Субота, 19 Квітня, 2025

У Чернівцях викрали прапор УПА

Важливі новини

Кабмін не визначив підстав відмови у наданні відстрочки

Урядова постанова №560, яка стосується надання відстрочок від військової служби, викликала широкі обговорення та критику через відсутність чітких критеріїв для відмови. Брак конкретних підстав у регулюванні цього питання створює можливість для комісій при територіальних центрах комплектування (ТЦК) відмовляти заявникам без чітких обгрунтувань, що потенційно може призвести до зловживань та правових проблем.

Комісія при ТЦК матиме надзвичайно широку дискрецію у питанні схвалення чи відмови у наданні відстрочки усім, хто подасть таку заяву, крім заброньованих за органами влади.

Так, Уряд постановою від 16 травня №560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації. У ньому визначено порядок надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення. Саме цей порядок наразі є єдиним актом, який конкретизує механізм вирішення питання, надається особі відстрочка чи ні. Адже закон про посилення мобілізації лише відсилає до цього порядку призову у питанні відстрочки, не даючи безпосередньо відповіді на питання щодо підстав для відмови у наданні відстрочки. «Перевірка підстав щодо надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється ТЦК» – це все, що сказано у законі.

Як правило, у нормативно-правових актах встановлюється, хоча б в загальних рисах, перелік підстав для відмови органом влади громадянину в його зверненні, як-то «недостатність» чи «невідповідність» документів, невірне оформлення тощо. Але у постанові №560 взагалі не виписано будь-яких підстав для відмови. При цьому закон про адміністративну процедуру, який встановлює принципи обґрунтованості, верховенства права, прозорості тощо не розповсюджується на ТЦК.

Так, у постанові 560 лише встановлено, що для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки при районних (міських) ТЦК утворюються комісії у такому складі:

За наявності підстав для одержання відстрочки військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) ТЦК або його відділу заяву за формою, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком до постанови.

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше, ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. У додатку вказано, що комісія має вказати причини відмови, але, знов-таки, ці причини, судячи з постанови Кабміну, вона може вказати на свій розсуд.

Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

У разі втрати (зміни) підстав щодо надання військовозобов’язаним відстрочки комісія може скасувати (змінити) раніше прийняте нею рішення, про що повідомляється заявнику письмово не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення за формою, визначеною у додатку 10.

Отже, жодної конкретизації стосовно переліку підстав для відмови у наданні відстрочки постанова 560 не містить, що викликає питання, як суд, який має оцінити законність прийнятого комісією рішення у разі звернення особи, буде визначати, чи було рішення комісії при ТЦК законним, тобто, чи відповідало воно закону про мобілізацію та постанові 560.

Проблема не буде стосуватися лише чиновників, які підлягають бронюванню. Так, постанова 560 передбачає, що питання надання відстрочок заброньованим за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями комісією не розглядаються.

Нагадаємо, Кабмін встановив постановою 560 додаткові умови для отримання відстрочки військовозобов’язаним, які здійснюють догляд (постійний догляд).

При цьому, як вказують народні депутати, в певних частинах постанова Кабміну не відповідає закону про мобілізацію.

На Закарпатті затягують резонансну справу про насильство над 14-річною дівчинкою

У Воловецькому районному суді Закарпатської області триває розгляд резонансної справи щодо зґвалтування 14-річної дівчини трьома підлітками. Попри значний громадський резонанс, фінальні судові дебати знову перенесено. Що сталося цього разу? Юридична компанія “Міллер”, яка представляє інтереси потерпілої, повідомила про чергову спробу затягнути процес із боку захисту обвинувачених. 26 грудня під час засідання захист подав заяву про […]

The post На Закарпатті затягують резонансну справу про насильство над 14-річною дівчинкою first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Українські війська потрапили в оточення

Програма "Захист України" розроблена для учнів 10-11 класів і має на меті формування у підлітків комплексного розуміння питань національної безпеки, громадянської відповідальності та особистої готовності до дій у надзвичайних ситуаціях. Вона включає теоретичні та практичні компоненти, які охоплюють широкий спектр тем.

