Середа, 23 Липня, 2025

Умови виходу на пенсію в Україні змінюються

Важливі новини

Чому вода смакує так добре під час спраги

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Не секрет, що вода становить понад 60% маси тіла дорослих людей, а тому буквально необхідна людині для виживання. Але чому вона здається нам настільки смачною, коли ми відчуваємо спрагу і робимо перший ковток у найспекотніший день? Вчені вважають, що знають відповідь, пише Live Science.

За словами почесного професора психології в Університеті Бінгемтона в Нью-Йорку Патрісії Ді Лоренцо, люди відчувають спрагу, коли посилено займаються спортом або в особливо спекотний день. Це пов’язано з тим, що, коли ми пітніємо, об’єм нашої крові зменшується.

Більшість ділянок мозку відокремлені гематоенцефалічним бар’єром — шаром клітин, який не дає змоги шкідливим токсинам і патогенам заражати мозок. Однак деякі частини людського мозку виходять за межі цього бар’єру, що дозволяє організму швидко виявляти зміни в нашій крові. Коли ми втрачаємо об’єм крові через фізичні вправи, спеку або солону їжу, нейрони в цих частинах мозку надсилають сигнал, щоб викликати відчуття спраги.

За словами професора біології в Каліфорнійському технологічному інституті Юкі Ока, ця швидка реакція насправді важлива для виживання, і якби вона займала більше часу, ми просто відчували б зневоднення.

Попередні дослідження вже показали, що за обробку спраги відповідають три області нашого мозку:

SFO та OVLT розташовані за межами гематоенцефалічного бар’єра. Ще у 2018 році вчені провели дослідження на мишах і виявили, що в усіх трьох ділянках є нейрони, які керують спрагою, однак під час збудження нервових клітин лише MnPO перебуває в середині цього процесу. Саме ця ділянка передає сигнали спраги у дві інші ділянки, а також інші частини мозку, що спонукає нас шукати воду.

Після того як ми робимо ковток, вода всмоктується і циркулює в нашому організмі. Однак наше тіло починає посилати сигнали в наш мозок, повідомляючи про те, що ми отримуємо воду, задовго до того, як ми повністю відновимо водний баланс. Фактично, вже після першого ковтка людський мозок вивільняє потік нейромедіатора дофаміну, а більшість учених сходяться на думці, що дофамін бере участь у пошуку винагороди, русі та мотивації. Крім того, саме дофамін спонукає тварин, зокрема й людей, витрачати енергію на дії, які дають нам винагороди або допомагають нам залишатися в живих — це стосується і вживання їжі та води.

За словами Ока, якщо дофамін виділяється під час певної дії, люди й тварини схильні повторювати ці дії, отримуючи від мозку “позитивний” сигнал. На жаль, вчені поки все ще не знають, як саме пиття води спричиняє викид дофаміну, але дослідження 2019 року засвідчили, що у мишей, які відчувають спрагу і п’ють воду, вироблявся дофамін. Водночас миші, які відчували спрагу та отримували воду безпосередньо в кишківник, не виробляли дофамін. Це вказує на те, що сам процес пиття відіграє важливу роль у виробленні дофаміну.

Дослідники також виявили, що сам процес ковтання також посилає повідомлення нейронам у MnPO про те, що організм отримує воду. Потім MnPO деактивує нейрони спраги у SFO, створюючи відчуття ситості. Утім, ковтання — не єдиний процес, що допомагає втамувати спрагу.

Після того як вода потрапляє в кишківник, організм виявляє падіння співвідношення солі та води в крові. Це призводить до підвищення гормону, що допомагає активувати нейрони, які передають мозку сигнал про те, що запит тіла задоволено. Втім, як саме це працює, на жаль, також поки що залишається загадкою для вчених.

Окупанти за 5 км від Дніпропетровщини: DeepState фіксує просування РФ

Російські війська продовжують нарощувати тиск на східному фронті. За оновленими даними OSINT-проєкту DeepState, окупанти досягли нових тактичних успіхів у Донецькій області та стрімко наближаються до адміністративного кордону з Дніпропетровщиною. Від одного з ворожих плацдармів — села Котлярівка — до межі області залишається лише близько п’яти кілометрів. Таку інформацію оприлюднили аналітики DeepState у ніч на 12 […]

Зеленський висуває ініціативу: Продовження Воєнного Стану та Мобілізації в Україні

Президент України Володимир Зеленський виступив із законопроєктами №10456 та №10457, які спрямовані на продовження терміну воєнного стану та загальної мобілізації в країні. Згідно ініціативи, ці правові режими мають бути продовжені на 90 днів до 14 травня 2024 року, враховуючи загострення конфлікту з Росією. Воєнний стан був введений через повномасштабну агресію Росії, надаючи владі та військовому командуванню необхідні повноваження для захисту громадян та країни.

Законопроєкт також передбачає загальну мобілізацію, яка є стратегічним механізмом поповнення Збройних сил та охоплює всю територію України. Процес мобілізації включає призов громадян віком від 18 до 60 років для виконання військового обов’язку. Преімущно це чоловіки, які, не маючи досвіду військової служби, направляються на фахову підготовку та потім служать в Збройних силах згідно з потребами.

