Субота, 19 Квітня, 2025

Ціни в березні злетіли: інфляція стала найвищою за останній рік

Важливі новини

Адвокат Роберт Амстердам доповів про серію нападів на УПЦ: докази і факти

Адвокат Української православної церкви Роберт Амстердам висловив глибоке занепокоєння стосовно зростаючої кількості нападів на УПЦ, на її храми та священнослужителів. У своєму відеозверненні він зазначив, що його звіт, обсягом понад 250 сторінок, наочно демонструє цю загрозу та містить безперечні докази. Амстердам закликав уряд України припинити розгляд законопроекту 8371, який спрямований на заборону УПЦ, наголосивши, що цей законопроект є проявом мови ненависті та поділу населення.

Він відмовився від ідеї "русского мира" і підтримав позицію УПЦ, що активно виступає за будівництво божого миру в Україні. Амстердам також зазначив, що УПЦ є незалежною від Московського патріархату та повністю пов'язаною з Україною, що підкріплюється офіційними заявами митрополита Київського Онуфрія.

Крім того, адвокат виступив із закликом до підтримки України з боку Сполучених Штатів, наголошуючи на важливості цієї підтримки для стабільності та міжнародного співробітництва. Він залишив підпис у соціальній мережі Х, закликаючи до об'єднання та взаємної підтримки в цей складний час.

У висновку можна зазначити наступне:

• Напади на Українську православну церкву (УПЦ), її храми та священнослужителів становлять серйозну загрозу для релігійної свободи та безпеки в Україні.

• Звіт, зібраний адвокатом Робертом Амстердамом, містить об'єктивні докази цих нападів, що вимагає уваги та дії з боку уряду.

• Законопроект 8371, спрямований на заборону УПЦ, є неприпустимим проявом мови ненависті та поділу населення, і його розгляд повинен бути припинений.

• УПЦ підтримує незалежність від Московського патріархату та активно працює на користь миру та стабільності в Україні.

• Підтримка України з боку міжнародного співтовариства, зокрема Сполучених Штатів, є критично важливою для зміцнення безпеки та стабільності у регіоні.

У цілому, ситуація вимагає негайних заходів для захисту релігійних свобод та забезпечення безпеки громадян України.

Встановлено винних у вбивстві журналіста Reuters у Краматорську: дані української розвідки

У нещодавньому інтерв'ю виданню Forbes Ukraine, Голова Національного банку України Андрій Пишний наголосив на ключовій ролі валютного курсу як інструменту економічної стабілізації. Він підкреслив, що відповідальність за підтримку стабільності курсу, а також цінової та фінансової стабільності, покладено на НБУ відповідно до Конституції України.

Українські спецслужби поділилися з агентством раніше невідомими деталями щодо нападу 24 серпня, повідомляє Голос Америки, Вони повідомили, що ракета була запущена з місця поблизу Таганрога, російського міста на узбережжі Азовського моря неподалік українського кордону.

Ракету «Іскандер» 9М723 випустили російські сили, дислоковані в південному прикордонному районі Ростова, повідомляє агентство. Вона влучила у готель Сапфір, де зупинялася команда Reuters, через 7 хв після запуску і через 3 хв після того, як українські ВПС опублікували повідомлення про загрозу.

Поблизу місця запуску ракети на той момент діяли два російські підрозділи: 1-а гвардійська ракетна бригада 49-ї армії та 107-а гвардійська ракетна бригада 35-ї армії.

У Генштабі ЗСУ відповідь на запит Reuters повідомили, що поблизу Таганрога була ще й третя частина, яка могла завдати удару: 47-а ракетна бригада 8-ї армії.

За інформацією Генштабу, ця ракета має точність до 30 метрів від наміченої цілі. Росія продовжує наполягати, що “завдає ударів тільки по об’єктах, прямо чи опосередковано пов’язаних з військовою інфраструктурою”.

Агенція Reuters надіслала письмовий запит про коментар командиру 107-ї російської бригади, але не отримала відповіді, а телефонний дзвінок було перервано як тільки журналістка представилася.

Командир іншої бригади Віталій Бобир спочатку обмінювався повідомленнями з кореспондентом Reuters на платформі Telegram, але коли йому розповіли про суть, написав, що це неправильний номер.