Зараз українським військовим доведеться або пробиватися на захід, або чекати, поки інші бригади проб’ються на схід, щоб зняти блокаду.

Останніми днями на полі бою на захід від руїн Авдіївки з’явилися тривожні знаки. За тиждень російські мотострілецькі полки пройшли 6,5 кілометрів на захід, рухаючись до Прогресу. Вони розділилися на дві частини й оточили два батальйони 31-ї механізованої бригади української армії.

У публікації Forbes припускається, що ситуація виникла через загальносекторальні проблеми з українським командуванням. Раніше повідомлялося, що ситуація на цій ділянці фронту стала критичною через хаотичний відхід однієї з піхотних бригад (110-ї механізованої бригади або 111-ї бригади територіальної оборони).

Оточеним українським батальйонам доводиться виживати за допомогою постачань важких дронів, які скидають пакети з продовольством, водою і боєприпасами. Проте дрони не можуть нескінченно забезпечувати сотні людей, замінювати ракети та інші важкі боєприпаси або доставляти поранених у безпечне місце. Тому батальйони, відрізані під Прогресом, змушені або пробиватися на захід з боєм, або чекати допомоги ззовні.

Як повідомили в оперативно-стратегічному угрупованні військ “Хортиця”, Сили оборони України вживають заходів для вибиття російських загарбників із району села Прогрес на Донеччині. Загалом ситуація на Покровському напрямку, де ведуть оборонні бої підрозділи 31-ї окремої механізованої бригади, напружена і складна.

Раніше в DeepState заявили, що російські окупаційні війська захопили село Прогрес, швидко переломивши хід битви.

Ситуація залишається складною, але українські війська продовжують боротися і вживати заходів для звільнення своїх товаришів з оточення.

Пенсії для ВПО та українців за кордоном будуть платити за новими правилами

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, яке спрощує порядок виплат пенсій для трьох категорій громадян: внутрішньо переміщених осіб, людей, які перебувають за кордоном, а також мешканців тимчасово окупованих територій. Вперше для цих груп запроваджено єдині правила отримання пенсійних виплат. До цього часу процедура отримання пенсій для кожної категорії мала окремі нюанси: одні повинні були звертатись виключно […]

Тіло зниклої української дівчинки Маргарити Шрайбер знайшли у Варшаві

У Польщі завершилися трагічно пошуки 15-річної українки Маргарити Шрайбер, яка зникла у Варшаві ще 10 січня 2025 року. Її тіло було знайдено в районі Белян, однак процедура упізнання тривала понад місяць. Про це повідомило польське видання Vitrina.pl із посиланням на друга родини. За словами чоловіка, близького до родини Маргарити, офіційне підтвердження смерті дівчини рідні отримали […]

Однак, як зазначає авторитетне видання The New York Times, цей оптимізм може бути дещо стриманим через ряд об’єктивних факторів. Ключовим обмеженням є кількість кваліфікованих пілотів, здатних керувати цими складними машинами.

“Під час моніторингу соціальних мереж, співробітники поліції виявили допис про те, що троє невідомих уночі з 29 на 30 липня викрали прапор УПА з флагштока будинку у Чернівцях”, – повідомили у поліції.

Зазначається, що йдеться про будівлю по вулиці Скальда.

На місці правоохоронці провели невідкладні першочергові розшукові заходи та “по гарячих слідах” оперативно встановили правопорушників, зазначили у поліції.

“Ними виявилися троє місцевих жителів, віком 23 роки. Поліцейські вилучили речові докази причетності чернівчан до протиправних дій”, – ідеться у повідомленні.

За вказаним фактом внесли відомості до ЄРДР за ч. 1 ст. 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України.

Останні новини