддями – Юрієм Сливою, Ігорем Палеником і Віктором Глиняним.

Суддя Паленик отримав 25 тисяч доларів у коробці з-під віскі, з яких 8300 доларів він передав судді Сливі у пачці з-під кави. Суддя Глиняний отримав 8300 доларів у рекламній брошурі інтернет-провайдера.

Під час обшуків НАБУ відшукало 10 тисяч доларів у Дзюбіна, 25 тисяч доларів у Паленика, які той, за версією слідства, поміняв перед їхньою передачею іншим суддям, а також по 8300 доларів у Сливи та Глиняного.

Розслідування завершено

НАБУ і САП завершили розслідування цієї справи, і після 19 вересня обвинувальний акт буде скеровано до суду. Сторона захисту, обмежена в строках на ознайомлення з матеріалами слідства, повинна завершити ознайомлення до зазначеної дати.

Суддя ВАКС “вибила” собі півмільйона компенсації через карантин

Ключові елементи ефективної системи реагування на стихійні лиха:

Суддя Сікора подала позов проти Кабінету Міністрів України, заявивши, що рішення про обмеження зарплат державних службовців і суддів у 2020 році під час пандемії було незаконним. Суд став на її бік, зобов’язавши виплатити їй півмільйона гривень.

Політичний експерт Олег Постернак гостро розкритикував це рішення. “Замість того, щоб спрямувати ці кошти на закупівлю дронів чи підтримку ЗСУ, вони підуть у кишеню судді, яку НАЗК підозрює у незаконному збагаченні”, – зазначив він.

Експерти застерігають, що випадок із суддею Сікорою може стати прецедентом для інших чиновників і суддів, які тепер також можуть вимагати компенсацій за “недозароблені” кошти. Це може вилитися у багатомільйонні витрати для бюджету країни, яка бореться за виживання під час війни.

“ВАКС, який створювався для захисту державних коштів, насправді шкодить бюджету України на мільйони”, – наголосив Постернак.

Це не перший скандал, пов’язаний із суддями Вищого антикорупційного суду. Наприклад:

Критики вказують на посилення залежності ВАКС від НАБУ та САП. За словами Постернака, суддя Сікора, як і багато інших суддів ВАКС, отримують привілеї, поки працюють у трикутнику “НАБУ-САП-ВАКС”.

“Ця система дедалі частіше стає джерелом збитків для держави. Постраждалі від дій антикорупційного блоку звертаються до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) та виграють справи проти України, що призводить до багатомільйонних виплат”, – додав Постернак.

За даними експертів, лише у минулому році Україна виплатила понад 2 мільйони євро за рішеннями ЄСПЛ. Ці кошти могли бути спрямовані на оборонний сектор, але натомість витрачаються на компенсації, зокрема через сумнівні рішення антикорупційного суду.

Трамп висунув Пем Бонді на посаду глави Міністерства юстиції США

Верховна Рада України зробила значний крок у напрямку вдосконалення військового законодавства, ухваливши в першому читанні законопроєкт, який стосується питань самовільного залишення військових частин та дезертирства в умовах дії воєнного стану. Цей документ спрямований на внесення змін до чинного законодавства з метою пом'якшення наслідків для військовослужбовців, які приймають рішення повернутися до виконання своїх обов'язків.

CNN вважає, що у Бонді набагато більше шансів пройти через узгодження Сенату, ніж було у Гетца.

Під час першого терміну Дональда Трампа Бонді вела його захист на процесі про імпічмент після його телефонної розмови із Зеленським у 2019 році.

Під час цієї розмови Трамп, як заявляли демократи, просив Зеленського сприяти розслідуванню корупційних зв’язків сім’ї Байденів в Україні.

Виступаючи в Конгресі Пем Бонді детально описувала зв’язки сина Байдена з Україною. Вона заявляла що його посада в українській газовидобувній компанії Burisma «була частиною корупції» тодішнього віцепрезидента Байдена.

Бонді тоді присвятила Україні півгодинну промову на слуханнях. І як пишуть американські ЗМІ, досить глибоко розбиралася в цьому питанні.

У Києві можуть відбутися кадрові зміни у сфері медицини, екології та соціальної політики

Як повідомляє наше джерело, 9 червня відбулась зустріч на якій лідери “опозиційних сил столиці” – Віталій Кличко, Петро Порошенко та Юлія Тимошенко домовились про розподіл сфер впливу та корупційних потоків Києва. На цій зустрічі в якості компромісу було домовлено про зняття першого заступника Віталія Кличка – Миколи Поворозника, щоб не звільняти інших учасників “п’яного дня […]

За словами експерта, у разі настання тривалих сильних холодів, енергосистема може опинитися під значним навантаженням. Це пов’язано з підвищеним споживанням електроенергії для опалення та інших побутових потреб в умовах низьких температур.

За його словами, на зиму існує низка сценаріїв. Так, за базовим очікується, що вдасться відновити 3 ГВт генерації та забезпечити стабільну роботу 8 або 9 блоків АЕС, а погода взимку буде без сильних холодів. У такому разі відключення світла можуть тривати до 12 годин на добу.

За негативного сценарію вдасться відновити до 2 ГВт генерації та забезпечити роботу 6-7 блоків АЕС. Та якщо будуть сильні холоди, це призведе до “певних кризових ситуацій, а саме падіння енергосистеми”, підкреслює Корольчук.

Багато українських експертів сходяться на думках, що незалежно від швидкості ремонту об’єктів енергогенерації взимку графіки вимкнення світла неминучі й, імовірно, будуть тривалішими, ніж улітку. Але є й інша проблема, яка веде країну до “чорної” зими – через посилення мобілізації в Україні фактично провалилася підготовка до опалювального сезону у великих містах (водопостачання, каналізація, електроенергетика, теплотраси). Частково це явище ми вже спостерігали в Києві, де фекаліями затоплювало дороги, однак наступної зими це буде значно масштабнішим – вихід з ладу тепломереж, водопроводів тощо. Тобто, “чорна” зима обіцяє бути не лише холодною, а й брудною та смердючою.

Останні новини