Середа, 23 Липня, 2025

ЗСУ ведуть активну оборону та виснажують наступальні дії ворога

Важливі новини

У київському готелі сталася стрілянина: озброєного чоловіка затримано

Вранці 14 травня в одному з київських готелів сталася стрілянина. За інформацією поліції, внаслідок інциденту ніхто не постраждав, а стрілка вдалося оперативно затримати. Повідомлення про озброєного чоловіка надійшло близько 9-ї ранку. На місце події негайно прибули спецпризначенці та слідчо-оперативна група. Чоловік чинив опір, однак був затриманий без застосування вогнепальної зброї. Очевидці та публікації в соцмережах […]

Україна встановила новий рекорд експорту: цифри вражають

Ключові елементи ефективної системи реагування на стихійні лиха:

«Станом на 17 листопада Україна експортувала товарів на суму 36,3 мільярда доларів США. Це вже перевищує результат 2023 року, коли показник становив 36,2 мільярда доларів», — повідомила Свириденко.

За словами міністерки, таких вражаючих результатів вдалося досягти завдяки:

Найбільший вклад у досягнення рекорду забезпечили такі товарні групи:

Ці показники демонструють поступове відновлення української економіки навіть в умовах триваючої війни. Завдяки ефективним заходам уряду, українським підприємствам вдалося пристосуватися до нових викликів та наростити обсяги експорту.

«Це не просто цифри, а свідчення стійкості та потужного потенціалу нашої економіки», — підкреслила Юлія Свириденко.

За $3000 чоловіки уникали мобілізації через фальшиві записи в «Оберіг»

Державне бюро розслідувань завершило досудове розслідування і передало до суду справу щодо співробітника Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в Одеській області. Чоловік за гроші вносив неправдиві дані до електронного реєстру призовників «Оберіг», допомагаючи охочим уникнути мобілізації. За даними слідства, посадовець почав займатися цим наприкінці 2024 року. Він змінював інформацію про розшук і […]

Україні занадто рано прощатися з вугіллям

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Чи потрібне Україні своє вугілля, або куди рухається “зелений перехід”.

А почну я не з вугілля, а з прогнозу щодо споживання нафти, оскільки саме цей вуглеводень є ключовим енергетичним ресурсом, а ціна на нього та обсяг споживання — енергетичним бенчмарком.

Отже, прогноз щодо нафти від ОПЕК World Oil Outlook:

Загальний світовий попит на первинні енергоносії в умовному нафтовому еквіваленті збільшиться до 2050-го року на 24% або з тогорічних 301 млн умовних барелів на добу до більш ніж 374 млн.

Йдеться не тільки про нафту, а й про всі первинні енергоносії. Тобто споживання первинної енергії у світі продовжить зростати, попри технології.

Водночас нафта залишиться ключовим енергоносієм, попри зниження питомої ваги у світовому енергетичному балансі з 31% до 29,3%. Як бачимо, зниження дійсно суто умовне.

А глобальний попит на нафту до середини століття зросте в середньому на майже 18 млн бар. на добу з нинішніх базових 100-103 млн до більш ніж 120 млн бар. на добу.

У цьому контексті, важливим залишається питання впливу “зеленого переходу” на споживання первинних енергоресурсів у світі.

Зараз є два непримиренні табори: одні вважають, що “зелений курс” різко обвалить попит на викопне паливо, інші сміються з цієї гіпотези.

Моє ставлення до “зеленого курсу” приблизно таке.

Перехід на альтернативні джерела енергії, наприклад, на електромобілі, безсумнівно, скорочує попит на викопне паливо. Але лише в рамках загального всебільшого тренду попиту на енергію.

Тобто попит на енергетичні ресурси у світі збільшується швидше за технологічний прогрес “зеленого курсу” і, тим паче, швидше за реальну технічну готовність і масмаркет.

Другий золотий мільярд, який з’являється в Китаї, формує цей довгостроковий тренд зростання попиту на енергію.

Одна річ, коли на сім’ю з десяти осіб одна лампочка, а засіб пересування — велосипед, і зовсім інша, коли середній клас у Китаї (а це вже 400 млн осіб) прагне до західного стандарту споживання: квартира, дім, побутова техніка, кондиціонери, дві-три автівки на сім’ю, перельоти на відпочинок, масове споживання товарів та послуг, для виробництва яких знову ж таки потрібна енергія, і багато.