38-річний Еванс, колишній британський військовий, який з 2022 року працював інструктором з безпеки Reuters, внаслідок удару загинув миттєво. Важко поранений відеооператор Іван Любиш-Кірдей за повідомленнями родини вийшов з коми, але досі не прийшов до свідомості.

Анастасія Медведєва, прессекретарка прокуратури Донецької області сказала, що прокурори також розглядають можливість того, що Росія навмисно цілила у групу журналістів.

За словами власника готелю Юрія Алієва, після вторгнення Росії в лютому 2022 року готель працював лише для журналістів.

Reuters спростував заяву речниці МЗС Росії Марії Захарової, яка стверджувала ніби-то Еванс був колишнім співробітником зовнішньої розвідки Великобританії MI6.

Польська журналістка Моніка Андрушевська також отримала легкі поранення, перебуваючи в машині біля готелю під час атаки, повідомляє Комітет захисту журналістів (CPJ).

Нардепи масово розлучаються з дружинами, рятуючи свої мільйони

Військовий експерт Костянтин Машовець висловив свою аналітичну оцінку щодо гіпотетичного сценарію значного збільшення військової присутності на території України. На його думку, такий крок несе в собі суттєві ризики та виклики для ініціаторів.

Після казкового збагачення під час війни, деякі з них знайшли новий спосіб захистити свої статки від перевірок та державного контролю – через розлучення. Як саме це відбувається і хто із скандальних політиків ховає свої багатства за “спідницями” колишніх дружин?

Журналісти видання НЕНЬКА ІНФО провели власне розслідування. І ось що вдалося дізнатися.

Микола Тищенко: розлучення не без вигоди

Микола Тищенко, один із найскандальніших українських політиків, розлучився з дружиною Алою Барановською на початку 2023 року. Невдовзі після цього у його декларації з’явилося понад 12 мільйонів гривень як “подарунок” від колишньої дружини. Ця ситуація викликала підозри, оскільки походження цих коштів так і залишилося незрозумілим. Після цього Тищенко опинився під вартою за напад його охоронця на військовослужбовця, що ще більше привернуло увагу до його діяльності. Відзначимо, що цей “подарунок” став чудовою можливістю уникнути подальших питань щодо походження коштів.

Степан Івахів: “король нерухомості” без власного житла

Не можемо не згадати про Степана Івахіва. Український підприємець, депутат партії “За майбутнє”, співвласник мережі автозаправок WOG. Примітно, що у 2021 році Івахів увійшов до рейтингу найбагатших українців, посівши 58 сходинку. Тоді його статки оцінили у 180 мільйонів доларів. Проте його декларація викликала занепокоєння у Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), оскільки була визнана ризиковою, тобто такою, що могла не відображати всі доходи чи майно.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Івахів намагався втекти з країни, вивозячи з собою 310 тисяч доларів. Ця спроба зазнала невдачі, і невдовзі після цього депутат розлучився з дружиною.

За інформацією порталу YouControl, після розлучення його статки зменшилися на 21%. Проте, загальна вартість майна його родини все ще оцінюється в 236 мільйонів гривень. Що цікаво, Івахів не задекларував жодного особистого житла чи автомобіля. Усе майно, включаючи чимало земельних ділянок, елітні автівки, дачі, ювелірні прикраси та одяг відомих брендів, тепер належить його колишній дружині Світлані.

Колишня дружина Івахова володіє чотирма земельними ділянками в селі Липини Волинської області, житловим будинком на 300 квадратних метрів, дачним будинком такого ж розміру, садовим будинком на понад 200 квадратних метрів у селі Пульмо, господарською будівлею на 650 квадратних метрів, квартирою в Києві на 200 квадратних метрів та ще однією на 146 квадратних метрів. У колишньої також є квартира на 450 квадратних метрів, що знаходиться у процесі побудови, а також квартира в Липинах на 876 квадратних метрів, котра перебуває у спільній власності з іншими особами.