Зеленський закликає Верховну Раду розглянути та затвердити ці законопроєкти для забезпечення національної безпеки та відсічення загрози в умовах конфлікту з Росією. Це вже десяте голосування парламенту з питань продовження воєнного стану та загальної мобілізації з початку конфлікту. Уряд та парламент продовжують приймати рішучі заходи для забезпечення обороноздатності та територіальної цілісності України в умовах геополітичних напруг.

У висновках можна відзначити, що ініціатива Президента України Володимира Зеленського щодо продовження воєнного стану та загальної мобілізації свідчить про серйозне ставлення до забезпечення національної безпеки та обороноздатності країни. Запропоновані законопроєкти, №10456 та №10457, спрямовані на відповідь на загострення конфлікту з Росією та забезпечення необхідних повноважень для захисту громадян та територіальної цілісності.

Продовження терміну воєнного стану та мобілізації на 90 днів підкреслює нагальність ухвалення заходів для ефективного протистояння агресії та забезпечення безпеки країни. Важливим є також акцент на потребу поповнення Збройних сил через загальну мобілізацію та фахову підготовку військовослужбовців.

Зазначається, що це вже десяте голосування парламенту з цього питання, що свідчить про постійну готовність уряду та Верховної Ради діяти рішуче в умовах геополітичних напруг та забезпечити національну безпеку. Уряд продовжує вживати необхідні заходи для відстоювання територіальної цілісності та обороноздатності країни.

20 мільйонів доларів на військову форму: скандал із закупівлею часів Резнікова

У 2022 році Міністерство оборони України перерахувало $20 млн передоплати британській компанії “Sinclair & Wilde LTD”, що має зв’язки з франко-ізраїльським бізнесменом Філіпом Соломоном. Ці кошти були частиною угоди на постачання військового одягу на загальну суму $35 млн, який мав виготовити турецький виробник “Barer”. Про це повідомляє журналіст Юрій Ніколов. Із отриманих коштів $10 млн […]

Обстріли Росії в Донецькій області: двоє загиблих і 13 поранених

Ключові елементи військового обліку:

Під вогнем перебували 8 населених пунктів області: міста Костянтинівка, Курахове, Миколаївка, Торецьк, села Костянтинопіль, Маркове, Роздольне, Сонцівка.

Внаслідок атак рф пошкоджено 70 цивільних об’єктів, з них 22 житлових будинки.

На Костянтинівку війська рф скинули дві бомби “ФАБ-250” з модулем УМПК – загинула людина, ще троє мирних мешканців дістали травми. Пошкоджено 2 багатоквартирних і 10 приватних будинків, адмінбудівлі, 26 цивільних авто, газопроводи, електромережі.

Ударом по Миколаївці окупанти вбили цивільну особу, пошкодили цивільні автомобіль і мотоцикл, лінію електропередач.

Костянтинопіль росія накрила з РСЗВ “Торнадо-С” – двоє жителів травмовані, руйнувань зазнали три приватних будинки і автомобіль.

У Кураховому внаслідок атаки ворожого дрону поранення отримали чоловік і літня жінка.

Один поранений – у Торецьку та один – у Сонцівці.

У Марковому пошкоджено 4 приватних будинки, в Роздольному – три.

Крім цивільних громадян, через російські обстріли поранень зазнали четверо поліцейських, один перебуває у важкому стані.

З відкриттям 2025 року українцям відкрилася нова перспектива щодо виходу на пенсію. Однак, виявляється, що цей шлях стає складнішим, оскільки зростають вимоги до віку пенсійного віку. Пресслужба Пенсійного фонду України наголошує, що з початку цього року встановлено більш високий планку – 65 років – як мінімальний вік для отримання пенсії. Це означає, що українцям, які планують заслужено насолоджуватися заслуженою відпусткою, необхідно буде звернути увагу на цей новий крок. Раніше визначені стандарти тепер переглянуті, і забезпечення собі пенсійних вигод вимагатиме більше уваги та планування з боку кожного громадянина.

Наприклад, у 2023 році для того, щоб вийти на пенсію у віці 60 років, громадянам досить було накопичити 30 років страхового стажу. Однак з 2024 року ця вимога зросла до 31 року, а з 2025 року знову збільшиться, до 32 років.

Багатьом українцям вже зараз важко відповісти вимогам щодо страхового стажу, а з новими правилами ситуація тільки загостриться. Багато людей починають працювати з раннього віку, і часто їм вдається набрати лише 35-40 років загального стажу, що недостатньо для отримання повної пенсії.

Важливість офіційного працевлаштування та сплати соціальних внесків для забезпечення майбутнього пенсійного забезпечення наголошується особливо яскраво. Якщо громадянин працював неофіційно і за нього ніхто не сплачував соціальних внесків, він не матиме страхового стажу і, відповідно, не матиме права на пенсію.

Якщо страховий стаж громадянина до досягнення ним 65 років становитиме менше 15 років, він не матиме права на отримання пенсії. Замість цього йому буде доступна лише тимчасова соціальна допомога, розмір якої не перевищує прожиткового мінімуму. Крім того, кожні півроку йому доведеться підтверджувати своє право на отримання цієї виплати.

Також, відомо, що з 1 червня буде проведено перерахунок пенсій, але не всі отримають додаткові виплати. Ті, хто виконали певні умови в квітні, можуть розраховувати на доплату майже в розмірі 1 000 гривень.

Останні новини