А в найближчому майбутньому в таких країнах, як Індія, Індонезія, В’єтнам, Малайзія та інших, з’явиться третій золотий мільярд.

Саме це і призводить до того, що споживання вугілля у світі, загалом, збільшується. Насамперед за рахунок Китаю: зростання з 12 ексаджоулів 1965 року до 136 у 2023-му. Тобто — більш ніж в 11 разів. Зараз Китай — це 56% світового споживання вугілля.

І це компенсувало зниження споживання вугілля в Європі, США та інших країнах світу від 40 до 25 ексаджоулів, тобто споживання вугілля у світі впало на 15 ексаджоулів.

Тобто сумарно, крім Китаю, світ скоротив споживання приблизно на 15 ексаджоулів, а Китай — збільшив на 124. У підсумку споживання не впало, а, навпаки, різко зросло.

І така ситуація зберігатиметься доти, доки у світовій економіці між основними економічними кластерами не вирівняється рівень життя.

Зелена енергія — дорога і її можуть дозволити багаті країни, а викопне паливо, особливо таке, як вугілля — дешеве і воно має попит у бідних.

Тобто, поки Азія не наблизиться до Європи за рівнем життя (здебільшого в особі своїх ключових кластерів, таких як Китай, Індія, Індокитай), попит на викопні види палива буде лише збільшуватися, а “зелений курс” буде лише виконувати роль “гальма” цього зростання.

Тому Україні, як бідній країні, (давайте називати речі своїми іменами) дуже небезпечно копіювати моделі поведінки розвинених країн, особливо в частині “зеленого курсу”.

І наше вугілля, як і наша нафта, природний газ і навіть торф, нам ще знадобляться. Хоча є ризик втрати наших вугленосних басейнів на сході країни, але вони ще залишаються на заході.

Нардеп Гончаренко закликав розпустити ТЦК

Народний депутат Олексій Гончаренко закликав розпустити територіальні центри комплектування (ТЦК) і створити натомість цивільні рекрутингові центри. Про це він заявив у своїх соцмережах, на тлі чергових скандалів навколо роботи військкоматів. Гончаренко звернув увагу на системну проблему, коли кваліфіковані бойові офіцери не воюють на фронті, а займають адміністративні посади в ТЦК, виконуючи бюрократичну роботу. «Є командир […]

Ситуація на передовій залишається вкрай напруженою, а кількість зіткнень між Збройними Силами України та російськими окупаційними військами продовжує зростати. За даними останніх зведень, лише за сьогоднішній день відбулося 64 бойові столкновіння, що демонструє інтенсивність ведення бойових дій та високий рівень активності українських захисників. Напади окупантів змушують наших військових демонструвати сильну оборону та готовність відстоювати незалежність та територіальну цілісність України.

Про це йдеться в зведенні Генерального штабу ЗСУ станом на 17:00 вівторка, 4 червня. Терористичні війська зі своїх позицій продовжують обстріли артилерією прикордонних районів Сумської та Чернігівської областей.

Так, з Нових Юрковичів (Росія) був здійснений артилерійський удар по Хрінівці, з Нової Погощі (Росія) по Старій Гуті, зі Зернового (РФ) по Хліборобу, з Гуровки (РФ) по Михальчиній Слободі.

Харківщина знову перебуває під обстрілами агресора. Зокрема, з напрямку Шебекіно (Росія) на Вовчанськ було здійснено три авіаційні удари, при цьому окупанти використали сім керованих авіаційних бомб. Окіп і Ветеринарне ворог атакував вертольотами МІ-8 з використанням по 10 НАРів на кожен населений пункт. Загалом на цьому напрямку від початку доби відбулося три боєзіткнення без успіху для противника.

На Куп’янському напрямку російські окупанти трохи активізувались і використовують авіацію. Нашим захисникам вдалося відбити вісім штурмових дій ворога. Тривають ще три бойові зіткнення поблизу Стельмахівки та Берестового. Сили оборони успішно відбивають напади противника.

На Краматорському напрямку триває бій в районі Андріївки. Одночасно місто Слов’янськ зазнало ракетного удару. Також постраждали селище Дружба (було використано 16 некерованих авіаційних ракет) та селище Північне (10 – ракет).

Останні новини