Цікаво, що Івахів, співвласник мережі автозаправок WOG, у своїй декларації не вказав жодного автомобіля, а задекларував лише причеп за 10 тисяч гривень. Колишня дружина Світлана, навпаки, володіє дорогими автівками, зокрема Porsche Cayenne 2018 року та Toyota FJ Cruiser 2009 року. Це викликає підозри щодо справжньої мети його розлучення. Чи не є це спробою приховати статки? Декларації та реальність: майно депутата та його родини

Вадим Столар: “збіднілий” мільйонер

Ще один приклад — Вадим Столар. Здобув популярність як політик і бізнесмен, пов’язаний із ОПЗЖ. Після заборони ОПЗЖ він приєднався до депутатської групи “Відновлення України”. Проте, його кар’єра не обійшлася без скандалів: Столар фігурує в журналістських розслідуваннях, де його звинувачують у корупційних схемах разом з головою ОП Андрієм Єрмаком.

Його статки за 2023 рік зменшилися на 98%, складаючи тепер лише 5 мільйонів гривень. Однак, до розлучення зі своєю дружиною Інною Майструк, родина Столара мала значний пакет нерухомості та коштовностей.

На Інну Майструк були оформлені будинок під Києвом на понад 900 квадратних метрів, будинок на 100 квадратних метрів, садовий будинок, житловий будинок на 2000 квадратних метрів у Козині, господарська будівля на 280 квадратних метрів, та близько 10 земельних ділянок під Києвом, більшість з яких вартують мільйони гривень. Крім того, Майструк орендувала квартиру в Монако площею 600 квадратних метрів і пентхаус на 500 квадратних метрів в Об’єднаних Арабських Еміратах.

Столар також володіє колекцією антикваріату, в тому числі антикварними меблями, картинами, винами та іншими предметами розкоші. Попри це, у своїй декларації він вказав, що після розлучення його майновий стан суттєво погіршився.

Ще цікавіше те, що за даними розслідувань, навіть попри зменшення офіційних статків, Вадим Столар продовжує володіти значними сумами за кордоном. Зокрема, на острові Домініка у нього залишилося понад 3 млн доларів, понад 2 млн євро в Австрії і 700 тис. доларів у Дубаї. Це наводить на думку, що розлучення могло бути частково мотивоване не тільки особистими причинами, але й фінансовою стратегією.

У висновку залишається питання: чи дійсно ці політики та їхні колишні дружини розійшлися через особисті проблеми, чи це був продуманий хід для захисту активів? Відповідь залишається відкритою, але факти говорять самі за себе. Такий спосіб уникнення відповідальності не новий, але його масштабність вражає.

Схоже, що деякі українські депутати готові йти на будь-які хитрощі, аби зберегти свої багатства. Що ж, побачимо, як буде розгортатися ситуація далі.

Контрасти української ідентичності: від “українофоба” Булгакова до “колаборанта” Довженка

Історія з оголошенням Булгакова "українофобом" є частиною більш широкого дискурсу щодо ставлення сучасної України до своїх минулих діячів. Це питання стосується не лише літературних фігур, але й політичних, наукових та культурних діячів, які здобули свою популярність або визнання як в Україні, так і за її межами.

Україна, як багатонаціональна держава зі складною історією, зіткнулася з проблемою ідентифікації своїх діячів, які жили в епоху, коли національні кордони і культурні межі були менш чіткими. Це стосується імен таких як Гоголь, Булгаков, Тичина, Рильський та інших, чиї твори або погляди можуть залишатися спростованими за сучасними стандартами і цінностями.

Постановка питання про те, яким чином Україна має ставитися до цих діячів, є складною та багатогранною. З одного боку, існує прагнення відрізнятися від радянського минулого та підтримувати українську ідентичність. З іншого боку, необхідно враховувати контекст, в якому діяли ці особистості, а також їхні внески в світову культуру та науку.

Справді, багато з цих діячів можуть викликати суперечки щодо їхнього ставлення до України чи української культури. Однак, занадто спрощено класифікувати їх як ворогів чи колаборантів, оскільки їхній внесок часто був багатогранним та амбівалентним.

Наприклад, якщо розглядати роботи Довженка, його фільм "Щорс" варто розглядати як продукт свого часу, зі всіма його ідеологічними та політичними обмеженнями. Спроби перегляду цих робіт у контексті сучасних ідей та цінностей можуть призвести до нового тлумачення.

Таким чином, важливо підходити до історичних особистостей з розумінням їхнього контексту та врахуванням складності їхньої спадщини. Закликаємо до об'єктивного підходу та виважених розглядів, щоб уникнути пересилання на сучасний контекст та неприйнятні для нього стандарти.

У висновках важливо підкреслити різноманітність та складність підходів до історичних особистостей, які виникають у контексті сучасної України. Такі діячі, як Булгаков, Довженко та інші, залишають за собою складний слід у культурній історії країни. Наш підхід до їхнього спадку має бути об'єктивним та виваженим, враховуючи їхні внески в світову культуру та науку, а також історичні умови, в яких вони діяли.

Важливо уникати спрощень та категоричних засуджень, замість цього віддавати перевагу аналізу, який би враховував контекст і часові обставини. Наша культурна спадщина є багатогранною і часто суперечливою, і саме тому важливо розуміти та вивчати її з урахуванням цих складнощів. Завдання полягає у підтримці критичного мислення та діалогу, спрямованого на збагачення нашого розуміння минулого та формування нашого майбутнього як нації.

Скандал навколо годинника голови Хмельницької обласної ради Віолетти Лабазюк

Експерти наголошують, що ефективне управління ресурсами охорони здоров'я є критично важливим, особливо в умовах надзвичайного стану. Будь-які недоліки в цій сфері можуть мати серйозні наслідки для системи охорони здоров'я та добробуту громадян.

За інформацією, оприлюдненою ЗМІ, годинник, який носить Віолетта Лабазюк, виявився моделлю Premier Moon Phase від американського ювелірного бренду Harry Winston.

Цей елітний аксесуар відомий своєю розкішною конструкцією та високою вартістю, яка сягає 20 465 доларів або приблизно 830 тисяч гривень за офіційним курсом. Корпус годинника зроблений із 18-каратного білого золота, синій ремінець – зі шкіри алігатора. Має фіксований базель, синій перламутровий циферблат з намистинами, стрілки з білого золота і мітки з діамантів, а також стійке до подряпин сапфірове скло.

При цьому Віолетта Лабазюк не внесла цей годинник у свою декларацію за 2023 рік. Там значиться тільки годинник від Chopard, а в її чоловіка нардепа Сергія Лабазюка внесено два хронометри – від Breguet і Rolex, які придбали за 400 тис. у 2022 р. у самий розпал війни.

Нагадаємо, Сергія Лабазюка обвинувачували в даванні хабара, його навіть узяли під варту, однак він вийшов із СІЗО наступного дня під заставу в 40 млн грн.

Березень приніс українцям чергову хвилю зростання цін. Найбільше подорожчали продукти харчування та одяг. Загальна інфляція у річному вимірі зросла до 14,6% — це найвищий показник із травня 2023 року.

Згідно з офіційними даними Держстату, споживчі ціни у березні зросли на 1,7% у порівнянні з лютим. Найбільше здорожчали:

  • яйця — +18,8%;

  • фрукти — +6,6%;

  • безалкогольні напої — +2,2%;

  • соняшникова олія — +1,7%.

Серед непродовольчих товарів лідерами подорожчання стали:

  • одяг та взуття — +13,3%;

  • управлінські послуги у багатоквартирних будинках — +9,5%;

  • залізничні квитки — +4,4%;

  • медичні товари — +1,9%.

Причини зростання інфляції: що стало поштовхом

Фахівці пояснюють: інфляція прискорилась як через сезонні, так і фундаментальні чинники. По-перше, торішній слабкий урожай через негоду позначився на запасах продуктів, зокрема фруктів. По-друге, зростають витрати бізнесу — на енергоносії, логістику та оплату праці.

Також свою роль зіграла «низька база» порівняння — у березні 2024 року інфляція була всього 0,5%, тож теперішні цифри виглядають різко вищими.

Чого чекати далі

Аналітики прогнозують, що підвищення інфляції триватиме щонайменше до травня. Далі можливе поступове зниження. Проте головним ризиком залишається війна, яка продовжує тиснути на економіку.

НБУ очікує інфляцію на рівні 8,4% до кінця 2025 року. Міжнародний валютний фонд прогнозує 9%, а уряд — 9,5%. Уже в квітні Нацбанк може скоригувати свої прогнози вгору через прискорення інфляційних процесів.

Останні новини